Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Поздрав до сите активни форумџии.

Би сакал да поставам прашање во врска со емигрирањето за у Австралија. Пред се сакам да потенцирам дека не сакам да откривам многу детали за мојата ситуација овде. (Моментално сум во Австралија) Откога дојдов во Австралија имав прилика да запознаам неколкумина Македонци и Македонки и воопшто не сум импресиониран (да не кажам дури и разочаран) од Македонската заедница овдека во Австралија. (барем тие кои јас лично ги запознав). Прашањето што ке го поставам би се однесувало поконкретно на оние кои што имаат долги години седено овдека, но и мислењата на сите оние кои што ја посетиле Австралија се исто така добредојдени. Општо мислење на “нашинците” овдека е дека секој овде што ке дојде, по автоматизам и ке се снајде и ке остане да живее овдека. (без разлика на кој тип на виза се дојдени) Дали вие би се сложиле со оваа теза? Знам дека прашањево би отворило низа други потпрашања (од типот “на која виза си дојден”, “во кој град седиш во Австралија”, “што си по струка”, “дали знаеш англиски” итн итн) но како што кажав погоре не би сакал да откривам. Не мора да се мачите да пишувате романи и реферати во однос на одговор на моето прашање.
А во која земја се снаоѓаат сите?


Инаку во мкд ако им кажеш дека си во АУС, по автоматизам добиваш одговор дека си се куртулил и дека ти е нареден животот (и генерално овој коментар ќе го добиеш за било која западна земја).

Реалноста е дека душата ќе ти излезе од трчање додека да се потсредиш, и да, дел од тие што се преселуваат не успеваат. Познавам луѓе што се вратија назад, а со цените на недвижностите и недостатокот од истите, се повеќе ќе има што ќе направат само скапа екскурзија и ќе се вратат назад. Секој треба да биде свесен дека преселба во Австралија е скапа игра, без разлика на која виза, и ако не си подготвен финансиски и ментално, поарно треба да се прескокне.

Далечината ги комплицира работите уште повеќе, ретко се враќаш дома, тотално губиш конекција со друштво и роднини, различни временски зони, и за се си оставен сам на себе. Многу луѓе имаат повеќе мака од ова, отколку од работа/пари.
Ако си во Европа, за дете или за било што може да дојдат и да ти помогнат, тука картата е ѓаол на трета, а визата е уште поголема главоболка, и да, не е чудно ако некој попушти и се врати.

На крајот од денот за многу луѓе во Македонија или низ Европа има подобри и повеќе опции, отколку тука.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Definitivno NE e zagarantirano deka ke se snajdes.

Samo za sporedba od tie sto dosle na studentska viza vo Avstralija samo 17% uspevaa da se prebacat na rezident viza. Tie sto se dojdeni preku rabotna viza sigurno procentot e pogolem no ne veruvam deka e poveke od 50%

99% od nasincite vo AU se dojdeni za vreme na white only policy koja prestana vo vaznost 1975 pa nemaat pojma kolku e kompliciran procesot za migracija vo poslednite 20 godini.
 
Член од
7 јануари 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ви благодарам за одговорите. Инаку сум дојден на студентска виза и не сум баш нешто оптимистичен дека нешто добро ке искочи од се ова (никога не сум ни бил оптимистичен генерално додуша) но разни муабети се изнаслушав од луѓето што се дојдени на студентски визи и успеале да останат овдека.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ви благодарам за одговорите. Инаку сум дојден на студентска виза и не сум баш нешто оптимистичен дека нешто добро ке искочи од се ова (никога не сум ни бил оптимистичен генерално додуша) но разни муабети се изнаслушав од луѓето што се дојдени на студентски визи и успеале да останат овдека.
Za da uspees da ostanes vo AU a si na studentska mora da:

1. studiras nesto sto e na lista na barani struki (ili imas diploma)
2. imas dovolno angliski (nad 7.0 ielts)

Ako ucis nesto sto ne e na lista (mora da se prebacis, sto relativno lesno) a angliski fati uci ne zezaj
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
НЕ за прашањето или не е вистина дека Македонците се со тој став?
Kakov e odnosot na MKD sprema drug sto ke go sretnat (vo slucajov tebe) nema da go komentiram, uste pomalku ke generaliziram deka mora site da se isti.

Pobara da ne pisuvame referati, jas na najednostaven mozen nacin ti odgovoriv.
Edno potencirav za sto konkretno davam odgovor zasto samo del od tvojot post go staviv vo quote, drugo i za se ostanato stojam na toa NE. Ne sekoj sto otisol tamu ostanal, a ete Lester ti gi objasni momentalnite precki zasto on e tamu relativno kratko vreme. A Lion koj e tamu podolgo ti dade i statisticki podatoci za toa so kakva viza uspeale da ostanat i koi cekori treba da gi napravis ako sakas da imas sansi za ostanuvanje.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Ви благодарам за одговорите. Инаку сум дојден на студентска виза и не сум баш нешто оптимистичен дека нешто добро ке искочи од се ова (никога не сум ни бил оптимистичен генерално додуша) но разни муабети се изнаслушав од луѓето што се дојдени на студентски визи и успеале да останат овдека.
Најди некој(а) за брачна виза.
Повеќето што ги знам што биле на студентска виза на тој начин останале тука.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Ви благодарам за одговорите. Инаку сум дојден на студентска виза и не сум баш нешто оптимистичен дека нешто добро ке искочи од се ова (никога не сум ни бил оптимистичен генерално додуша) но разни муабети се изнаслушав од луѓето што се дојдени на студентски визи и успеале да останат овдека.
Не знам која ти е ситуацијата и каде си, но со студентска спремни се за долга и мачна борба, дали ти се исплати зависи што и како ти е целта и ситуацијата во мкд.
Ако си сам, барај некоја поефтина соба за смештај, а за пари шибај Убер на АБН (нема како да ти ги бројат сааатите). Познавам едно типче што со Убер вади над 1500 долари неделно, ама вози секој ден после работа и преку цел викенд. За долг престој, слушај го советот од пред мене, и барај некоја што е веќе на PR или државјанин.

Ако си фамилијарен е покомплицирано, ама спремај се психички за 2 работи или барај фирма каде може да работиш прекувремено. Исто, АБН ти е марифетот за да не ти ги бројат работните саати (мислам дека има доста луѓе што работат и со поштата, ако се упикаш контрактор прва рака плаќаат и по 60че бруто).
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
bez pomos vo AUS e tesko da se snajdes vo momentot osven ako nemas prilicno dosta kesh so tebe... Lester mislam ubavo ednas objasni deka ti trebaat barem 30-50K evra za familija za da dojdes i se "sredis" ovde za pocetok.

STUDENTSKA VIZA ne e ISELENICKA VIZA. ako doagas so takva treba da ti e jasno deka ima dobri sansi da ne uspees. onie sto se snaodlivi, imaat poddrska od rodnini ili prijateli moze da se snajdat na eden ili drug nacin onie sto od studentska preku ucenje mislat deka ke ostanat treba da sfatat deka sekogas postoi rizik da se smeni baranata lista, da ne najdat rabota/sponzor i sve toa na kraj da e za dzabe.

jas site sto dosle seedno dali bile barabi ili pametni decki znam deka dokolku sakale se snasle i ostanale. edinstveno edna devojka sto studirase ovde znam deka se vrati vo MKD ova nekade pred 10tina godini ali ona nekese ni da ostane ovde. mozese i da se omazi ako saka a imase i rodnini sto mozea da i pomognat ali ednostavno premnogu i falese zivotot u MKD i si se vrati. drugi sto dosle najcesto se prefrlale od fakultet na tafe i gledale da zavrsat nesto brzo i da ostanat na toj nacin ili eventulano ako imaat dobra struka da najdat i nekakva rabota.
Автоматски споено мислење:

MCWA (Macedonian Community Welfare Association) vo momentov bara makedonski medicinski sesteri - neguvatelki. ako ima nekoja zainteresirana (znam porano prasuvaa ovde) ili neka pratat poraka ovde da gi povrzam so lugeto odgovorni za toa ili neka probaat direktno preku stranava).

 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2021
Мислења
33
Поени од реакции
13
Не знам која ти е ситуацијата и каде си, но со студентска спремни се за долга и мачна борба, дали ти се исплати зависи што и како ти е целта и ситуацијата во мкд.
Ако си сам, барај некоја поефтина соба за смештај, а за пари шибај Убер на АБН (нема како да ти ги бројат сааатите). Познавам едно типче што со Убер вади над 1500 долари неделно, ама вози секој ден после работа и преку цел викенд. За долг престој, слушај го советот од пред мене, и барај некоја што е веќе на PR или државјанин.

Ако си фамилијарен е покомплицирано, ама спремај се психички за 2 работи или барај фирма каде може да работиш прекувремено. Исто, АБН ти е марифетот за да не ти ги бројат работните саати (мислам дека има доста луѓе што работат и со поштата, ако се упикаш контрактор прва рака плаќаат и по 60че бруто).
Jas pa znam Nepalec od Melbourne licno sto istoto toa sto vikas vozi uber na ABN neograniceno saati i nema da te fatat ne gi pratat, taka si go okrka stapot i si dobi deportacija zasto vozese uber po 60-70 saati nedelno, ni povekje ni pomalku posle nepolni 3 meseci go fatija za toa i mu ja ukinaa studentskata viza, i toa bese sega taze kraj na Oktomvri/Noemvri.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Jas pa znam Nepalec od Melbourne licno sto istoto toa sto vikas vozi uber na ABN neograniceno saati i nema da te fatat ne gi pratat, taka si go okrka stapot i si dobi deportacija zasto vozese uber po 60-70 saati nedelno, ni povekje ni pomalku posle nepolni 3 meseci go fatija za toa i mu ja ukinaa studentskata viza, i toa bese sega taze kraj na Oktomvri/Noemvri.
Хм, како може да докажат колку часови си возел убер кога си платен по тура? Колку што знам убер не им доставува листа на времетраење колку си бил активен, т.е дека сите тури заедно биле Х часови.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
33
Поени од реакции
13
Хм, како може да докажат колку часови си возел убер кога си платен по тура? Колку што знам убер не им доставува листа на времетраење колку си бил активен, т.е дека сите тури заедно биле Х часови.
Na samata uber aplikacina imas tocno kolku saati si bil vkupno aktiven vo nedelata, do sekunda pokazuva kolku si bil aktiven.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Na samata uber aplikacina imas tocno kolku saati si bil vkupno aktiven vo nedelata, do sekunda pokazuva kolku si bil aktiven.
Познавам неколку луѓе што се занимаваат со убер, и никој нема кажано дека владини институции му побарале логови, евентуално ако го пријавил некој па да го фатиле на тој начин.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Познавам неколку луѓе што се занимаваат со убер, и никој нема кажано дека владини институции му побарале логови, евентуално ако го пријавил некој па да го фатиле на тој начин.
Sigurno go ima nekoj prijaveno, inaku drzavava kur ja boli za taa da brka koj kolku rabotel.
Автоматски споено мислење:

Поздрав до сите активни форумџии.

Општо мислење на “нашинците” овдека е дека секој овде што ке дојде, по автоматизам и ке се снајде и ке остане да живее овдека. (без разлика на кој тип на виза се дојдени) Дали вие би се сложиле со оваа теза?
Zavisi sto ti podrrabiras pod poimot “SNAJDVENJE” a i isto tie nekolkumina so koj si se sretnal i razgovaral.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Sigurno go ima nekoj prijaveno, inaku drzavava kur ja boli za taa da brka koj kolku rabotel.
Автоматски споено мислење:


Zavisi sto ti podrrabiras pod poimot “SNAJDVENJE” a i isto tie nekolkumina so koj si se sretnal i razgovaral.
Гарант, тие немаат време да дигнат на телефон, не пак да бркаат некого за работни саати. Последно кога ми требаше некаква информација за визата, се бркав со нив цела недела, ѕвониш и го оставаш телефонот до тебе, ако имаш среќа ќе дигне некој после неколку саати чекање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom