Како можам да станам дипломат?

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
...И не сакам да те разочарувам, ама во македонската дипломатија нема многу пари и не е таква каква што многумина мислат дека е. Ова ти го кажувам од прва рака, од повеќе лица. Лично и првиот амбасадор во Атина што бил истото ни го кажа, не се лажете со македонската дипломатија. ....
Јас лично мислам дека нема подобра работа од дипломат. Сум видел, сум доживеал од прва рака. Нема плата од 10К евра, ако некој очекува, ама солидно секако ( се разликува од држава) . Е сега, има разлика дали си амбасадор или трет секретар. Ама: кола, шофер, обезбедување, платено сместување со платени сметки, отворени врати секаде... главни активности - на кој коктел или изложба да се појавиш дента. Сум бил гостин на наш амбасадор во една Европска држава, сум влегол со него во дипломатски клуб - базенти, тениски и други спортски терени, езеро за спортски риболов, кајаци, све фри оф чарџ, некој фришоп со смешни цени...

Ако јас бирам топ работа- на прво место ми е амбасадор....
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Мојот коментар е критика на насоката по која што се движиме, на предавничките политики кои што служат за нечие индивидуално богатење и ни ја рушат нацијата.

„Заевист“ е една од најголемите навреди за човечко суштество.
Така напишав бидејќи твојот коментар така звучи.
Главната политика на страна,дај му на членот конкретно мислење за дипломатијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom