Канал 5 - дувло на србомани

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.197
Не ми е јасно што толу сте запнале да имате сопствена држава што е филингот да бидеш патриота, мене лично сеедно ми е каде ќе живеам верувам дека сите народи потекнуваат од Адам и Ева и сметам дека границите религиите и државите се вештачки творевини продукти на човечката несовршеност.

Хммммм

Ако ти е сеедно тогаш не се мешај во муабетот, вака му даваш поткрепа од универзален, глобалистички, стар трековски поглед, а тој воопшто не е таков, туку удира по Националност, Држава, Религија...
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Вранишковски во право е кога вика дека за да имаш православна црква треба да биде признаена од другите цркви сестри .
Грците имаат моќ и ставаат вето на македонската црква исто како што руската става вето на украинската.
Го обвиниа дека крадел стотици иладници евра тоа е за мене апсурдно како може човек што се откажал од пари, жени, од земните задоволства да краде пари, тоа за мене е контрадикторно

Едит:
Не ми е јасно што толу сте запнале да имате сопствена држава што е филингот да бидеш патриота, мене лично сеедно ми е каде ќе живеам верувам дека сите народи потекнуваат од Адам и Ева и сметам дека границите религиите и државите се вештачки творевини продукти на човечката несовршеност.
Moze bi imas pravo , trebalo Aleksandar Makedonski da si ja zavrsi do kraj rabotata , i cel svet da bese edna drzava , edna religija .Sto koj k.. ke trebase rusija , grcite ke bea edna golema shutka naselba vo svetot kako sto i prilega , a vraniskovski i takvite kako nego mozea vo najdobar slucaj da bidat nisto drugo , nego konjusari :uvo:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Католиците си се паметни и немаат Француска католичка црква, Германска католичка црква, Шпанска католичка црква.... ме разбирате, нели. Католик си е католик, исто како што и православен си е православен ама ете, православните се делат БЕЗ ПОТРЕБА. Тоа нема врска со религијата. Само џабе вакви проблеми имаме.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Католиците си се паметни и немаат Француска католичка црква, Германска католичка црква, Шпанска католичка црква.... ме разбирате, нели. Католик си е католик, исто како што и православен си е православен ама ете, православните се делат БЕЗ ПОТРЕБА. Тоа нема врска со религијата. Само џабе вакви проблеми имаме.
Римокатолическата ц'рква е глобална, па православните са по традиција повеке политички пов'рзани со д'ржавната власт ! :toe:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Католиците си се паметни и немаат Француска католичка црква, Германска католичка црква, Шпанска католичка црква.... ме разбирате, нели. Католик си е католик, исто како што и православен си е православен ама ете, православните се делат БЕЗ ПОТРЕБА. Тоа нема врска со религијата. Само џабе вакви проблеми имаме.
Za tebe znam deka si vistinski vernik.

Vera si e vera i ne teba da meshate toa so politika ni so crkva. Verata nikoj ne moze da Vi ja zeme toa ko prvo ako ja imate vo sebe.

Problemot so Vraniskovski e drug , ne e do crkvata sto ke ja gradi nego e sto ne ja priznavaat MPC ovie koi kocat. Nekoj vika Srpska crkva kochi u nalog na Grcka , iskreno ne velam ne , mozno e . Sum objasnuval se raboti za golemi pari , crkovni imoti , tapii toa od strana na SPC a od strana na Grckata e cista politika da se podjebava MPC i degradira na bilo koj nacin.

I sto napravija go najdoa ovoj mutle , koj e dirigiran i iskoci na TV sea i kaza sto kaza .

Ama toa nema vrska so politika i so stav drzaven na Srbija. Pak ek povtoram koj ke mi dade praven nacin na koj Vlada na Srbija ke moze da nalozi na SPC da reagira kako Vladata saka eve sea odma ke mu dadam 10000 evra .


I zatoa ne meshajte poimi i ne barajte neprijateli kaj nema i ovoj naziv srbomani e mnogu navreduvacki i e staven vo pezorativna smisla na zborot ali Vas ne Vi smeta da go smenite ali ok. Ipak ne e u redu .

Znaci imate ponuda 10.000 evra na masa dajte praven nacin kako !
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Абе се знае дека проблемот со Вранишковски е проблем креиран од страна на Грците. Вранишковски е школуван во Грција. Исто како што им смета Република Македонија, така им смета и Македонска Православна Црква.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Инсомниак Вранишковски сметам дека е во право , а ти немаш право да го навредуваш Миленко
Сум немал право? За слобода на говор си слушнал? За волја на вистината, за третиот епитет што му го дадов не сум сигурен ама првите два стојат на место.

Вранишковски во право е кога вика дека за да имаш православна црква треба да биде признаена од другите цркви сестри .
Грците имаат моќ и ставаат вето на македонската црква исто како што руската става вето на украинската.
Го обвиниа дека крадел стотици иладници евра тоа е за мене апсурдно како може човек што се откажал од пари, жени, од земните задоволства да краде пари, тоа за мене е контрадикторно

Едит:
Не ми е јасно што толу сте запнале да имате сопствена држава што е филингот да бидеш патриота, мене лично сеедно ми е каде ќе живеам верувам дека сите народи потекнуваат од Адам и Ева и сметам дека границите религиите и државите се вештачки творевини продукти на човечката несовршеност.
Види вака, јас сум атеист и баш ме заболе за останатите православни цркви. Јас си ја сакам македонската православна нација. Иако не се согласуваме во поглед на верата тие се Македонци и како такви си ги сакам и ја почитувам нивната вера.

p.s. Си ги сакам и останатите Македонци што не се православци.
p.p.s :nenene: Не сум Тоше Проески:baeh:
Ми ја разбираш поентата? Нација пред Религија
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Јован дел од српската делегација -- релевантност: 793 Повеќе резултати од Vecer
Вести ИНТРОНИЗАЦИЈА НА РОМАНСКИОТ ПАТРИЈАРХ
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=217D0CF6C820364986902B5A8FC9BFF2

Г.г. Стефан за финансирањето на Вранишковски од српската влада Г.г. Стефан ГОСТИВАР - Документот што денови го објави МПЦ на јавноста аргументирано говори кој ја финансира или кој сака да формира паралелна црква во Република Македонија, изјави поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, во гостиварското село Зубовце. Тој присуствуваше на православниот христијански празн ...

http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=2028&stID=64162&pR=3
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vancevtodor=Mara Popara od eden drug forum.

Tolku. Dovolno e.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
bi sakal da kazam deka milenko ne e srboman so toa sto go povikal vraniskovski toj saka na startot od ovaj ciklus saka da privleci vnimanie kaj narodot i zatoa povikal kontraverzen gostin od oblasta na politikata a ne na religija kako sto propoveda samiot vraniskovski.kako dosega ne ja naucivte kontraverznosta na temite na milenko pa i negovoto minato e kontraverzno ednostavno.najdobra tema za negovata emisija bni bila zivotot na milenko nedelkovski a osobeno temnata strana a za svetlata vo mnogu navrati imame slusano za negovite patuvana i bla bla bla
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Poglavarot rekol :

„Мислам дека на сите им е јасно која е стратегијата и што сў се крие. Но, сметам дека одговорните институции во Република Македонија ќе го следат примерот на реакциите на највисокиот државен врв на нашата татковина и на Министерството за надворешни работи и ќе продолжат да го санкционираат нелегалното и предавничко работење на некои во Република Македонија", потенцира г.г. Стефан во изјавата на "Утрински весник".


I kaj vide ti deka Srpskata Vlada finansira ???? Ova dokaz e ??? Pak so insinuacii ??? Pak ke sirite omraza ??? E sea veke me iznerviravte a sakav da bidam pacifist
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.197
bi sakal da kazam deka milenko ne e srboman so toa sto go povikal vraniskovski toj saka na startot od ovaj ciklus saka da privleci vnimanie kaj narodot i zatoa povikal kontraverzen gostin od oblasta na politikata a ne na religija kako sto propoveda samiot vraniskovski.kako dosega ne ja naucivte kontraverznosta na temite na milenko pa i negovoto minato e kontraverzno ednostavno.najdobra tema za negovata emisija bni bila zivotot na milenko nedelkovski a osobeno temnata strana a za svetlata vo mnogu navrati imame slusano za negovite patuvana i bla bla bla
Абе го слушав и го гледав досега и со Формула и со емисијата, ама после ова толку му беше, едноставно ми се згади, знам што сакаше Миленко да постигне, ама некој работи едноставно не се за забава.

А и барем да не беше таков лигуш во емисијата, па да поставува дебилни прашања како да го оправдува цело време.

Тешко дека ќе ја гледам емисијата повеќе, а и последната трка од формула ќе ја гледам на ХРТ.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.332
Поени од реакции
18.197
I kaj vide ti deka Srpskata Vlada finansira ???? Ova dokaz e ??? Pak so insinuacii ??? Pak ke sirite omraza ??? E sea veke me iznerviravte a sakav da bidam pacifist
Ај бе доста сериш, УПМ, политиката и владата цело време и даваат ОГРОМНА ПОДДРШКА НА СПЦ во Србија. Реално полтиката стои позади ова, само што се кријат цело време.

Ми се смачи веќе од лицемерие.
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Poglavarot rekol :

„Мислам дека на сите им е јасно која е стратегијата и што сў се крие. Но, сметам дека одговорните институции во Република Македонија ќе го следат примерот на реакциите на највисокиот државен врв на нашата татковина и на Министерството за надворешни работи и ќе продолжат да го санкционираат нелегалното и предавничко работење на некои во Република Македонија", потенцира г.г. Стефан во изјавата на "Утрински весник".


I kaj vide ti deka Srpskata Vlada finansira ???? Ova dokaz e ??? Pak so insinuacii ??? Pak ke sirite omraza ??? E sea veke me iznerviravte a sakav da bidam pacifist

Поглалаврот на МПЦ му ги доставил на Фуере сите документи, со кои Македонските владици располагаат, а кои укажуваат на мешањето на српската држава во внатрешните работи на Македонија. Вечер дознава дека, архиепископот Стефан му пренел на претставникот на ЕУ, дека е несфатливо влада на една земја во која црквата е одвоена од државата да финансира група на лица, кои немаат ерархиските достоинства.
Поглаварот на МПЦ го информирал Фуере, дека и по обелоденувањето на документите во јавност, се уште продолжува финансирањето на Врнишковски од, српската влада.

http://star.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=25455
 

Kajgana Shop

На врв Bottom