Како можам да станам дипломат?

S

Stilijan

Гостин
Здраво на сите. Сyм македонец, роден во Грција, каде што сyм пораснал и yште живеам. Сериозно мислам, по завршyвањето на yчилиштето тyка да се преселам во Македонија за стyдирање. Сакам да ве прашам, бидеjќи на интернетот не сyм најдел многy информации; Како можам да станам дипломат? Дали би требало прво да завршам правен факyлтет или факyлтет по политички наyки? Да се знае дека сyм добар ученик а би можел да стyдирам сѐ што би сакал во Грција, ама желба ми е да станам дипломат и да ги изразyвам интересите на Р.Македонија во странство. Македонско државјанство не сyм yште го добиел ама ќе го имам до крајот на ова лето. Ви благодарам многy од напред !
 
Последно уредено од модератор:
S

Stilijan

Гостин
Сyм пак го напишал моето прашање на кирилица. Извини ако прекршив некој закон на форyмов пишyвајќи на латиница.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.880
Поени од реакции
1.588
Сyм пак го напишал моето прашање на кирилица. Извини ако прекршив некој закон на форyмов пишyвајќи на латиница.
Јазикот не ти е добар.Поработи на правописот.Правиш грешки.
Ако те интересира дипломатија,треба да студираш политички науки.
 
S

Stilijan

Гостин
Фала ти на брзиот одговор! Никогаш не бев школyван на македонски. Македонскиот што го знам , го знам од моето семејство. Да станам дипломат е мојата долгорочна цел, и мислам дека ако одам на факyлтет во Македонија ќе имам можност да си ја подобрам мојата јазична способност :)
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.128
Поени од реакции
471
За почеток научи правопис и пишувај кирилица.
Од Грција е,таму раснел,нормано да незнае добро да пишува прво прочитај после збори а не одма грешки да наоѓаш[DOUBLEPOST=1513031841][/DOUBLEPOST]
Јазикот не ти е добар.Поработи на правописот.Правиш грешки.
Ако те интересира дипломатија,треба да студираш политички науки.
Па од Грција е бе а ти па писмен,нормално да незнае да пишува добро македонски[DOUBLEPOST=1513031888][/DOUBLEPOST]Луѓе од Грција е,таму исразнал како да знае добро да пишува и да збори македонски
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.880
Поени од реакции
1.588
Фала ти на брзиот одговор! Никогаш не бев школyван на македонски. Македонскиот што го знам , го знам од моето семејство. Да станам дипломат е мојата долгорочна цел, и мислам дека ако одам на факyлтет во Македонија ќе имам можност да си го подобрам мојот јазичен способност :)
Ако бидеш во можност,посетувај некој курс за да си го подобриш јазикот.Користи го и интернетот.[DOUBLEPOST=1513032243][/DOUBLEPOST]
Од Грција е,таму раснел,нормано да незнае добро да пишува прво прочитај после збори а не одма грешки да наоѓаш[DOUBLEPOST=1513031841][/DOUBLEPOST]
Па од Грција е бе а ти па писмен,нормално да незнае да пишува добро македонски[DOUBLEPOST=1513031888][/DOUBLEPOST]Луѓе од Грција е,таму исразнал како да знае добро да пишува и да збори македонски
1.Јас сум женско.
2.Јас не реков дека сум пописмена од новиот член.Не се правам паметна.
3.Јас не му судам,само му посочувам дека прави грешки.
4.Јас не му замерувам што прави грешки.Сите ние на форумов правиме грешки при пишување и тоа не е страшно.Но,во академска средина мора да внимава.
 
Последно уредено:

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.906
Поени од реакции
5.672
Здраво на сите. Сyм македонец, роден во Грција, каде што сyм пораснал и yште живеам. Сериозно мислам, по завршyвањето на yчилиштето тyка да се преселам во Македонија за стyдирање. Сакам да ве прашам, бидеjќи на интернетот не сyм најдел многy информации; Како можам да станам дипломат? Дали би требало прво да завршам правен факyлтет или факyлтет по политички наyки? Да се знае дека сyм добар ученик а би можел да стyдирам сѐ што би сакал во Грција, ама желба ми е да станам дипломат и да ги изразyвам интересите на Р.Македонија во странство. Македонско државјанство не сyм yште го добиел ама ќе го имам до крајот на ова лето. Ви благодарам многy од напред !
Можеш да станеш дипломат така што како што рекоа членовите од форумот ....Мора да исполниш услови воглавно да студираш право или политички науки и да си активист преку некоја политичка партија за да можеш да си дипломат ....Чим си наш етнички Македонец од Грција,сигурно сакаш да бидеш дипломат за да се бориш за нашите во Грција .....Пробај да контактираш со Димитри Јоану или Павле Филипов ..... Поубаво е да се бориш во рамки на грчкиот систем отколку од страна на туѓа земја која е матичната наша Македонија .....Најбрзо обично да бидеш дипломат е да бидеш член на една од партиите во Македонија,ама мора да имаш влијание и да влезеш во потесниот круг на партијата .....Најубаво е да си преку Виножито и поагресивен да си како Павле,преку медиуми,упорност итн ...
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2008
Мислења
132
Поени од реакции
37
Златна Грција, што ќе правиш во Македонија? Ни во Грција не цветаат ружи али секаде е подобро од Македонија. Заврши си каков било факултет во Грција и летај по Европа, не си троши години тука.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
989
Поени од реакции
614
Од Грција е,таму раснел,нормано да незнае добро да пишува прво прочитај после збори а не одма грешки да наоѓаш[DOUBLEPOST=1513031841][/DOUBLEPOST]
Па од Грција е бе а ти па писмен,нормално да незнае да пишува добро македонски[DOUBLEPOST=1513031888][/DOUBLEPOST]Луѓе од Грција е,таму исразнал како да знае добро да пишува и да збори македонски
Ок, ај пошо глеам ти кипе интелегенција, дај ми линк од веб сајт со туторијал како да станам кардиохирург? Те глеам имаш волја да помагаш.

Маме мамино му расплакавте на форумов.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.716
Поени од реакции
1.297
Мој личен предлог, дојди во Скопје, на правен факултет „Јустинијан Први“ запиши се на политички студии. Има смер „меѓународни односи, дипломатија и ЕУ“. Ако сакаш да си допломат, без 4 или 5 години, ништо не правиш.
Е потоа ако успееш некако да влезеш во Министерството за надворешни работи, тоа би било одлично, бидејќи без полагање на тестови и испити таму, тешко дека ќе бидеш дипломат. Со факс само можеш да бидеш дипломиран (или магистриран) политиколог од областа на меѓународните односи и дипломатијата.
И не сакам да те разочарувам, ама во македонската дипломатија нема многу пари и не е таква каква што многумина мислат дека е. Ова ти го кажувам од прва рака, од повеќе лица. Лично и првиот амбасадор во Атина што бил истото ни го кажа, не се лажете со македонската дипломатија. А и од други извори знам дека е хаос во МНР и општо во амбасадите и конзуларните преставништва.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
Заборави на правен факултет.

Оди по подолгиот пат.
Направи кариера, бизнис (чесен), основај семејство направи неколку деца, говори течно 4 странски јазици напуни барем 50 години.
Кога луѓето ќе почнат да те ценат поради твојот интегритет, карактер и култура тогаш ќе стекнеш углед и достоинство.
Само така ќе можеш да ја продадеш идејата за демократска, силна, економски развиена Македонија.

Ерата на ненормални, неморални, глупи, полупијани, пролупани, полулуѓе-полуидиоти од вмровци кои го користеа името Македонија за да прават криминал помина.
Дипломатијата е маркетинг, ја користиш твојата слика за да ја продадеш сликата за твојата земја пред другите.

Ако те мрзи да одиш по подолгиот пат, ''озаеви се'' или подобро кажано ''оамериканизирај се''.
Факултетот не игра улога, главен услов денес е препорака од американска амбасада. :)
 

mr wednesday

сТреда дан за метак.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.186
Поени од реакции
5.347
ТАКА Е ИНЧУЛЕ НАПРЕТ МАЈКЕД0НИЈА !!! НЕКА ЛЈУБОМОРАТ ХЕЈТЕРИТЕ !!!
УБАФО ИМ КАЗА !!!! НАПРЕТ ФИРОМ !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.081
Поени од реакции
14.578
... гледаш како ти го земаат тоа што сакаш да се посветиш за Македонија?
ти гледаат ракопис, ти гледаат дали ставаш точка или пишуваш проста или сложена реченеица...:facepalm:
Во највисоките јавни институции во Македонија во Власта - Собрание и Судство седат луѓе што ни пола од твое не го знаат, дури не знаат Македонски јазик , а се први луѓе и решаваат капитални проблеми ама наопаку, живеат во Мкд , а богами во тие институции, па и во Специјално ЈО посебно имаме примери што не знаат реченица да сврзат (а се Македонци) :tapp: ...
така да не се загрижувај многу, живееш во време кога бело е црно, а црно е зелено...колку помалку знаеш толку повисоко и подалеку ќе догураш ! :свиркам:
Сега нема никакви правила, а и да има преку ноќ ќе ги сменат за некој интерес, значи да бидеш дипломат доволно да бидеш со тие што се на чело на соодветната држава ( ако остане држава) сакаш партиски сакаш бизнисменски...
а тоа образование, курс за јазици- остави, кога ќе бидеш дипломат ќе си ги купиш како трофеј да си ги имаш!
:zloo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom