Катастофа на осигуригурителниот пазар- бившото „пензиско“ осигурување со негативен принос

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не го следав многу пазарот на осигурување во МК многу (на приватното мислам). Но денес седнав случајно со еден агент па да го прашам. Нормално му реков да го скокне воведот зошто знам што производи имаат, а нема нешто многу ново. Само му реков да ми направи пресметка...и воала за бившото т.н. „пензиско“ осигурување во пракса животно со отплата после завшување на полисата. Нормално сега не го рекламираат како „пензиско“ туку само како животно...според пресметката на Кроација осигурување за 10 години со уплата од 1000евра годишно осигурена сума е 9450 евра а пред 4 години беше окулу 14000 а пред 10 години окулу 20000. Или приноси од -1% сега а пред 4 години 3,5% а пред 10 години 6-7% (груби математики). Инаку на граве сега приносот на 10 годишна осигурена сума е 0%...исто пад и на сите дури осигурени суми за 50%.
Катастофа! Суми преполовени!
За агентите и нивните мизерни техники и лоша репутација може многу да се зборува...ама сега и производот им е ИЗГОР СКАП. Кој не го знае ова нека се пази...
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
А сериозно луѓето мислат дека така се прават пари за 20 години? Па тие агенти од дека тие пари за одење на семинари секој месец, кој го плаќа тоа? И пази продават ти дека се регистрирани у други држави (винк винк) и дека таков е системо у европа ама не ти кажуват кои услови треба да ги имаш за да уплаќаш у европа. :))))
Како беше онаа, гладна кокошка шо сонува? :))

поз
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
ФЗОМ е измама, па камо ли било што друго...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
ФЗОМ е измама, па камо ли било што друго...
кај нас а и пошироко се е измама и тоа во здрав мозок ( фуцк ин браин)
најнапред во ЕхЈу имаше измама на печатење Ју динари, а купувањето покрупни работи, стан, кола, бела техника беше со пријатели или по партиска линија, т.е. кој имаше врски купуваше на денот, а обичен човек даваше пари кој се обезвреднуваа со поскапувањата ( галопна инфлација).. едно време дојде Анте Марковиќ и го фиксира курсот на Јудинарот па се стабилизира малку работата, ама мангупите не им одговараше и ја растурија државата. Штедните влогови на граѓаните станаа заробени, некој се се уште, а и тие што се враќаа ги изеде инфлација на тзв цврстите валути, ус долар, дојч марка ја преполовија со новата измама Евро и ги опљачкаа сите што штедеа марки бидејќи прекуноќ стана невидена инфлација 1 евро = 1 марка, посебно раст на недвижнини по воведувањето на еврото.
По воведувањето на еврото се појави и кај нас Берза, напочеток па се до некаде 2004 и беше ОК, ама тогаш почнаа со лажење и крадење, блок трансакции, извлекување на пари од фирмите и тоа не газди туку менаџери кој контролираа 51% од гласови, во почеток воглавном вработени. 2007 се измисли вештачки БУМ, но набргу дојде црниот понеделник.... а крадењето од малцинските акционери продолжи по исти и нови методи...
Истата шема е и со пензиските фондови, не само кај нас ете читав и од соседните ехЈу држави кажуваат за измамата Втор пензиски столб.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
кај нас а и пошироко се е измама и тоа во здрав мозок ( фуцк ин браин)
најнапред во ЕхЈу имаше измама на печатење Ју динари, а купувањето покрупни работи, стан, кола, бела техника беше со пријатели или по партиска линија, т.е. кој имаше врски купуваше на денот, а обичен човек даваше пари кој се обезвреднуваа со поскапувањата ( галопна инфлација).. едно време дојде Анте Марковиќ и го фиксира курсот на Јудинарот па се стабилизира малку работата, ама мангупите не им одговараше и ја растурија државата. Штедните влогови на граѓаните станаа заробени, некој се се уште, а и тие што се враќаа ги изеде инфлација на тзв цврстите валути, ус долар, дојч марка ја преполовија со новата измама Евро и ги опљачкаа сите што штедеа марки бидејќи прекуноќ стана невидена инфлација 1 евро = 1 марка, посебно раст на недвижнини по воведувањето на еврото.
По воведувањето на еврото се појави и кај нас Берза, напочеток па се до некаде 2004 и беше ОК, ама тогаш почнаа со лажење и крадење, блок трансакции, извлекување на пари од фирмите и тоа не газди туку менаџери кој контролираа 51% од гласови, во почеток воглавном вработени. 2007 се измисли вештачки БУМ, но набргу дојде црниот понеделник.... а крадењето од малцинските акционери продолжи по исти и нови методи...
Истата шема е и со пензиските фондови, не само кај нас ете читав и од соседните ехЈу држави кажуваат за измамата Втор пензиски столб.
Imam posebna tema za investicioni klasi i kolku se prinosi. Pisuva kolku se sega za poslednite godina 2 akciii se ubedliv pobednik. A na rok od poslednite 10 godini mislam deka se najdobri vtor i tretstolb penzisko i obvrznici. Moj zaklucok...za poslednite 20 godini vo mk i proekcii za idnina buy and hold strategia ne funkcionira za niedna klasa treba rotacija. So rotacija moze da se nadevas na relativno siguren i visok prinos. Znaci mesano portfolio so postojan rebalans e resenieto za poslednite 20 moze i 30 godini. Dovolno sega da se penzioniras so solidna suma za relativno niska uplata.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Не сум многу упатен околу пензискиве фондови па ако има некој кој подобро ги познава состојбите и проблематиката нека подобјасни за следново: Имено, претходно беше само државниот фонд за ПИО па потоа почна и вториот пензиски столб- приватен, во кој одат дел од средствата уплатени на име ПИО осигурување. Е сега бидејќи Фондот за ПИО на РМ работи врз основа на генерациска солидарност и постојано се зборува за голема дупка во него која се потполнува од буџетот, па сега се муабетите и дека ке се зголеми старосната граница за пензионирање, намалување на пензии..... Се прашувам дали средствата кои сега се одлеваат во вториот столб не се една од поголемите причини за дупката во фондот? Дали тие што сега замаат пензии а претходно плаќале придонес за генерациите пред нив да земаат пензии, не се обесправени односно има дупка во фондот бидејќи генерацијата која сега работи еден дел од придонесот го плаќа во друг фонд? Не ми е јасно.
 
Член од
19 јуни 2017
Мислења
76
Поени од реакции
19
isto vtor stolb se koristi za isplata penzii samo preku obrznici i krediti pa drzavata im plakja kamati na slovencite da "menadjiraat" a se ide zijan samo
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@StefusRefus

Jas sum licenciran broker za osiguruvanje i rabotam profesionalno so prodazba na zivotno osiguruvanje vekje 5 godini. Losh ja predstavuvas rabotava, izvrteno malku. Teshko e na forum da se objasnime vaka so pisuvanje, ama vo osnova:

1. Nikogas, ama NIKOGAS! ne bi mu nalravil na klient polisa za zivotno osiguruvanje na 10 godini traenje, nitubsum napravil dosega, a osven ako ne si 65 godishen, ne znam zoshto i si prashuval za 10 godishna polisa za zivotono osiguruvanje.
2. Visinata na ocekuvanite dobivki vo momentov se 1% na klasicnite polisi, i spored oficijalnite dopisi koi pred 2 meseci gi dobivme, na 25 godini polisa ocekuvana dobivka vo Grawe, Winner i Croazia e 25%, duri vo Croazia sosem malku povekje bidejki na 20 godini polisa tie ispratija deka ocekuvaat 25% dobivka, a toa shto ti go vikas "negativna kamata" ne e kamata nego e pomala osigurana suma shto kompanijata ja dava na kratkorocnite polisi i e povrzano so presmetuvanje na rizik neshto shto ne bi go objasnuval tuka.
3. Vo momentov na nashiov pazar so osiguruvanje ima 3 Unit Linked proizvodi za zivotno osiguruvanje od Uniqa, Croazia i Winner kade ocekuvanata dobivka e daleku nad taa od klasicnoto osiguruvanje. Ili vaka eve edna presmetka, za covek 30 godishen, polisa na 1000€ na 25 godini, ocekuvana dobivka e 80% odnosno za zashtedeni 25000€ ocekuvana dobivka e 21000€ ili vkupno 46000€ za podignuvanje. Sekako ovoj vid na shtrdenje ima i odreden rizik no spored dosegashniot "track record" minimalnata dobivka odnosno "pesimistickoto scenario" kako shto nie go vikame e 15% dobivka odnosno na ovaa konkretna polisa e 5000€ dobivka no shansite za vakvo pesimisticko scenario se stvarno minimalni. Zgora na ova, so sekoja polisa kompaniite davaat osigurana suma shto predstavuva zagarantiran iznos shto bi se isplatil na naslednicite na polisata dokolku nastapi smrt kaj shtedachot/osigurenikot ili konkretno vo ovoj primer shto go dadov, dokolku klientot pocine vo bilo koj moment na naslednikot na polisata ke mu bidat isplateni 25000€, a toa voopshto ne e rabota za podcenuvanje.[DOUBLEPOST=1522064167][/DOUBLEPOST]
Не сум многу упатен околу пензискиве фондови па ако има некој кој подобро ги познава состојбите и проблематиката нека подобјасни за следново: Имено, претходно беше само државниот фонд за ПИО па потоа почна и вториот пензиски столб- приватен, во кој одат дел од средствата уплатени на име ПИО осигурување. Е сега бидејќи Фондот за ПИО на РМ работи врз основа на генерациска солидарност и постојано се зборува за голема дупка во него која се потполнува од буџетот, па сега се муабетите и дека ке се зголеми старосната граница за пензионирање, намалување на пензии..... Се прашувам дали средствата кои сега се одлеваат во вториот столб не се една од поголемите причини за дупката во фондот? Дали тие што сега замаат пензии а претходно плаќале придонес за генерациите пред нив да земаат пензии, не се обесправени односно има дупка во фондот бидејќи генерацијата која сега работи еден дел од придонесот го плаќа во друг фонд? Не ми е јасно.
Direktorot na svetska banka pred nekade godina i pol imashe intervju vo koe rece "Eve,racunajte deka decata koi shto se rodija vo tekov na ova intervju nema ni da znaat shto e toa penzija."

Pa ti sega vidi. Sistemot za megjugeneraciska solidarnost e vo kolaps nasekade na svet, kako shto bilo i predvideno, no samo kaj nas veshtacki se drzat visoki penziite zatoa shto penzuonerite se najlesna gruoa na lugje za manipuliranje i se kaj nas vo MK 300000 glasachi i site partii gldaat da im se ulizuvaat za svoi kratkorocni i sebicni pricini pritoa ne obrnuvajki vnimanie na posledicite koi se javuvaat i doprva ke se javat poradi visokite penzii.

A vo pravo si, so vtoriot stolb sme obezpraveni tie shto momentalno zemaat penzija bidejki pomalku pari odat vo prviot stolb, no toa ne se prikazuva tolku mnogu bidejki so krediti od budzet se polni taa "dupka". 36 milioni€ na mesecno nivo mora PIOM da se pozajmi za da moze da gi isplati penziite, a toa e pogubno i na toa ke mu dojde krajot, a togas nie koi doprva treba da odat vo penzija najmnogu ke go " jademe stapot".
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
@StefusRefus

Jas sum licenciran broker za osiguruvanje i rabotam profesionalno so prodazba na zivotno osiguruvanje vekje 5 godini. Losh ja predstavuvas rabotava, izvrteno malku. Teshko e na forum da se objasnime vaka so pisuvanje, ama vo osnova:

1. Nikogas, ama NIKOGAS! ne bi mu nalravil na klient polisa za zivotno osiguruvanje na 10 godini traenje, nitubsum napravil dosega, a osven ako ne si 65 godishen, ne znam zoshto i si prashuval za 10 godishna polisa za zivotono osiguruvanje.
2. Visinata na ocekuvanite dobivki vo momentov se 1% na klasicnite polisi, i spored oficijalnite dopisi koi pred 2 meseci gi dobivme, na 25 godini polisa ocekuvana dobivka vo Grawe, Winner i Croazia e 25%, duri vo Croazia sosem malku povekje bidejki na 20 godini polisa tie ispratija deka ocekuvaat 25% dobivka, a toa shto ti go vikas "negativna kamata" ne e kamata nego e pomala osigurana suma shto kompanijata ja dava na kratkorocnite polisi i e povrzano so presmetuvanje na rizik neshto shto ne bi go objasnuval tuka.
3. Vo momentov na nashiov pazar so osiguruvanje ima 3 Unit Linked proizvodi za zivotno osiguruvanje od Uniqa, Croazia i Winner kade ocekuvanata dobivka e daleku nad taa od klasicnoto osiguruvanje. Ili vaka eve edna presmetka, za covek 30 godishen, polisa na 1000€ na 25 godini, ocekuvana dobivka e 80% odnosno za zashtedeni 25000€ ocekuvana dobivka e 21000€ ili vkupno 46000€ za podignuvanje. Sekako ovoj vid na shtrdenje ima i odreden rizik no spored dosegashniot "track record" minimalnata dobivka odnosno "pesimistickoto scenario" kako shto nie go vikame e 15% dobivka odnosno na ovaa konkretna polisa e 5000€ dobivka no shansite za vakvo pesimisticko scenario se stvarno minimalni. Zgora na ova, so sekoja polisa kompaniite davaat osigurana suma shto predstavuva zagarantiran iznos shto bi se isplatil na naslednicite na polisata dokolku nastapi smrt kaj shtedachot/osigurenikot ili konkretno vo ovoj primer shto go dadov, dokolku klientot pocine vo bilo koj moment na naslednikot na polisata ke mu bidat isplateni 25000€, a toa voopshto ne e rabota za podcenuvanje.[DOUBLEPOST=1522064167][/DOUBLEPOST]
Direktorot na svetska banka pred nekade godina i pol imashe intervju vo koe rece "Eve,racunajte deka decata koi shto se rodija vo tekov na ova intervju nema ni da znaat shto e toa penzija."

Pa ti sega vidi. Sistemot za megjugeneraciska solidarnost e vo kolaps nasekade na svet, kako shto bilo i predvideno, no samo kaj nas veshtacki se drzat visoki penziite zatoa shto penzuonerite se najlesna gruoa na lugje za manipuliranje i se kaj nas vo MK 300000 glasachi i site partii gldaat da im se ulizuvaat za svoi kratkorocni i sebicni pricini pritoa ne obrnuvajki vnimanie na posledicite koi se javuvaat i doprva ke se javat poradi visokite penzii.

A vo pravo si, so vtoriot stolb sme obezpraveni tie shto momentalno zemaat penzija bidejki pomalku pari odat vo prviot stolb, no toa ne se prikazuva tolku mnogu bidejki so krediti od budzet se polni taa "dupka". 36 milioni€ na mesecno nivo mora PIOM da se pozajmi za da moze da gi isplati penziite, a toa e pogubno i na toa ke mu dojde krajot, a togas nie koi doprva treba da odat vo penzija najmnogu ke go " jademe stapot".
1. 10 годишна полиса со 1000евра е само за полесно пресметување и секогаш ја барам не дека ми треба туку полесно е за оцена на повратот.
2. И те молам не продајав ефтини финти, има финасиски писмени луѓе. Поврат е на ГОДИШНА ОСНОВА има калкулатири на интернет 25% на 25 години е ПОД 1% најверојатно 0,6-7% а пред 10 години беше 6-7% или на 25години 200%-300%! ЦЕНИТЕ СЕ КАТАСТРОФА! опаднати се кај сите компание.
3. Во превод пак доаѓа под 1% загарантирано 25000-5000евра е 30000евра за 25 години или 15% на 25години е 0,5% кумулативно годишно КАТАСТРОФА!
Банка дава 3,5% на ГОДИШНО на 5 годишен депозит, или за 25 години 120-130%....Како штедење и пензиско осигурување Осигурителни полиси се крајно СКАПИ. Втор столб има 4% годишно од НЛБ и КМБ. Да не зборам што недвижност има 4% рентен принос, плус раст на цена...со инвестицион фондов не би споредувал. Дури и Евро во банка нуди ист или повисок принос од Осигурителна полиса, плус почеста исплата на камата, нема -10-50% загуба за предвремен откупа на полиса. Што не го споменува ниеден брокер!
Осигурителни полиси во моментов како замена за пензиско осигурување се далеку преценети и неизплатливи! Ко божем да се швајцарски обврзици...
А за животното осигурување за некој може е ОК ако мисли рано да умре или да се искрши во сообраќајка и нешто да им остави на децата или жената. Ама и тоа е многу скапо...Осигурителните суми се премногу ниски а условите многу строги за купување а уште построги за отплата. Ама тоа е друг вид на продукт. И треба да се продава поинаку без отплата на крај и со сума 3-4 пати пониска од оваа.
Се на се многу скапи продукти и со многу лоши и непрактични услови и непотребно искомплицирани.
Мој совет Подобро, Третстолб, Депозит денарски или евро или недвижност од Осигурителна полиса во овој момент како ниско ризична инвестиција...а за поризични кои се препорачлива за 25-40 годишен а не 25-30 годишна полиса со 1% камата има на претек и имаат огромни поврати и над 40% годишно а ризикот е прифатлив на хоризонт од 25-30 години. А за постари од 40 па и 50 години има многу подобри ниско ризични продукти или комбинации од Осигурителна Полиса во моментов.
Од кога знам за овие полиси 25-30 годишна полиса е безмислен продукт и не се исплати да се купува тоа било пред 10-15 години а денес е уште поизразено. Полисите очигледно ги следаат Банкарските камати а и со години ги потфрлаат. Посебно сега...Може само 10-15 годишна полиса и тоа со над 4% годишен загарантиран приход да се исплати а не со негативен или окулу 0%. Значи цените на Осигурените суми треба да за 10 годишна полиса треба да рипнат за два пати за да се исплати.[DOUBLEPOST=1522078903][/DOUBLEPOST]
Не сум многу упатен околу пензискиве фондови па ако има некој кој подобро ги познава состојбите и проблематиката нека подобјасни за следново: Имено, претходно беше само државниот фонд за ПИО па потоа почна и вториот пензиски столб- приватен, во кој одат дел од средствата уплатени на име ПИО осигурување. Е сега бидејќи Фондот за ПИО на РМ работи врз основа на генерациска солидарност и постојано се зборува за голема дупка во него која се потполнува од буџетот, па сега се муабетите и дека ке се зголеми старосната граница за пензионирање, намалување на пензии..... Се прашувам дали средствата кои сега се одлеваат во вториот столб не се една од поголемите причини за дупката во фондот? Дали тие што сега замаат пензии а претходно плаќале придонес за генерациите пред нив да земаат пензии, не се обесправени односно има дупка во фондот бидејќи генерацијата која сега работи еден дел од придонесот го плаќа во друг фонд? Не ми е јасно.
Не капитален фонд во праска значи кредит за државата на 35-40 години рочност, а вака друг фонд исто става во обврзици на МК што се кредит до 30 години рочност...од аспект на државата е исто. Не е битно тоа чисто формулации кога е принудно плаќање придонеси дали си во обвзрници или некое имагинарно ветување на некоја идна влада дека ќе ти дава од придонеси од плата на некои други вработени нема разлика. Се се тоа државни ветувања...имало немало дупка ништо не ти менува кога немаш избор во пракса. Јас штом спомнат ПИОМ менувам канал...исто ти е и со втор столб. Втор столб ти е битен ако имаш акции во НЛБ и КМБ се зема мал процент за добивка. Инаку многу малку пари прават банките од втор столб затоа и НЛБ го продаде на Сава мислам.
А за фамозната дупка...тоа значи дека е придонеси помалку стигнуваат отколку што се трошат...ама тоа е апсолутна сума треба во процент да изрзуваат. Чисто сметководствени заебанции на Минстерство на Финасии...во пракса да пополнат вести и еве осигурителни брокери да ти продаваат полиси на 30 години со 0% камата...може и душек да дадат и под нив пари да ставаш исто е.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
I drzavniot i privatnite penziski fondovi ke gi snema, samo prasanje e uste kolku vreme ke se vlece i kolku vreme uste ke kradat od vrabotenite. Ponzi piramida prevara i ednoto i drugoto.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
I drzavniot i privatnite penziski fondovi ke gi snema, samo prasanje e uste kolku vreme ke se vlece i kolku vreme uste ke kradat od vrabotenite. Ponzi piramida prevara i ednoto i drugoto.
Малку оффтопик...Што мислиш е најдобра инвестиција? Онака ме интересира.
 
B

Bafra

Гостин
Малку оффтопик...Што мислиш е најдобра инвестиција? Онака ме интересира.
Сите јајца не во иста кошница па:
1. Кеш во ДОЛАРИ
2. Недвижност ама локација локација и локација.
3. Акции ама само од Алкалоид, Комерцијална, Окта.

Туку има ли начин да земеш парите од 2иот пензиски фонд пред време, ако треба и со 50% дисконт ???
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@StefusRefus

-Ako ne sakas zuvotno osiguruvanje, togas ke te zamolam vo idnina da prekinis da im go troshish vremeto na moite kolegi koi istoto go prodavaat.

-Ako ne ti znaci osiguritelnoto pokritie i zashtitata za semejstvoto shto se dobiva togas toa e tvoj problem i nemozes da go obvinis nekoj na koj toa mu znaci. Nikoj ne znae do kade mu e pishano. Licno MENE mi e super koga legnuvam navecer i znam deka ako mi se sluchi neshto familijata moja ke nasledi 15000€ (imam polisa 600€ godishno na 25 godini vo Winner, Lajf Invest programot), a ako ne mi se sluci neshto, ke si imam 28000€ zashtedeni za podignuvanje na 01.04.2042 koga ke imam 53 godini.

-Prekini da sporeduvas depoziti vo banki i polisa za zivotno osiguruvanje, pokazuvas elementarno nepoznavanje na rabotite.

- Ne sum sretnal dosega covek koj shtedel kontinuirano vo banka 20 godini. Lugjeto ednostavno ne funkcioniraat taka, ako ne e prinudno shtedenjeto/investiranjeto, nema da shtedat/investiraat disciplinirano i dolgorocno (sekoja cest kon nekoi isklucoci).

A za kraj, jas kako profesionalec koj profesionalno se bavi so ovoj biznis vekje 5ta godina bi ti kazal deka ne postoi najdobar i najsovrshen nacin na shtedenje/investiranje. Produkti ima dosta, a na kraj se sveduva na klientot da si go odberi ona shto smeta deka za nego e najdobro. Ne sekoj saka sigirnost i nekoj sekoj saka rizik, sekoj covek e razlicen.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Tie kao zivotni osiguruvanja se pa najgolema prevara. Tuk tamu ponekoj bognedaj od maka ke zeme neso od toa, inaku eden den samo ke si gi soberat partalite i parite od narodot i tolku ke bide od toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom