Како за вас изгледа една нормална врска за озбилно во 21ви век?

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@alekso.mk
Со коментариве покажуваш само дека немаш самодоверба во себе, ниту храброст да сакаш некого, вистински да сакаш.
Вистински да сакаш некого, значи целосно да се отвориш кон таа личност и не да очекуваш, туку да се надеваш дека и таа така се чувствува кон тебе. Да се отвориш целосно, иако во поаздината на умот знаеш дека, безразлика колку е мала шансата, сепак пости, и дека таа личност ќе може да те повреди повеќе од било што на светот, но сепак да го направиш тој чекор.
Во реалноста тоа е она што го сакаме од партнерот, некој кој не знае, вистински не знае. Некој кој ни ги знае најмрачните мисли и моменти, и сепак одлучил дека сака да го помине животот заедно со нас.

Со коментариве покажуваш дека и самиот мислиш дека не заслужуваш или не си достоен или вреден некој вистински тебе да те сака, и мислиш дека единствен начин да задржиш некого во животот е да го врзеш со лисици за радијатор. Таква "љубов" никогаш нема да те исполни ниту тебе ниту партнерката. Неможеш вистински да сакаш некого, а во исто време да не му веруваш.

он топик
Мое мислење е дека луѓето многу се плашат од болка, без разлика каква, од каде доаѓа или колку силна е, стравот е тука.
Но болката е дел од животот, и ни дава контраст за добрите моменти и чувства. Треба да се прифати дека болката е дел од животот и дека ако константно бегаме од неа ќе живееме монотон и едноличен живот, без шанса да чувствуваме нешто добро затоа што ќе ја избегнуваме секоја шанса каде што има барем и малку простор дека резултатот ќе боли.

Ваквиот страв е најзастапен во љубовта, односно во потрагата по неа.
Ако сретнете некој кој мислите дека би можел да ве направи среќен и обратно, дајте му/и шанса. Ако врската успее одлично, сите среќни. Ако не успее, не е крај на светот, и на кажува ништо за вас. Врската не завршила затоа што вие сте лоша личност или партнерот е лош, туку едноставно не сте биле компатибилни еден за друг. Не значи дека затоа што некоја врска завршила дека не заслужувате да бидете сакани или никој не заслужува да биде сакан од вас.

Нема единствена и конкретна дефиниција за тоа "како изгледа една нормална врска". Зборот 'нормална' е релативен поим, така да кога ќе најдеш партнер кој размислува слично на тебе, врската ќе биде нормална за двајцата. Социалните и културните норми константно се менуваат, и многу фактори имаат влијание на тоа што е нормално за некого. Но целиот дејтинг процес е потрага по некој кој слично размислува како нас, некој кој ќе не исполнува.

Еден цитат што го прочитав пред некое време резонираше во мене за тоа што барам од партнерката.

"I don’t want a relationship, they hold you back. I want a bestfriend I can sleep with, make love to, hustle with, travel with, shop with, club with, and live with. I want a partner in crime, a life partner. Someone that I can laugh with and build with. Somebody that I can trust with my heart, my money, and my life. Somebody I’m not afraid to lose because I know they’ll always be there. Relationships just aren’t for me but a partnership, I’ll take that."
 
D

Daedalus

Гостин
Ти така пишуваш како да минатиот век беше нешто лошо. Кога се почитувале вредностите како семејство, кога изневерување беше срам за целата фамилија, да не зборам за проституција и курвање. Кога немаше бизнис леди кои што не сакат да рагат децата зашто кариерата им е побитна, кога жените седеле дома и рагале деца се грижеле за домакинството а мажите работеле во поле.
Тоа е век на твоите баби и дедовци, и ако ништо друго мора да го почитуваш затоашто ако не се тие ти серко едно немаше да постоиш.

Така што да јас можеби сум од минатиот век и ги носам неговите вредности во себе, и да како кажа @kooperativa мие вакви мажи сме пред изумирање, а кога ке изумриме ке можете вие жени да уживате со инфантилни педерчиња, кои што ке ви дозволуваат се и сешто и ке вриштат за еднаквост на половите. А додека сме живи нашите девојки нема да го вртат задникот и да се пијанчат по дискотеки до 4 сабајле, ко шо сакате вие, ке седат дома и нема да мрднат да, е така фак ју алл. \../
Денес све е поплатено од квази-либералчиња кои се борат за правата на педерите и другите „маргинализирани“ групи. Сите знаеме дека квалитетот на фамилиите опаѓа, а тоа може да се забележи со зголемениот процент на разводи. Жени сакаат да се новиот „Сексот и градот“ (типична американска пропаганда), а тоа што порано биле мажи, сега се издепилирани метросексуалци кои плачат на романтични комедии.
Полека но сигурно, либералната пропаганда го разградува општеството и фамилијата како основна и цврста клетка на општеството. Луѓе не сакаат да прават потомство, а тоа несомнено се приметува во „развиени“ скандинавски земји со зголемената стапка на морталитет во споредба со стапката на наталитет.

Половите никогаш не биле исти и еднакви, а нема ни да бидат. Жени не можат да копаат рудници, не можат да готват како машките и не можат да бидат политичари и стратези како машките, а ова е научно докажано безброј пати.
Али време е да превземеме чекори, а не само да дебатираме по форум, како кажуваат старите, вера без дела е бескорисна.

Си за организирање на протест, на крај краева владата ќе не поддржи бидејќи вредностите на истата се во склад со нашиот светоглед?! Доста ми е од Менада, Ла Кања, пропаднати квази-интелектуални поети, патетични твитераши и све тоа у куп. \m/
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Ти така пишуваш како да минатиот век беше нешто лошо. Кога се почитувале вредностите како семејство, кога изневерување беше срам за целата фамилија, да не зборам за проституција и курвање. Кога немаше бизнис леди кои што не сакат да рагат децата зашто кариерата им е побитна, кога жените седеле дома и рагале деца се грижеле за домакинството а мажите работеле во поле.
Тоа е век на твоите баби и дедовци, и ако ништо друго мора да го почитуваш затоашто ако не се тие ти серко едно немаше да постоиш.

Така што да јас можеби сум од минатиот век и ги носам неговите вредности во себе, и да како кажа @kooperativa мие вакви мажи сме пред изумирање, а кога ке изумриме ке можете вие жени да уживате со инфантилни педерчиња, кои што ке ви дозволуваат се и сешто и ке вриштат за еднаквост на половите. А додека сме живи нашите девојки нема да го вртат задникот и да се пијанчат по дискотеки до 4 сабајле, ко шо сакате вие, ке седат дома и нема да мрднат да, е така фак ју алл. \../
Ти си потежок случај него што мислев.Не си од минатиот век него од камено доба. Ако веќе живееш со вредностите од предходниот век, барем живеј и во такви услови. Откажи се од телефон, телевизија, интернет. Оди во поле копај додека сопругата ти раѓа деца како машина. Ама верувај, кога ќе и се смачи нема како нас да го врти газот во 4 саат сабајле во диско него ќе го сврти накај комшијата. Немало да мрднат од дома бе...мочко еден наивен. Ако намислила нема ни да знаеш каде и со кого се фука додека ти ја мислиш дома.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
@alekso.mk
.........................
Со постов си ептен во право, така е! Само за едно би сакал да те надополнам.
Откако една врска ќе згасне, прекине, без разлика дали од таа врска си излегол малку или многу повреден, во следната врска НИКАКО да не влегуваш со теретот од претходната. Едноставно, следната особа не е ни најмалку виновна за болката од претходната.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А каква е таа врска за ,,озбилно,,?
Молам некој да ми појасни, да се категоризирам...[DOUBLEPOST=1414430775][/DOUBLEPOST]
Кога ке стигнеш со својата "самодоверба" до шамари од женскати ке ме сетиш :), a со вакви либерални ставови сигурно ке стигнеш еден ден, оти ке ти се качи на глава
PS Како сум живеал 30 години без твоите "папучарски" совети незнам :P
А јас па поима немав дека дечко ми е главен, а баша 7 years later, и сеуште шамар не сум му мавнала :confused:
 
Последно уредено:

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Нормална врска за озбилно.....
Како прво треба да си се допагате еден на друг
2. треба да сакате заеднички работи да имате нешто заедничко што го сакате и двајцата (спорт Книги јаденје)
3. доколку едниот сака нешто а другиот нема поим што е тоа да биде спремен да научи да се зртвува за партнерот да има отворен ум и за други нешта не мора да го сака баш тоа што го сака партнерт друг ама нека показува бар дека е заинтересиран да го научи....
4. да имаат доверба мислам стварно доверба лошо арно нека споделуваат се ако веке мислат озбилно....
5/. да си прават нештата да им бидат интерессни зошто полека но сигурно лјубовта избледува...

јас тоа мислам...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Tи изгледа често се караш со дечкото/мувачот/fuck buddy, повеќе пати те читам како сексот после кавга ти е најсупер :cool:
Да имав барем едно од наведениве во моментов, времето немаше на карање да го минувам. Уствари на српски ако е, може. :pipi:

Иначе ти не знам какви врски си имал, ама очигледно после кавга не ти давала цурата, па за тоа не знаеш како е тоа, да се пердашиш прво вербално, па после физички...
Пробај некогаш, па ќе видиш за што ти зборувам. ;)
Во една здрава, реална врска секогаш го има ова.
Како се раскаравте, па и лејдибаг го убедува стелт да проба после кавга-секс да не испадне работава сајбер секс :icon_lol:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Избришани се повеќе мислења поради офтопик и тролање. Секој нареден офтопик ќе биде санкциониран со бан од тема.
Продолжете со дискусија
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Чика Владо најдобро ќе ви објасни..

Цитирам:
"Под маска на другарство
ноќта е царство на страсти прикриени невешто
На флертови мали, двосмислени шали
и жени спремни на било што"
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Како се раскаравте, па и лејдибаг го убедува стелт да проба после кавга-секс да не испадне работава сајбер секс :icon_lol:
Шо да излезе па и ти. Видиш Стеалт не знае ни да се кара. :icon_mrgr:
 
C

Castiel

Гостин
Зависи за секој е различно што е тоа нормално....За мене на пример тоа е врска помеѓу две особи кој се сакаат , се почитуваат и покрај тоа што се љубовници се и другари. Кога се чуствуваат слободни пред својот партнер све да прават и да не се срамат. Кога можат да си ѕвонат во кое било време само за да се слушнат. Кога ќе можат да се слушаат и двајцата што зборат...т.е да има комуникација меѓу нив и да можат преку разговор а не расправија да си ги решат недоразбирањата. Кога ќе се чуствуваат слободно да се ''глупираат'' во јавност и при тоа да не им гајле за тоа кој ги гледа. Да не слушаат рекла казала муабети за едниот или другиот. И да се опуштени да можат буквално ама се за да разговараат меѓу себе и да си помагаат во секоја ситуација...
Добро ова малку повеќе ми е како би изгледа идеална врска ...ама може и за нормална истото да се смета..
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
20
Поени од реакции
8
Зависи за секој е различно што е тоа нормално....За мене на пример тоа е врска помеѓу две особи кој се сакаат , се почитуваат и покрај тоа што се љубовници се и другари. Кога се чуствуваат слободни пред својот партнер све да прават и да не се срамат. Кога можат да си ѕвонат во кое било време само за да се слушнат. Кога ќе можат да се слушаат и двајцата што зборат...т.е да има комуникација меѓу нив и да можат преку разговор а не расправија да си ги решат недоразбирањата. Кога ќе се чуствуваат слободно да се ''глупираат'' во јавност и при тоа да не им гајле за тоа кој ги гледа. Да не слушаат рекла казала муабети за едниот или другиот. И да се опуштени да можат буквално ама се за да разговараат меѓу себе и да си помагаат во секоја ситуација...
Добро ова малку повеќе ми е како би изгледа идеална врска ...ама може и за нормална истото да се смета..
delime isto mislenje :)
 
D

Devojcence1

Гостин
nemoze da izgleda ama moze da pretstavuva. :) a toa e vrska so mnogu pocit i razbiranje i nesto zaednicko sto ke gi spoi znaci da klikne. toa e vo kratki crti kazano.[DOUBLEPOST=1414959660][/DOUBLEPOST]ps: mozete nekoe lajkce da stavite za postov nali :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom