Карлично навалување напред и сите проблеми со тоа

Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Здраво друштво, темава ја отварам со цел да размениме мислење окулу карличното навалување, читајки по интернет дојдов до заклучок дека тоа е чест проблем кај луѓето (за жал од денешниот животен стил).

Еве слика како личи тоа:

b31252_7e2df493b3c043eeb12f9cbae8cccc8d~mv2.jpg

Карличното навалување напред предизвикува лордоза, и со добива ефект на стомак (без разлика што човекот нема многу bodyfat).
Еве на слика како личи:

l.png



Што се случува со рбетот при карличното навалување - доаѓа до притискање на нерви кои поминуваат во последните 4-5 пршлени од рбетот, се нарушува протокот на крв во долните екстремитети, а често може да дојде и до остри болки во делот на кичмата.

Би сакал да подискутираме, бидејки и јас не сум многу упатен во оваа тема, а се надевам дека тука на форумов има луѓе што ја разбираат оваа тематика и проблематика многу подлабоко од мене, па би сакал да слушнам и ваши мислења, и уште нешто, од истражувањата што ги направив, најчеста причина занавалување на карлицата доѓа од премногу јака затегнатост на внатрашниот мускул што го спојува горниот и долниот дел на телото, поточно рбетот со нозете.

Еве слика и од тој мускул (psoas major).



Psoas-major_Watermarked_HR-1.jpg
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.547
И јас у последно време имам болки во долниот дел од грбот, од секогаш сум имал ама во последно врем доста интензивни. Осеќам и некоја затегнатост во куковите. Најлошо е што цело време се канам да правам некои вежби и никако да се нафатам.
А и некоја минимална појава на лордоза имам, не знам дали има лек за тоа.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Да се тоа океј, ама за на инстаграм како ќе изгледаат дека имаат голем газ?
Не се свесни дека си го уништуваат здравјето...

И јас у последно време имам болки во долниот дел од грбот, од секогаш сум имал ама во последно врем доста интензивни. Осеќам и некоја затегнатост во куковите. Најлошо е што цело време се канам да правам некои вежби и никако да се нафатам.
А и некоја минимална појава на лордоза имам, не знам дали има лек за тоа.
Лек има, најверојатно подолго време седиш или си во свиткана положба (крив рбет), евентуално ако си кревал нешто тешко со нефиксирана кичма, па некој пршлен ти има потиснато некој нерв и сега осеќаш болка, во секој случај мораш што поскоро посветиш внимание на лардозата, а со тоа и ќе ти поминат болките
 

Kajgana Shop

На врв Bottom