Како се станува ДИЛЕР на хардвер во Македонија?

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Имам некоја пара настрана,поседувам магацински простор во Радовиш,па си велам да почнам бизнис со увоз на хардвер од странство.Кој групации се главни,кај да се обратам,кој има најдобри цени,сеуште истражувам на тоа поле.Ако има некој да сака да се здружиме,нека повели,нели затоа и служи интернетов,за полесно да комуницираме и соработуваме.
Ако некој сака само да даде совет,исто е добредојден.Поздрав до сите:smir:

п.с.Зошто кајмакот стално да го собираат главните играчи,мислам дека е доста.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
А мислиш на увознициве убаво им е? Едвај крпат крај со крај. Паком 2 милиона обрт има, од нив ќар 20000 евра, едвај плати има за вработените. Не купуваме ние македонците хардвер многу, сеуште сме бајаги простички за компјутери. Колку луѓе и фирми само познавам што уште возат Пентиум 3ки само да знаеш........
 
T

Tetro

Гостин
убо ти кажа Sephiroth
има премногу "продавници" кај нас. А Радовиш, има уште повеќе, нема толку жители, колку што има продавници за компјутери. ЕНДИ (Драган), на пример, пошто нема заработка, скоро се` му е на порачка, нема ништо на лагер.

и уште форматира компјутери за 200 денари? :tapp:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А мислиш на увознициве убаво им е? Едвај крпат крај со крај. Паком 2 милиона обрт има, од нив ќар 20000 евра, едвај плати има за вработените. Не купуваме ние македонците хардвер многу, сеуште сме бајаги простички за компјутери. Колку луѓе и фирми само познавам што уште возат Пентиум 3ки само да знаеш........
Мислиш 99% од рестораните и кафичите. Али па, што ќе им е појако. :)
 
С

Спенсер

Гостин
Мислиш 99% од рестораните и кафичите. Али па, што ќе им е појако. :)
голем број од моите другари,имаат целерончиња/атхлони/семпрони и сл... ама има и со коре2дуо/коре2куад/феном... зависи кој колку кеш би дал за пц... и ја спаѓам во првите... за жал...:pos2::pos2:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Колку луѓе и фирми само познавам што уште возат Пентиум 3ки само да знаеш........
Се е според потребите. Ако 3ка им брка работа, нема потреба од луксузи...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нека не ве буни смајлито, јас бев сериозен. : )
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Нека не ве буни смајлито, јас бев сериозен. : )
Зашто бе, јас на работа работам на i7 :)

Али тоа зашто газдата ми рече: ЗЕМИ СИ КОМПЈУТЕР ЗА РАБОТА, ЈАС ПЛАЌАМ :) :) :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
не би баш рекол дека немаат промет, нико продавницата овде имаше 200-300 илјади евра ќар минатата година
 
T

Tetro

Гостин
не би баш рекол дека немаат промет, нико продавницата овде имаше 200-300 илјади евра ќар минатата година
нико, ееееее,, нико.
ако си прва рака дилер, ќе имаш највеќе од медот. конкуренцијата направи ди-џеи во Македонија да пуштаат музика за сокче, а ќарот да го јадат газдите, ќелнери да им трчаат цел ден за 200-300 денари дневница
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Секој со своите потреби за машина. Многу од луѓето ги користат компјутерите за Kајгана, Фејсбук и слично (Mozilla) и ослонети се на она:
Шо ке ми е јак компјутер не фрлам пари за глупости подобро ќе идам у кафич ќе фрлам 1000ден. за 1на ноќ, или со тие пари ќе се убијам од пиење
Извини бееее... пиењето ќе го измочаш - повратиш во рок од 2 часа максимум, а со по асален комп. барем нема да се нервираш кога нема да ти отвори флеш анимација и ќе ти остане многу повеќе од една гајба пиво :uvo::tapp:

@Razor Нико е голема компанија неможе да се споредат маалските продавнички за хардвер со Нико
@Mac јас типувам дека работи во маалски сервис за Застава. :pos2:
Друг некој??:tv:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
не би баш рекол дека немаат промет, нико продавницата овде имаше 200-300 илјади евра ќар минатата година
Точниот ќар само газдите си го знаат, а ние може да нагаѓаме/шпекулираме.

Иначе Нико има добиено неколку владини тендери за компјутери, така да станува збор за нешто многу посериозно (да не речам политички умешано). Пари од обични смртници што купуваат компјутер еднаш на 5 години, не се прават. Парите ги зимаат тие што имаат братучеди и чичковци во влада, па ќе им наместат некој тендер и ќе лапнат солидна сума.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
А мислиш на увознициве убаво им е? Едвај крпат крај со крај. Паком 2 милиона обрт има, од нив ќар 20000 евра, едвај плати има за вработените. Не купуваме ние македонците хардвер многу, сеуште сме бајаги простички за компјутери. Колку луѓе и фирми само познавам што уште возат Пентиум 3ки само да знаеш........

Паком не е испод 10 000 000 €.


И не е народот простичок. Новчаникот им е празен.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Дај не забегувајте од темата.Како да не знаеме што се има покафичите или по фирмите.Пентиум 3-ка??? Во Радовиш а и во др.помали градови,заедно со пола Скопје по фирмите можеш да видиш и кецови и 2-ки.Тоа е МК што да правиш. Овде муабетот е како да станеш дилер,од кај влечат роба,кои се условите за плаќање,и не зборам за јас да бидам дилер на СЕТ на пр.Зборувам за дилер директно од странство,кој има информации нека зборува,кој не нека ја прати дебатата.Чао

убо ти кажа Sephiroth
има премногу "продавници" кај нас. А Радовиш, има уште повеќе, нема толку жители, колку што има продавници за компјутери. ЕНДИ (Драган), на пример, пошто нема заработка, скоро се` му е на порачка, нема ништо на лагер.
и уште форматира компјутери за 200 денари? :tapp:
.

Не би рекол дека форматира за 200 ден.Повеќе би рекол за 350-400 ден. Па човекот изгради сосема нова,модерна куќа,па не би се сложил и дека баш нема заработка од продажба на хардвер.Порано можеби повеќе,но сега пошто има 5-6 ''продавници'' малце потешко оди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom