Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
..."глумењето лудило за да се добие на внимание и популарност е вештина која многу брзо се учи, но многу тешко се практицира. Во мнозинството од случаите изгледа ефтино,дегутантно и минливо."
-Joshua_Tree
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
And this sensitivity will create new friendships for you - friendships with trees, with birds, with animals, with mountains, with rivers, with oceans, with stars. Life becomes richer as love grows. - Osho

Молитва не е колку да се каже нешто. Значи да се биде тивок, отворен, достапен. И нема потреба да се верува во Бог, затоа што и тоа е проекција. Единствената потреба е да се биде сам, да бидеш способен да си сам, тогаш веднаш си со Бог. Кога и да си сам, тогаш си со Бог.


When you go into prayer, don't start saying something. It will all be desires, demands and deep complaints to God. And prayer with complaints is no prayer, a prayer with deep gratitude is prayer. There is no need to say something, you can just be silent. - Swami Dhyan Giten
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
- Колку повеќе се гледаш во огледало секојдневно толку повеќе го губиш ликот и стануваш безличен..
- Погрешно размислување + Его(Суета) - прифаќање на добронамерен совет = Погибија (духовна или телесна во зависност од актите) (Лаик)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.499
Boundless wind and moon - the eye within eyes,
Inexhaustible heaven and earth - the light beyond light,
The willow dark, the flower bright - ten thousand houses,
Knock at any door - there's one who will respond.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom