Канада заварувачи ?

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Здраво на сите.

Дали има некој од канада кој можи да помогни за работа или слично.
Или како ,која е процедурата дали има посредник овде во македонија?
Човече да емигрираш можеш само сам ако си најдеш работа, пошто и роднини да имаш странство со мал прст нема да се мрднат да ти помогнат, може само да ти одмогнат нешто ако им се пружи прилика, за помош потешко, така да бери памет!
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Mislam deka porano vo ceska go polagaa toj sertifikatot za zavaruvaci, nemozam da se setam na koj forum go teravmo ovoj muabet. Samo da znaete so evropskiot sertifikat za zavaruvaci rabota ima kaj i da tropnes po zapadnive zemji. Najozbilno ova.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Мене ова би ме интересирало.
Ете ќе дипломира некој на машински и тоа не било што туку насока заварување,а дај му апарат појма нема од заварување.
Или дипломирал градежен, а не знае мистрија да фане и измачка еден ѕид. Е ај сега до што е работата.
Тоа нели е исто на пр. дипломирал забар, ама заби да вади појма нема,или правен а да суди не знае и дава на друзи и сл.
Денес е така со 90% од случаите, сака рака да фати да научи со пракса занает, а не само со букви. Со зјаење по цел ден во букви или пак со честење на професорот со 100 литра ракија не се станува клепар, ковач или тесар.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Дечко, насловот ти е сосема во ред. Сретннувам на нетов илјадници заварувачи што идат во Канада по печалба, али со Бугарски пасош. Ако немаш Бугарски пасош, не правиш ништо :)
 
I

Immigration man

Гостин
Дечко, насловот ти е сосема во ред. Сретннувам на нетов илјадници заварувачи што идат во Канада по печалба, али со Бугарски пасош. Ако немаш Бугарски пасош, не правиш ништо :)
фала братче за одговорот
бугарскиот е во застој малце иначе во процедура сум за тоа
мислев ако има некој заминато со нашиов пасош ?[DOUBLEPOST=1414701541][/DOUBLEPOST]
Сертификат за заварувач се добива од ЈУГ .................. а ако некој има среќа да се вработи во Апаве (македонскиот дел) тогаш и од нив може.
фала брат за одговорот
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
фала братче за одговорот
бугарскиот е во застој малце иначе во процедура сум за тоа
мислев ако има некој заминато со нашиов пасош ?[DOUBLEPOST=1414701541][/DOUBLEPOST]
фала брат за одговорот
E, за тоа не сум информирана. Со наш пасош не знам дали ќе успееш да одиш ни до Гевгелија шо се вика. Многу закони се донеле дека се расчистува малку по малку Македонија, секој еден наоѓа чаре и си оди од тука,па немоеш да излееш од граница, од сламка слон прават. :)
 
C

cige

Гостин
Со твојов занает само бугарски пасош и џенем Германија или Шведска, мислам дека за Канада потешко би заминал
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Мене ова би ме интересирало.
Ете ќе дипломира некој на машински и тоа не било што туку насока заварување,а дај му апарат појма нема од заварување.
Или дипломирал градежен, а не знае мистрија да фане и измачка еден ѕид. Е ај сега до што е работата.
Тоа нели е исто на пр. дипломирал забар, ама заби да вади појма нема,или правен а да суди не знае и дава на друзи и сл.
Каква врска има инжињерот со заварување, или со мачкање малтер. Нити се обучуваат за такво нешто, нити некој очекува од нив да го знаат тоа. Тие проектираат што да се завари и како да се измачка - и толку. Нормално, никој не им брани да научат ако сакаат, но тоа не е целта на факултетот и не се учи таму.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
фала братче за одговорот
бугарскиот е во застој малце иначе во процедура сум за тоа
мислев ако има некој заминато со нашиов пасош ?[DOUBLEPOST=1414701541][/DOUBLEPOST]
фала брат за одговорот
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/trades/applications.asp

http://www.immigration.ca/en/welder.html

Корисини линкови....

Можеш да емигрираш во Канада skilled trade програмата.(мислам дека така беше)

Кликни тука.... тоа е корисен форум одржуван од Македонци во Канада каде можеш да ги разгледаш опциите за заминување таму!


ПС. Кајгана сеирџиски форум...!(n)
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Mislam deka porano vo ceska go polagaa toj sertifikatot za zavaruvaci, nemozam da se setam na koj forum go teravmo ovoj muabet. Samo da znaete so evropskiot sertifikat za zavaruvaci rabota ima kaj i da tropnes po zapadnive zemji. Najozbilno ova.
Kako se dobiva ova i kolku cini ?
A ako ne si rabotel ko zavaruvac kako ke naprais ?
 
I

Immigration man

Гостин
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/trades/applications.asp

http://www.immigration.ca/en/welder.html

Корисини линкови....

Можеш да емигрираш во Канада skilled trade програмата.(мислам дека така беше)

Кликни тука.... тоа е корисен форум одржуван од Македонци во Канада каде можеш да ги разгледаш опциите за заминување таму!


ПС. Кајгана сеирџиски форум...!(n)
:cuc: I still believe in humanity.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Mislam deka porano vo ceska go polagaa toj sertifikatot za zavaruvaci, nemozam da se setam na koj forum go teravmo ovoj muabet. Samo da znaete so evropskiot sertifikat za zavaruvaci rabota ima kaj i da tropnes po zapadnive zemji. Najozbilno ova.
Може да се полага и во ЈУГ институтот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom