"Камера" што го снима минатото

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Според мене, ова се е научна фантастика и реално во овие услови и технологија е неостварливо. Дали е потврдено дека има фотографска меморија во одбиените сончеви зраци???
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Тука не се работи за конвенционално патување.... туку со помош на манипулација на просторот да се достигнат брзини неколку пати поголеми од светлината.... и тоа без зголемување на масата на леталото итн.

И кога тоа летало ќе помине 30 светлосни години, ќе ги сврти огромните телескопи накај Земјата и ќе дознаеме што всушност се счучувало пред тие 30 години. :)

--- надополнето ---



Е баш така.
И јас имам негде читано за ова.
Фактички, ако гледаме сега ние од земјава со некој многу моќен телескоп, некоја многу далечна планета, фактички ние гледаме во минатото на таа планета....
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
И јас имам негде читано за ова.
Фактички, ако гледаме сега ние од земјава со некој многу моќен телескоп, некоја многу далечна планета, фактички ние гледаме во минатото на таа планета....
Дали тоа би значело дека во сегашноста може да има живи суштества на таа планета?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Логички ако прелетаме 30 светлосни години дури и да летаме 600 000 км/ч ќе помине 15 години.Е сега колку е иплатливо да леташ 15 год за да видиш пред 30 незнам.Све испод 2300 за мене е неинтересно ХЕХЕ
Е па затоа спомнав.... не е од голема корист брод што патува двојно побрзо од светлината за таа намена.

--- надополнето ---

И јас имам негде читано за ова. Фактички, ако гледаме сега ние од земјава со некој многу моќен телескоп, некоја многу далечна планета, фактички ние гледаме во минатото на таа планета....

Точно. :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Дали тоа би значело дека во сегашноста може да има живи суштества на таа планета?
Не знам што има врска едното со другото. Ако денеска се насели пример некој на таа планета, ние со тој телескоп ќе дознаеме за 30 години пример :)
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Не знам што има врска едното со другото. Ако денеска се насели пример некој на таа планета, ние со тој телескоп ќе дознаеме за 30 години пример :)
Па тоа ми е зборот, сега го гледаме минатото на планетата, а во моментов има луге таму :) и по неколку години и нив ќе ги видеме.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Па тоа ми е зборот, сега го гледаме минатото на планетата, а во моментов има луге таму :) и по неколку години и нив ќе ги видеме.
Не би рекол дека е така.Ко што рече погоре ако гледаме далечна планета со моќен телескоп ќе го гледаме минатото со оглед дека на светлината и треба време да стигне до земјава (телескопот) ама тоа и нема да биде некое далечно минато.Еве на пример Плутон е најоддалечена од земјата во нашиов соларен систем,на светлината и требаат околу 5 саати да стигне од неа до Земјата, што и не е нешто битно.Еве и да збориме за некоја планета од друг сончев систем многу подалечна пак ќе станува збор за минато од неколку дена - небитно.

А ако збориме за планета толку оддалечена што кога би ја гледале би гледале 30 год во минатото таа би требало да е на далечина од 283 824 000 000 000 км
- колку за споредба сонцето е оддалечено 150 000 000 км од нас,значи едно два милиона пати поблиску.
Плутон е околу 5 800 000 000 км од нас и досега вака го гледаме

600px-Pluto-map-hs-2010-06-c180.jpg

Мислам дека побрзо ќе стигнеме таму него што ќе направиме телескоп да може да гледа луѓе на таа далечина.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Не би рекол дека е така.Ко што рече погоре ако гледаме далечна планета со моќен телескоп ќе го гледаме минатото со оглед дека на светлината и треба време да стигне до земјава (телескопот) ама тоа и нема да биде некое далечно минато.Еве на пример Плутон е најоддалечена од земјата во нашиов соларен систем,на светлината и требаат околу 5 саати да стигне од неа до Земјата, што и не е нешто битно.Еве и да збориме за некоја планета од друг сончев систем многу подалечна пак ќе станува збор за минато од неколку дена - небитно.

А ако збориме за планета толку оддалечена што кога би ја гледале би гледале 30 год во минатото таа би требало да е на далечина од 283 824 000 000 000 км
- колку за споредба сонцето е оддалечено 150 000 000 км од нас,значи едно два милиона пати поблиску.
Плутон е околу 5 800 000 000 км од нас и досега вака го гледаме

Прегледај го приврзокот 35024

Мислам дека побрзо ќе стигнеме таму него што ќе направиме телескоп да може да гледа луѓе на таа далечина.
Точно освен ако не не интересира нивното или нашето минато, т.е. чистата вистина за она што се случило. :)
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
15
Поени од реакции
2
Тоа значи дека ке знаеме што се случувало само преку денот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom