Катче за инспирација - мудри/поучни/мотивирачки текстови

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...„мажот се чувствува како Бог кога ќе дознае дека ќе биде татко,жената се чувствува како Божица кога ќе и се каже дека е најубавото суштество во животот на саканиот маж.Колку многу сакаме да слушаме лаги,иако сме потполно свесни за тоа...„ :)

Joshua_Tree
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Додека сфатив што сакаше мајками да ми каже, дојде време кога моите деца сега мене не ме разбираат.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Успешен човек е оној кој од неред ќе формира уредност, од раздор ќе креира хармонија и од тежина ќе креира можност и има став „Ако не сум јас, кој БИ?“
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.478
Civilization, which is about to self-destruct, thinks of itself as the superior culture that has answers for all the world’s people…The addict, truly, is a person who is emotionally dependent on things: television, substances, personality routines, other people, mental ideologies, total immersion in some cause or work.
If the object of dependency is moved, addicts will experience insecurity, discomfort, distress, the symptoms of withdrawal.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Магарето му рекло на тигарот:
– Тревата е сина.
Тигарот одговорил:
– Не, тревата е зелена!
Настанала расправија и отишле кај лавот, кралот на шумата, да ги решат несогласувањата.
Уште пред да стигнат до местото во шумата каде што лавот седел на својот престол, магарето почнало да плаче:
– Ваше височество, дали е вистина дека тревата е сина? -Линк
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
“Your work is your responsibility, not its result.
Never let the fruits of your actions be your motive.
Nor give in to inaction.”
Bhagavad Gita
For pure will, unassuaged of purpose, delivered from the lust of result,
is every way perfect.
- Liber AL, I:44
 

Kajgana Shop

На врв Bottom