Како сте задоволни од градбите на Настел?

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
И вентилацијата не е нешто подобро од други изведувачи, во новине згради позади Сити Мол вентилацијата е таков крш што ако комшивка ти пржи кромид, ќе ти влезе и кај тебе преку неа :LOL:
Тоа е затоа што за вентилационен канал користат пластични цефки за канализација и им ставаат вентилатор. Кога тој не работи, мирисот си излегува низ решетката слободно.
Мене ме чуди само, што гледаат луѓено кога купуваат стан. Не приметуваат вакви работи, "добро, со поглед во немалтерисан ѕид ми е дневната, нема тротар, нема парк за децава, прозориве се лесни ко пердув (мора да е некоја нова технологија), ѕидовиве се гипс-картон, вративе кинески картон.....топ е станов, у Центар сме".
П.С. Топ е станов и вадење 1400 евра за квадрат, шо вика форца, трособен стан од 55 квадрати со претсобје од 16 квадрати, а собине за џуџиња.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Мене ме чуди само, што гледаат луѓено кога купуваат стан. Не приметуваат вакви работи, "добро, со поглед во немалтерисан ѕид ми е дневната, нема тротар, нема парк за децава, прозориве се лесни ко пердув (мора да е некоја нова технологија), ѕидовиве се гипс-картон, вративе кинески картон.....топ е станов, у Центар сме".
П.С. Топ е станов и вадење 1400 евра за квадрат, шо вика форца, трособен стан од 55 квадрати со претсобје од 16 квадрати, а собине за џуџиња.
Луѓето бараат поефтини станови. Обично во градба се попушта некое евро па и за 55 квадрати сумите не се мали, стига и по 100 евра и повеќе од квадрат...па на рати итн. Пример во стубови бил 705 евра, сме го земале голиѕидови цигла 850 евра, кога ќе профункционира со имотни листови стига и 900 евра. Види пример Александрија (Кај кружниот Влае, до Селмани) што прво се продавало и што е останато...а дел се сеуште со цигла, до скоро немаше ни патеки.
Се купуваат во градба е затоа што законите дозволуваат. Откако ќе се дадат парите, све е на живми она, дали ќе се доизгради, каков квалитет ќе биде, кога имотни...кај луѓе во преддоговор стои прва класа, добиват ш класа, наместо нормални врати и прозори све тоа искривено, испукани глет ѕидови, лепакот за плочки топки топки, никаква внатрешна изолација, без паркинзи...и што уште не. Имаше скоро написи за тоа-енергетска ефикасност нула, квалитет 3 скали подолу од договорите. За овие работи со квалитет, доизградба и документации знам од искуство.
Затоа пак и во другата тема кажав, звучи досадно ама точно дека е виновна државата затоа што дозволува ваков криминал, од општински до државни органи. Тоа со прибелешката од катастар и преддоговорите е лук и вода.
Во нормална држава вакви инвеститори и надзори треба да робијаат. На крај го кркаат оние најмалку виновни, купувачите, а инвеститорите продолжуваат со превари и лоповлуци на ист начин.
Тоа е затоа што за вентилационен канал користат пластични цефки за канализација и им ставаат вентилатор. Кога тој не работи, мирисот си излегува низ решетката слободно.
Мирисот доаѓа оти се штеди на цевки, измешани се вентилациите, а цевките често ги прават нестручно и со огромни кривини.

за темата
за Настел не знам директно инфо ама од она што се коментирало, некои се жалат на изолација и мириси од вентилацијата. Треба да се купи стан во веќе функционална зграда за да се види дали е или не е според договорот. А ако се чека на целосна изградба, остануваат пребрани станови и воглавно поголеми.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Луѓето бараат поефтини станови. Обично во градба се попушта некое евро па и за 55 квадрати сумите не се мали, стига и по 100 евра и повеќе од квадрат...па на рати итн. Пример во стубови бил 705 евра, сме го земале голиѕидови цигла 850 евра, кога ќе профункционира со имотни листови стига и 900 евра. Ако те интересира пример Александрија (Кај кружниот Влае, до Селмани) што прво се продавало и што е останато...а дел се сеуште со цигла.
Тоа дека се купуваат во градба е затоа што законите дозволуваат. Откако ќе се дадат парите, све е на живми она, дали ќе се доизгради, каков квалитет ќе биде, кога имотни...кај луѓе во договор стои прва класа, добиват ш класа, наместо нормални врати и прозори, све тоа искривено, испукани глет ѕидови, лепакот за плочки топки топки, никаква внатрешна изолација, без паркинзи...и што уште не. Имаше скоро написи за тоа-енергетска ефикасност нула, квалитет 3 скали подолу од договорите. За овие работи со квалитет, доизградба и документации знам од искуство.
Затоа пак и во другата тема кажав, звучи клише ама точно дека е виновна државата затоа што дозволува ваков криминал, од општински до државни органи. Тоа со прибелешката од катастар и преддоговорите е лук и вода.
Во нормална држава вакви инвеститори и надзори треба да робијаат. На крај го кркаат оние најмалку виновни, купувачите, а инвеститорите продолжуваат со превари и лоповлуци на ист начин.
Мирисот доаѓа оти се штеди на цевки, измешани се вентилациите, а цевките често ги прават нестручно и со огромни кривини.

за темата
за Настел не знам директно инфо ама од она што се коментирало, некои се жалат на изолација и мириси од вентилацијата. Треба да се купи стан во веќе функционална зграда за да се види дали е или не е според договорот. А ако се чека на целосна изградба, остануваат пребрани станови и воглавно поголеми.
Цевки за канализација се со димензии фи100, т.е 10cm, се користат дека зафаќаат мала површина и не им е тоа намената, а регуларен шунт канал од сипорекс со кој не се мешаат мириси е бааги поголем и плус треба да се изѕида со тула, што би значело пола метар квадратен "изгубен" (изгубен за малоумњакот инвеститор) по стан. Логиката е само лоповска, нема инжињерство у тоа.
Околу превариве со квалитетот, нема чоек да не се пожалил. На пример, мојот миленик, примариус професор доктор ВЧ и неговата е***а Адора, еден мој познаник со комшиите, сопственици на стан у негова зграда, направија накнаден премер на станот и утврдија по цирка 1,5-1,7 метри квадратни помалку, па се тужеа. Мислам...2000 евра по стан се у прашање, ама зградата имала 30-тина станови, така да, математиката циганска им испаѓа. Да не се лажеме, настел и адора перат пари, ама и заработуваат со превариве.
Јас во зграда изградена после 90-та година не би купувал стан. Би купил стар и би го реновирал. Пак сам ќе си видиш што ќе ти се угради, ама па не можеш да бидеш сигурен тие под тебе и над тебе што успеале да упропастат од инсталација. Е сега, реновирањето е мачно и долго, некои се со мали дечиња, па немаат време и можност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
И вентилацијата не е нешто подобро од други изведувачи, во новине згради позади Сити Мол вентилацијата е таков крш што ако комшивка ти пржи кромид, ќе ти влезе и кај тебе преку неа :LOL:
Тие не се на Настел, него се чинам, на истите кои го градеа Сити Мол. Тие Албанците ваљда, Балфин.
Ја мислев дека таму е со повисоки стандарди градено. Бев у еден стан и прилично модерно личи, на прв поглед. Али видиш не знаев дека е срање вентилацијата. Баш ме чуди.
Мислам дека имаа проблем таков со готвење на тераса и имаше допис до станарите да не готват на тераса, пошто иде све нагоре се умирисува.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Тоа е затоа што за вентилационен канал користат пластични цефки за канализација и им ставаат вентилатор. Кога тој не работи, мирисот си излегува низ решетката слободно.
Мене ме чуди само, што гледаат луѓено кога купуваат стан. Не приметуваат вакви работи, "добро, со поглед во немалтерисан ѕид ми е дневната, нема тротар, нема парк за децава, прозориве се лесни ко пердув (мора да е некоја нова технологија), ѕидовиве се гипс-картон, вративе кинески картон.....топ е станов, у Центар сме".
П.С. Топ е станов и вадење 1400 евра за квадрат, шо вика форца, трособен стан од 55 квадрати со претсобје од 16 квадрати, а собине за џуџиња.
Гледаат само да е во Скопје и тоа во центар некаде, а не е важно каков е и ако треба и од хартија ќе купат.
Кога сите си ги продадоа нивите и се напикаа во Скопје, тогаш ќе им се продаваат и становите од неквалитетни материјали и високи цени.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тие не се на Настел, него се чинам, на истите кои го градеа Сити Мол. Тие Албанците ваљда, Балфин.
Ја мислев дека таму е со повисоки стандарди градено. Бев у еден стан и прилично модерно личи, на прв поглед. Али видиш не знаев дека е срање вентилацијата. Баш ме чуди.
Мислам дека имаа проблем таков со готвење на тераса и имаше допис до станарите да не готват на тераса, пошто иде све нагоре се умирисува.
Да, затоа пишав други изведувачи :)

срање е, вчера бев на гости во таа зграда, од нигде никаде засмрде во станов. Тој листот што си го видел во лифтот им седи :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.956
Небаре во друга околина нема да имаш мака, еве не сум таму, колата не ми е на СК табли и 2 пати ми правеа штета,...
Епа кој кур бараш овде бе?
Сакаш сеа ја да ти дојдам таму у нескопје да ти живеам у двор?
(се заебавам)[DOUBLEPOST=1538744581][/DOUBLEPOST]
Да, затоа пишав други изведувачи :)

срање е, вчера бев на гости во таа зграда, од нигде никаде засмрде во станов. Тој листот што си го видел во лифтот им седи :D
Епа бед њуз за другаров кој купи стан таму, пошто сите други што ги гледаше му беа фушерски. Можам да замислам какви биле тие.
А најбоље у тие фуш згради новоградби ми е коа штедат на елементи за у купатило и обично се натпреваруваат кој ќе стаи помало лавабо. Има прилично визуелно интересни решенија, кај кои ни мало дете не може раце да си измие. Некои од тие лавабоа, без заебанции, директно можат да идат у куќичка за кукли.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Гледаат само да е во Скопје и тоа во центар некаде, а не е важно каков е и ако треба и од хартија ќе купат.
Кога сите си ги продадоа нивите и се напикаа во Скопје, тогаш ќе им се продаваат и становите од неквалитетни материјали и високи цени.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Какви се бе тие ниви од кои се купуе бело А7 и станови по Скопје и уште побитно прашање - кој е тој шо таму им даа толку пари за тоа нивите? :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Какви се бе тие ниви од кои се купуе бело А7 и станови по Скопје и уште побитно прашање - кој е тој шо таму им даа толку пари за тоа нивите? :D
Ти мислиш една нива е, а и оризот, доматот и пиперот што го продаваат. :P
Да живеат банките што им даваат кредити и некоја пара што влегува од страна. :D

Иначе со еден млад брачен пар кок се кажа дека се од едно кочанско село, пред неколку години се возев заедно во такси и прво нив требаше да ги носи, па после мене. И двајцата вработени во администрација и преселени во нов стан во Скопје кај очната болница на излез накај Тетово и не знаеа да кажат каде живеат, а ни улицата не си ја знаеа, па таксисот ги заеба кај болницата и нека си го бараат станот. :ROFLMAO:

Е овие ги купуваат таквите станови со глуп распоред и им крадат од квадратура и со две соби од по 6м. :D

Колку треба да си глуп стан со таков распоред да го купиш еј. Па последен да е не го купувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ти мислиш една нива е, а и оризот, доматот и пиперот што го продаваат. :P
Да живеат банките што им даваат кредити и некоја пара што влегува од страна. :D

Иначе со еден млад брачен пар кок се кажа дека се од едно кочанско село, пред неколку години се возев заедно во такси и прво нив требаше да ги носи, па после мене. И двајцата вработени во администрација и преселени во нов стан во Скопје кај очната болница на излез накај Тетово и не знаеа да кажат каде живеат, а ни улицата не си ја знаеа, па таксисот ги заеба кај болницата и нека си го бараат станот. :ROFLMAO:

Е овие ги купуваат таквите станови со глуп распоред и им крадат од квадратура и со две соби од по 6м. :D

Колку треба да си глуп стан со таков распоред да го купиш еј. Па последен да е не го купувам.
Добри се тие станови во Ѓорче, подобра е изолацијата ама околината не е баш, и да си купиш ти стан во тие згради, комшиите ти се 90% цигани, социјални случаи као, со добро познати (не)хигиенски навики. Сериозно, супер е таа локација, подалеку си од главната улица, Вардар тече, по кејот освен баби и дедовци што шетаат нема кој да прави галама ама ете, нема совршено :tapp:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ти мислиш една нива е, а и оризот, доматот и пиперот што го продаваат. :P
Да живеат банките што им даваат кредити и некоја пара што влегува од страна. :D

Иначе со еден млад брачен пар кок се кажа дека се од едно кочанско село, пред неколку години се возев заедно во такси и прво нив требаше да ги носи, па после мене. И двајцата вработени во администрација и преселени во нов стан во Скопје кај очната болница на излез накај Тетово и не знаеа да кажат каде живеат, а ни улицата не си ја знаеа, па таксисот ги заеба кај болницата и нека си го бараат станот. :ROFLMAO:

Е овие ги купуваат таквите станови со глуп распоред и им крадат од квадратура и со две соби од по 6м. :D

Колку треба да си глуп стан со таков распоред да го купиш еј. Па последен да е не го купувам.
Да, ама тие створија атмосфера "дај што даш" исто како со политикава и сега скоро целата понуда е таква.
У бившата држава, јавното претпријатие беше главен инвеститор и имаа многу високи стандарди. Плус фирмите што градеа беа армии од школувани работници и инжињери. Сега копитото што решило да "праи пари", намерачуе трева од 5х3, важно у центар да е, мајсторите му се бивши технолошки, само"уки", а материјалите со кои гради му се на компензација од бетон и арматура до боја за фасада. Е, не чинеше тоа комуњарското...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Ете затоа треба промена во законите. Да се продаваат само готови згради, од инвеститори кои ќе депонираат пари за покритие на објектите кои ги градат. И да се измени законот за дивоградби да важи и за градбите по 2011...затоа што цели згради, некои од нив скоро и без фалинки, целосно вселени чекаат на технички прием и употребна дозвола. Не знам и зошто е одбрана 2011 како крајна. Во суштина многу нешто треба да се менува и во другите сегменти од овие закони, гледаме што и како све се изгради.

И двајцата вработени во администрација и преселени во нов стан во Скопје кај очната болница на излез накај Тетово .
каде е очната, што па се селеле :vozbud:
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Да, ама тие створија атмосфера "дај што даш" исто како со политикава и сега скоро целата понуда е таква.
У бившата држава, јавното претпријатие беше главен инвеститор и имаа многу високи стандарди. Плус фирмите што градеа беа армии од школувани работници и инжињери. Сега копитото што решило да "праи пари", намерачуе трева од 5х3, важно у центар да е, мајсторите му се бивши технолошки, само"уки", а материјалите со кои гради му се на компензација од бетон и арматура до боја за фасада. Е, не чинеше тоа комуњарското...
Или трева или стара куќа, ја руши и оп зграда.

20 години живеев во трособен стан од 75м2 и плус балкон 8м2, а сега гледам купуваат нови трособни станови од 45м2 со се балконот. Нема некој закон колку да е минималната квадратура на станот за да се смета за трособен?

Иначе овој со 38 станбени единици во еден влез. Овие помалите ќе се осеќаат како да се во еден стан.
Со ова урбанистичко дивеење на многу места го имаат достигнато максимумот за изградба на згради и замисли ги оние што имаат купено станови во првите згради и им обеќале мир, спокој, убав поглед и сега до нив никнуваат уште 2-3 нови згради и ќе се осеќаат како да живеат во некое предградие во Мексико.

QM7Mv16h.jpg
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Или трева или стара куќа, ја руши и оп зграда.

20 години живеев во трособен стан од 75м2 и плус балкон 8м2, а сега гледам купуваат нови трособни станови од 45м2 со се балконот. Нема некој закон колку да е минималната квадратура на станот за да се смета за трособен?
Јас уште живеам во сличен таков и не би го мењавал за ништо. Имам природно вентилирана кујна и купатило и балкон со димензии да можат 4 луѓе да седат комотно. Да не зборам за слободен паркинг и слични „привилегии“ што сега се продаваат како луксуз. Да не се лажеме, ова што го збориме како квалитет не е „Монте Карло“, ама во споредба со денешнава понуда е нешто многу, многу вредно. Овие квадратури ги гледам во огласов - спалната соба е со димензии само да стаиш кревет и тоа queen size без плакари.
Инаку правилник има, регулатива има. Абе беше држава ова едно време. ЈУС стандардот само беше пресликан од германскиот DIN и имаше ред и во општините и во фирмите што градеа. Ова денес е импровизација на живот.

Иначе овој со 38 станбени единици во еден влез. Овие помалите ќе се осеќаат како да се во еден стан.
Со ова урбанистичко дивеење на многу места го имаат достигнато максимумот за изградба на згради и замисли ги оние што имаат купено станови во првите згради и им обеќале мир, спокој, убав поглед и сега до нив никнуваат уште 2-3 нови згради и ќе се осеќаат како да живеат во некое предградие во Мексико.
Имево „Два брата градители“ многу збори за „брендов“.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Онаа Скопје Сити Гарден интересен објект однадвор и убаво ќе изгледа ако сите насадат дрвца, ама македончето не може ако не го затвори балконот и да го направи летна кујна.

btlNBTlh.jpg

Иначе на Настел одводот од балконите со цевчиња. Колку грдо изгледа. И ептен е зголемена видливоста од балконите и слободно комшиите можат да си пијат кафе без да си одат на гости.
Би го срушил до темел.

mkd-374609.jpg

И за ова даваат пари. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom