Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Za zal nema nikakva organizacija ili crkva na Makedoncite vo Nov Zeland. Maliot broj na Makedonci e verojatno pricina za toa. Taa e verojatno okolu 500 do 1000 Makedonci od koi nekade 90% se skoncentrirani vo Auckland. Dodeka so Novo Zelandski pasos ima nekade oklu 5000-10000 Makedonci vo Avstralija
 
M

Moon Child

Гостин
Се сеќавам една моја другарка на времето пред 6-7 години заминаа фамилијарново Австралија (Мелбурн). Првин отиде татко и, па по 6 месеци она со мајка и и брат и. Знам дека на татко и му пратија некакво гарантно писмо, мислам дека демек го бараа за работа, ова преку нивни познат човек што веќе беше исселен таму. Еве веќе седма година како се таму и абер немаат за тука, само еднаш си дојдоа и толку :) Знам дека и државјанство си доби, си студираше и се тоа легално. Вака незнам дали е тешко да се замине сам, без никој, ама ако имаш некој свој човек таму и те како е полесно. Ако ништо друго барем ќе имаш каде да се сместиш додека да се снајдеш.
Него, ако има заинтересирани за бегство натаму, ќе ја распрашам неа, па ќе ми каже точно како заминаа, пошто не се ни сеќавам убаво.;)
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Ај прашај ја и нека прати неколку писма туку...ти во пакет доаѓаш или?:D
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Се сеќавам една моја другарка на времето пред 6-7 години заминаа фамилијарново Австралија (Мелбурн). Првин отиде татко и, па по 6 месеци она со мајка и и брат и. Знам дека на татко и му пратија некакво гарантно писмо, мислам дека демек го бараа за работа, ова преку нивни познат човек што веќе беше исселен таму. Еве веќе седма година како се таму и абер немаат за тука, само еднаш си дојдоа и толку :) Знам дека и државјанство си доби, си студираше и се тоа легално. Вака незнам дали е тешко да се замине сам, без никој, ама ако имаш некој свој човек таму и те како е полесно. Ако ништо друго барем ќе имаш каде да се сместиш додека да се снајдеш.
Него, ако има заинтересирани за бегство натаму, ќе ја распрашам неа, па ќе ми каже точно како заминаа, пошто не се ни сеќавам убаво.;)
после седум години тие се заглавени до гуша во кредит што не знаат каде им се гаќите сега а не да мислат за кај нас.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ako imaat dve ili tri kuki togas sigurno se zaglaveni no ako imaat edna so Avstrliskiot standard na plati taa im e za 7 godini negde 70% otplatena. Prosecna plata posle danok vo Avstralija e 45000$ dodeka prosecna kuka e 350000$.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
310
Поени од реакции
101
Добра работа е ова.Кој е упорен можеби и ќе успее.Јас да бидам реален ништо не ми беше јасно со ова бодовите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Ako imaat dve ili tri kuki togas sigurno se zaglaveni no ako imaat edna so Avstrliskiot standard na plati taa im e za 7 godini negde 70% otplatena. Prosecna plata posle danok vo Avstralija e 45000$ dodeka prosecna kuka e 350000$.
сигурен си или од памет зборвиш ? ајде да видиме како стојат работите за да не лажеш следниот пат.
Значи како што рековме имаме случај од 7 години, првите две години се време на адаптација, додека се видат кај се, наогање работа,смештај, покукнина, кола и све останато што следува во секојдневниот живот, уште едно две години да приберат некоја пара за депозит за куќа како што викаш, пошто без депозит не даваат пари банките, ЗНАЧИ поминаа 4 од споментиве 7 години, потоа ако земеме дека една ефтина просечна куќа кошта 450 - 500000 долари а не 350000 како ти што тврдиш, на нив сигурно им требаат минимум 350 - 400000 долраи кредит и тоа е малку пошто да ги собериш 100 000 долари кеш за депозит е многу тешко ама ајде ке одиме по таа математика. На тие 350 - 400000 долраи по 7 % камата имаш најмалку 22000 - 30000 долари само камата на годишно ниво па сега ти со тие 45000 за преостанатите 3 години исплати ја 70 % кога со тие пари не можеш да преживиш а не да исплакаш кредит, не со 45000 туку со 900000 не можеш да исплатиш 70% , твојот муабет што го кажа не држи место.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Vo pravo si totalno Filip. Vo teorija se e mozno kuka ima i za 250k ima i za 2 milioni, platata moze da bide 40k moze da bide 200k godisno. Sekoe semejstvo e vo razlicna ekonomska situacija, isto i kako vo Makedonija. Ima luge koi nemaat 100 evra na nivno ime a ima i luge so ogromni imoti i nekretnini. Vo sekoj slucaj neka im e so sreka.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Ај сега со купи куќа купи стан сите ќе изнакупиме овде па нема потреба од математичка аналитика на австалискиот финансиски склоп.
Ама јас мислам дека подобро лого би било купи кенеф купи нужник со нашиве платичиња:tapp:
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Добра работа е ова.Кој е упорен можеби и ќе успее.Јас да бидам реален ништо не ми беше јасно со ова бодовите.
Za emigracija vo nz bitni se bodovite koi gi imas. http://www.immigration.govt.nz/pointsindicator/

kako sto mozes da vidis na linkot imas tuka razni opcii kako dali tvojata struka e na lista na pozelni struki, dali imas rabotno iskustvo vo nejze, dali si studiral vo NZ i slicno. Si klikas na taa lista i ako na kraj iskoci deka imas poveke od 100 poeni imas sansi iako jas bi ti preporacal poveke od 140 poeni za sekoj slucaj. Ako ne si vo vrska i tvojata struka ne ti e na lista, i nemas najmalku 2 godini iskustvo so relativno znaenje na angliski od 6.5 ielts i 5.0 za pomosniot kandidat togas nemas sansi da emigriras vo NZ. Ne znam za drugite zemji no vo globala site zemji imaat takvi listi i pravila za emigracija.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Informacii za zdrastven i penziski sistem.

Za zdrastven sistem ovde e sve besplatno i e svetlosni godini pred nasiot, no sepak ako sakas da ne cekas operacija koja ne e neophodna ke te stavat na lista na cekanje so nedeli moze meseci. Ako e itna togas nemas gajle. Sepak toj sto ima pari si stava privano osiguruvanje i toa sto moze da ne ceka si pravi operacija na privatno. Obicno firmite im davaat privatno osiguruvanje na vrabotenite kako bonus.

Za penzija site koi imaat 10 godini zitelstvo vo drzavata ne e vazno dali rabotele ili ne primaat drzavna penzija. Taa e nekade 350$ nedelno ili negde 800 evra mesecno. Plus rabotodavecot i drzavata uplatuva vo penziski fond za koj ti odlucuvas 2% od platata sekoj posebno, naracen KiwiSaver i se sobiraat do 65godina nekade 300000$ dodeka se penzioniras.

Site sto se nevraboteni ili studenti so poveke od 18 godini primaat dodatok za nevraboteni i toj e nekade 180$ nedelno plus dodatok za stanovanje negde 100$ nedelno. Ako si student drzavata ti dava kredit bez kamata da se obrazuvas, koj go vrakas koga ke se vrabotis nekade 1% od plata.

Za sekoe dete ti davaat detski dodatok koj e varijabilen zavisi kolkava plata imas i dali rabotat dvajca vo familija ili eden no e otprilika 50 do 150$ od dete nedelno.

Sumite ne se fiksni i vo procent se kacuvaat godisno za procentot na inflacija koja e nekade 2%. Toa e toa
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
Informacii za zdrastven i penziski sistem.

Za zdrastven sistem ovde e sve besplatno i e svetlosni godini pred nasiot, no sepak ako sakas da ne cekas operacija koja ne e neophodna ke te stavat na lista na cekanje so nedeli moze meseci. Ako e itna togas nemas gajle. Sepak toj sto ima pari si stava privano osiguruvanje i toa sto moze da ne ceka si pravi operacija na privatno. Obicno firmite im davaat privatno osiguruvanje na vrabotenite kako bonus.

Za penzija site koi imaat 10 godini zitelstvo vo drzavata ne e vazno dali rabotele ili ne primaat drzavna penzija. Taa e nekade 350$ nedelno ili negde 800 evra mesecno. Plus rabotodavecot i drzavata uplatuva vo penziski fond za koj ti odlucuvas 2% od platata sekoj posebno, naracen KiwiSaver i se sobiraat do 65godina nekade 300000$ dodeka se penzioniras.

Site sto se nevraboteni ili studenti so poveke od 18 godini primaat dodatok za nevraboteni i toj e nekade 180$ nedelno plus dodatok za stanovanje negde 100$ nedelno. Ako si student drzavata ti dava kredit bez kamata da se obrazuvas, koj go vrakas koga ke se vrabotis nekade 1% od plata.

Za sekoe dete ti davaat detski dodatok koj e varijabilen zavisi kolkava plata imas i dali rabotat dvajca vo familija ili eden no e otprilika 50 do 150$ od dete nedelno.

Sumite ne se fiksni i vo procent se kacuvaat godisno za procentot na inflacija koja e nekade 2%. Toa e toa
ке ме извиниш вака што повторно ти упаѓам во муабетов али сепак некој работи би сакал да ги искоментирам.
значи:
прв болд- на тие што имаат пари секаде им е добро, значи во која било земја тие што имаат пари немаат гајле, друго тоа дека секоја фирма плаќа приватно осигување не е точно, може да биде индивидуален случај али во никој случај генерално... патем кога сме кај здравството зошто не кажеш колку треба да се чека на EMERGENCY или итна помош во чекална, дали тоа се случува да чекаш од 11 сатот навечер до 5 или 6 сабајле во чекална, кажи колку пари се плаќа ако кола од итна помош дојде да те земе од дома, па тоа кошта една пола карта до Македонија ....патем јас ке кажам здравството во Австралија е катсрофа за земја која важи за една од најсилните земји во светот, болниците плачат за персонал.....


Втор болд - секој студент зема 180 неделно + 100 викаш за смештај, да да зема ама ако не живее со родителите, ама ајде сега ти оди сега со тие 280 плаќај кирија и студирај кога само киријата не можеш да ја покриеш.

инаку убаво вака ни ги наброја некој бенефиции ама барем да ги кажеше и давачките, што би рекол еден мој пријател абе зашто не се сликате како работите а не само кога јадете и пиете, шала на страна дај нешто за цените како се движат регистрација на коли и осигување, кој се цените за поправки и ставање на заби, пошто општо познато е дека голем број на наши идат во Македонија (на одмор) да ги поправат забите.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
ке ме извиниш вака што повторно ти упаѓам во муабетов али сепак некој работи би сакал да ги искоментирам.
значи:
прв болд- на тие што имаат пари секаде им е добро, значи во која било земја тие што имаат пари немаат гајле, друго тоа дека секоја фирма плаќа приватно осигување не е точно, може да биде индивидуален случај али во никој случај генерално... патем кога сме кај здравството зошто не кажеш колку треба да се чека на EMERGENCY или итна помош во чекална, дали тоа се случува да чекаш од 11 сатот навечер до 5 или 6 сабајле во чекална, кажи колку пари се плаќа ако кола од итна помош дојде да те земе од дома, па тоа кошта една пола карта до Македонија ....патем јас ке кажам здравството во Австралија е катсрофа за земја која важи за една од најсилните земји во светот, болниците плачат за персонал.....


Втор болд - секој студент зема 180 неделно + 100 викаш за смештај, да да зема ама ако не живее со родителите, ама ајде сега ти оди сега со тие 280 плаќај кирија и студирај кога само киријата не можеш да ја покриеш.

инаку убаво вака ни ги наброја некој бенефиции ама барем да ги кажеше и давачките, што би рекол еден мој пријател абе зашто не се сликате како работите а не само кога јадете и пиете, шала на страна дај нешто за цените како се движат регистрација на коли и осигување, кој се цените за поправки и ставање на заби, пошто општо познато е дека голем број на наши идат во Македонија (на одмор) да ги поправат забите.
Abe sto da ti pisam, casata mozes da ja gledas polu prazna ili polu puna. Ako baras vlakna vo lebot ke gi najdes. Nikoj sistem ne e idealen pa ni avstraliskiot. A za sporedba na makedonskiot zdravstven sitem so avstraliskiot e kako da spreduvas zaba i traktor. Nemaat nisto zaednicko.

Pred dve godini tatko mi bese vo klinicki centar vo MK i sestrite me prakaa da im kupam igli za da mu stava infuzija na covekot. Nemaa 20 denari za igli vo bolnica glavna vo sred Skopje. Sramota, a za usluga sto da ti kazam ako nemas vrski nema sansi da te primat i da te primat bez vrski ke te umrat kako slepo kuce da primile vo bolnica, hrana kako za mrtovec, greenje na minimum. Sto da pisuvam nema da mi veruvas ako ne dozivees na sopstven grb.

Za primanja na studentite sam pisa deka ako se doma ne primaat dodatok za stanovanje, sto e fer spored mene. Moite godini za studiranje pominaa ooodamna, no ako tolku dobro da studiras vo MK probaj mozebi srekata ti e tamu. Odi spi samo dva dena vo studentski dom Kuzman vo Skopje pa posle ke kazuvas prikazni.

Za cenite na zdravstveni uslugi ne se sekiram bidejki si imam privatno osiguruvanje baska zdravjeto me drzi. Za popravka na zabi sum bil i vo MK i vo NZ cenite kako i uslugite se totalno razlicni. No sekoj trud treba da bide nagraden. I jas sum sekoj da bide platen sprema trudot. Vodovodjija vo MK zema 200 denari a vo AU zema 1000$. Plomba da stavas vo MK e 1000den a vo AU 500$. Site zanaeti se plateni mnogu povekekratno vo AU. Zatoa i narodot e poplaten bidejki cenite na uslugite se pogolemi i produktivnosta e pogolema. Vo MK se zema 200evra plata no zatoa namesto 8 saati sekoj raboti po 2 saati na den odnosno si vikas sto kur ke rabotam tolku mnogu koga gazdata me plata minimalno. Profit li ke mu pravam.

Se e kako ke gi gledas rabotite, jas sum covek koj sekogas gi gleda rabotite realno, no nikogas ne sum kukal. Ako nesto ne ti se dopaga promeni go, ako ne mozes da go promenis togas smeni ja okolinata. Jas probav vo MK , ostaviv tamu 15 godini raboten staz za prazna slama vidov deka rabotata ne biduva i zatoa si ja smeniv okolinata odnosno drzavata. Nikogas ne kukav ili barav vlakna vo lebot.

Toa e moja filozofija
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.252
Поени од реакции
8.677
мене воопшто не ми целта да ја споредувам МКД со Австралија, нема што да се споредува, мегутоа кога си решил тука нешто да црташ барем реално нацртајго,јас знам дека здравствениот систем е катасрофа во Македонија ама проблемот е што и таму е катасрофа, ти не можеш еден твој случај како тебе ти било погодено и да му го преставуваш генерално тука на луѓето, да не речам сега ги лажеш околу многу искажани работи,твојата ситуација не може да биде иста со некој утре што ке отиде таму, лугето треба реално да знаат што ги чека посебно првите неколку години а не после да се чудат што ги нашло. Ми кажуаваш како било во медицински во Скопје, а јас да ти кажам дека 2 деца ми се родени таму и ништо подобро не беше него МКД, со првото дете ме вратија од болница пошто немало кревет,(а тоа е вообичаено се случува да не речам е секојдневие),ајде после кога веке најдоа кревет на жена ми и требаше помош околу породувањето а доктор не се појави повеќе од 25-30 сати,па требаше да прашам дали ке дојде некој доктор или јас да го побарам и за врат да довлечкам,после го донесоа за 15 мин.
За второто слично срање им се јавувам и им кажуавм како е работата и ме убедуаваат да не одам како било рано,кога веке жена ми почна да вриска дома, ајде викам што се расправам со овие и тргнав директно таму, имав срека што за 5 мин не се породи вкола,само што влегов во болницата за 7 мин малиот излезе ....

Ако веќе си решил да објаснуваш таму барем објасни како што е, со сите позитивни а и негативни страни, не е работата да се прави споредба мегу МКД и Австралија, МКД е сеуште далеку али сепак и Австралија е далеко од тоа како ти е преставуваш, ако мене ме прашаш нема ни стндард, ебати стандардот каде не можеш да живееш со 8 сати работа, скоро сите работат по дупли работи, со 8 сати работа и таму нема ништо, фер е лугето да знаат што вистински треба да очекуваат а не бајки, зашто далеку е од бајка.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Deka zivotot e tezok sekade toa e tocno, deka nema idealen sistem i toa e tocno, deka AU ne e idealna i toa e tocno. No ako ja sporeduvas AU so MK vo gobala e nekolku pati podobra e tocno. Ovoj forum e na tema za emigracija ne da dokazuvame kade e podobro. Malku ja zabegavne, no nema vrska poentata ke ja svatat citatelite.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 02:55 ---
Za site koi mislat za emigracija vo Canada na sledniov link e forum za niv http://forums.snapsolutions.ca/viewforum.php?id=1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom