Како до трајна емиграција во Австралија?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Se molat site upateni koi mozat da mi pomognat so informacii za emigriranje vo Avstralija. Situacijata e sledeca : Nasinec od tamu mi veti deka moze da mi prati garantno pismo, za rabota tamu. Mi rece deka treba da apliciram za skilled visa. So ogled na toa deka sum totalen laik sto se odnesuva na emigriranjeto, bi sakal da slusnam nasoki, mislenja od upateni. Fala.
Она што го знам се однесува за молба од пред околу две децении па можеби моите информации се застарени ем документите и плаќањето зависат и од визата која ти е потребна (иселеничка, работна, туристичка, со или без роднини-гаранти...)...нема везе, барем ориентационо за мигрирањето.
Треба да се уплати за молба, потребни се заверени копии од потребните документи (според видот на визата) и документи од гарантите во Австралија (ако ги имаш). Треба да мине долг период, треба да потрошиш доста пари на молба и преводи и време за трчкање. Но, ако добиеш...се тоа ќе ти се исплати.

Еве ти како мал водич линкови од
Глобалниот Оддел за Имиграција
Потребни услови и линкови до информациите-водич за мигрирање во Австралија (пдф)

Не е лошо (ако негде сеуште постои таква информација) и макар отприлика да си запознаен со минимумот бодови за виза и висината на бодовите според условите кои ги исполнуваш (познавање јазик, струка, брачен статус и деца, регион каде се наоѓаат гарантите, колку пари би носел, години на старост...).
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?
баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
Samo produktivni odgovori molam, ova e nazaduvanje...
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:16 PM ---
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?

баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
Samo produktivni odgovori molam, ova e nazaduvanje...
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?

баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
Samo produktivni odgovori molam, ova e nazaduvanje...
Bratce, tesko deka mozes da razberes so taa tintara deka prirodna potreba na sekoj covek e migracija kon nesto podobro, bez nikakva politicka zadnina kako Konspiracija, Papa, masoni.. A so ogled na toa deka nemas ni osecaj za finesi kakvi sto se humor na svoja i tuga smetka, a ne si ni produktiven za temata mozes slobodno da komentiras na drugi temi, siguren sum deka im nedostigas..
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Bratce, tesko deka mozes da razberes so taa tintara deka prirodna potreba na sekoj covek e migracija kon nesto podobro, bez nikakva politicka zadnina kako Konspiracija, Papa, masoni.. A so ogled na toa deka nemas ni osecaj za finesi kakvi sto se humor na svoja i tuga smetka, a ne si ni produktiven za temata mozes slobodno da komentiras na drugi temi, siguren sum deka im nedostigas..
кон што подобро од кревет и полн фрижидер, ти веке си емигрирал во рајот, стотици знам како тебе.

во животот ништо не работеле, капка пот не пролеале, све наместено,дадено на послужавник - и пак ништо не чини, не бива нема,пловина од времето и напорот да го потрошеше во нива орање, нивата ке родеше нешто.

емигирирај слободно, не сум против(да си работел, да си пробал, да си дал се од себе па да бараш подобро) ти бе дечко не си се потрудил сајтот за емиграции на Австралија да го најдеш, да го прочиташ, бараш тука некој како лектирите да ти го прераскаже за што се работи.:tapp: тебе те чекаат во Канбера.

трагедијата е кога ке отидеш таму, и тањири ке миеш и може улици ке чистиш..и ке си кутиш...поздрав...и пази се од кенгурите

имаш кознулат, линкови, емигрирај што чекаш?
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Она што го знам се однесува за молба од пред околу две децении па можеби моите информации се застарени ем документите и плаќањето зависат и од визата која ти е потребна (иселеничка, работна, туристичка, со или без роднини-гаранти...)...нема везе, барем ориентационо за мигрирањето.
Треба да се уплати за молба, потребни се заверени копии од потребните документи (според видот на визата) и документи од гарантите во Австралија (ако ги имаш). Треба да мине долг период, треба да потрошиш доста пари на молба и преводи и време за трчкање. Но, ако добиеш...се тоа ќе ти се исплати.

Еве ти како мал водич линкови од
Глобалниот Оддел за Имиграција
Потребни услови и линкови до информациите-водич за мигрирање во Австралија (пдф)

Не е лошо (ако негде сеуште постои таква информација) и макар отприлика да си запознаен со минимумот бодови за виза и висината на бодовите според условите кои ги исполнуваш (познавање јазик, струка, брачен статус и деца, регион каде се наоѓаат гарантите, колку пари би носел, години на старост...).
Fala...
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:40 PM ---
кон што подобро од кревет и полн фрижидер, ти веке си емигрирал во рајот, стотици знам како тебе.

во животот ништо не работеле, капка пот не пролеале, све наместено,дадено на послужавник - и пак ништо не чини, не бива нема,пловина од времето и напорот да го потрошеше во нива орање, нивата ке родеше нешто.

емигирирај слободно, не сум против(да си работел, да си пробал, да си дал се од себе па да бараш подобро) ти бе дечко не си се потрудил сајтот за емиграции на Австралија да го најдеш, да го прочиташ, бараш тука некој како лектирите да ти го прераскаже за што се работи.:tapp: тебе те чекаат во Канбера.

трагедијата е кога ке отидеш таму, и тањири ке миеш и може улици ке чистиш..и ке си кутиш...поздрав...и пази се од кенгурите

имаш кознулат, линкови, емигрирај што чекаш?
Pocnav od vcera so obrakanje kon forumot za informacii od sekakov vid samo na temata... Ja sum bil lenja hahaha.. Stvarno mislam deka izbrzuvas, ama toa e tvoj problem. Jas ja sakam ovaa drzava, ama sakam i da go vidam svetot. Eve, ako se zbogatam ke otvoram fabrika vo Bunardjik... :)
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:41 PM ---
najdobro e da se informirash preku
http://www.immi.gov.au/

ako trebe bilo kakva informacija slobodno prashaj , jas sum vo aus veke 10 godini
Fala...
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:49 PM ---
И сеа му текна “Еј да бе,ќе идам австралија се фалат имало пари и фрижидерот никош не бил празен“.

Ти коа не си работел , викаш ќе креваш цигли, удри му 8 часа работно време со половина саат пауза за јадење, од сабалје, до кај 15:00 па после дури си појдиш дома ќе се стемни, цел ден тоа циглите ќе ги креваш, еж ќе родиш дури завршиш една смена, а чим си бил легач ништо не бива,пак треба да ти фаќа кликеро, легачи такви и во австралија и во америка ги има многу:)

Најубо ако одиш, земи од овде, разлистај се еден огласник вторник е денеска земи си го, прашај за работа оди прво келнер во некој македонски ресторан 400 денари дневница + бакшиши ќе ти дојдат околу 600-700 денари запотиго дупот мрсен малце па ќе видиш како излегуват парите.Е по година дена ако ти оди и веќе имаш навика значи можиш да аплицираш за странство, иначе сам, ненавикнат на работа шо мајка ќе прајш и сам и пукнат од работа ќе плачиш да ти пратат пари да си дојдиш (ако веќе заминиш).
--- надополнето: Oct 18, 2011 10:31 AM ---
После тоа, за емиграција забораев да ти кажам е малце тешко се чека долго време за виза и останати работи, еве ти на кратко како можеш да заминиш:

Потребно:

21 година
Пасош
Лична карта
завршено средно, по можност факултет, потврда за неосудуван,познавање аглиски.
да ти гарантира некој со гарантно писмо дека ќе останиш
и да те примат од австралиска амбасада.

а најлесно ти е да си се ожениш со стара бабичка, од која ќе наследиш се...
Sto im vleze na site da mislat deka sum mrza.. hahaha.. Sum rabotel jas i kako crnec drugare moj... Fala za vtoriot del od postot..
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Сите што емигриираат во Австралија, стануваат Австралијанци(ако постои такво нешто) со тек на време. Нивните внуци сигурно нема да бидат Македонци, а и да бидат, што корист има Македонија од нив. Ти можеш слободно да мигрираш, а ние тука ќе останеме и ќе гледаме како земјата ни се муслиманизира заради такви како тебе.
Доколку немаше толку емиграција, ќе бевме многу побројна и посилна држава.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Добро бе луѓе, човекот фино и културно праша дали некои има некакви информации околу процесот на емигрирање во Австралија. Зошто му се нафрлате како хиени? Те мрзлив бил, те предавник, те баби да гледал. Ако знае некој да му каже нешто паметно арно, ако не, поќутете...

На темата. Ако те интересира емигрирање со иселеничка виза, тое е долготраен и макотрпен процес. Се поднесуваат документите во Австралија преку некој тамошен адвокат или агенција, и се чека. Тоа дали ќе ја добиеш таа виза зависи од тоа дали си дефицитарен кадар за таму, колку го познаваш јазикот (се полага IELTS) дали си женет, и еден куп такви работи. Се чека една до две години.

Ако пак сакаш да одиш со туристичка виза, нека ти пуштат роднините гаранција од таму, од тука ќе ги собереш потребните документи, и правец Австалиска амбасада во Белград. Една напомена, ако заминеш со туристичка виза, и ако таму те фатат да работиш на црно, гаранцијата која твоите роднини ја плаќаат за тебе, може да им биде одземена...
Ova so turistickava mi izgleda kako dostojno za rizikot, so ogled na birokratski iscrpuvackiot proces.. pa tamu se e na mene. Sto bi rekol ovoj Македонцки, borba treba. Ko Hegel u mladjim godinama e "zivotot e za napor, a ne za sreka". :) Fala..
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Сите што емигриираат во Австралија, стануваат Австралијанци(ако постои такво нешто) со тек на време. Нивните внуци сигурно нема да бидат Македонци, а и да бидат, што корист има Македонија од нив. Ти можеш слободно да мигрираш, а ние тука ќе останеме и ќе гледаме како земјата ни се муслиманизира заради такви како тебе.
Доколку немаше толку емиграција, ќе бевме многу побројна и посилна држава.
Доколку имаше услови за вработување, градење кариера, и нормален живот (живеалиште, кола, одмор, заштеда..нешто што е најнормално) немаше да има емиграција.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
кон што подобро од кревет и полн фрижидер, ти веке си емигрирал во рајот, стотици знам како тебе.

во животот ништо не работеле, капка пот не пролеале, све наместено,дадено на послужавник - и пак ништо не чини, не бива нема,пловина од времето и напорот да го потрошеше во нива орање, нивата ке родеше нешто.

емигирирај слободно, не сум против(да си работел, да си пробал, да си дал се од себе па да бараш подобро) ти бе дечко не си се потрудил сајтот за емиграции на Австралија да го најдеш, да го прочиташ, бараш тука некој како лектирите да ти го прераскаже за што се работи.:tapp: тебе те чекаат во Канбера.

трагедијата е кога ке отидеш таму, и тањири ке миеш и може улици ке чистиш..и ке си кутиш...поздрав...и пази се од кенгурите

имаш кознулат, линкови, емигрирај што чекаш?
Изгледа ти пријателе, на жетони работиш со repeat опција.

Штета што си прав македонец. Автентика...
 
V

Vollstandig

Гостин
90 % што пишаја на темава сакаат и тие да заминат накај австралија а останатите што пишат “Од вакви како вас ни пропаѓа државата“ и слични коментари се ебено љубоморни, што многу ме нервира таа опција. Добро бе секој со среќата што кур му се мешате на човекот ако има гз нека иде ако не нека седи. да беше државата како што кажа Dee-Jay со сите услови, и сите вработени со стан, куќа, кола , парица во џеб немаше да се нервираме вака бе луѓе.
Па добро денес една обична патика да земам ми треба да се убијам од барање по продавниците и ќе ја платам 10.000 некоја со малце од малце поарен квалитет од кинеските, додека 95 % е кинеска, турска робата и ако е македонско производство директно иде на странски пазар додека кај нас со грешки се продваат.

Јас исто и во темата за бугарски пасош се изјаснав, дека македонец не е македонец ако кисни во неговатра земја,туку ако си ја сака цени неговата држава и придонесува за тоа.
А како, еве пример:

Заминува петре 2 велики во австралија и не глуми австралијанец туку си го цени јазикот си зборува коа ќе дојде македонски не меша англицизми, ја претставува земјата во најдобро светло а не само најлошото пошто секаде има лоши срања,да речиме се оженил, од патриотизам австралијанката ја натерал да збори македонски а не тој на англиски со неа децата нивни знаат англиски и македонски итн итн итн.

И нормално, би повикал уште неколку македонци што сакаат да живеат таму:)
 
Член од
8 февруари 2011
Мислења
13
Поени од реакции
8
vaka
ako si so turisticka viza ( aj da receme za 3 meseci, mislam deka max e 12meseci ama e povrzana so familija, sponzostvo itn)
moesh da fatish nesho na crno da receme 40 saati * 20 aud 800 nedelno
e sea problemot e sho nema garancija deka ke imash 40 saati sekoja nedela a bogami i ke bide bajagi fizicka rabota
poarna opcija so turisticka viza e da se obidesh da najdesh nekoja kompanija sho potencialno bi mozela da se sponzorira ama vo toj slucaj ke morash da se vratish vo mkd prvin ,od tamu da spremish document i posle da cekash firmata da to sredi 457 viza
generalno ako imash zelba da rabotish a se razbira i da te biva vo toa sho sakash da go praish nemash zima definitivno ke se najde rabota
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
vaka
ako si so turisticka viza ( aj da receme za 3 meseci, mislam deka max e 12meseci ama e povrzana so familija, sponzostvo itn)
moesh da fatish nesho na crno da receme 40 saati * 20 aud 800 nedelno
e sea problemot e sho nema garancija deka ke imash 40 saati sekoja nedela a bogami i ke bide bajagi fizicka rabota
poarna opcija so turisticka viza e da se obidesh da najdesh nekoja kompanija sho potencialno bi mozela da se sponzorira ama vo toj slucaj ke morash da se vratish vo mkd prvin ,od tamu da spremish document i posle da cekash firmata da to sredi 457 viza
generalno ako imash zelba da rabotish a se razbira i da te biva vo toa sho sakash da go praish nemash zima definitivno ke se najde rabota
Што ако некој се одлучи да студира таму, мислам оди со туристичка виза и аплицира за некаков колеџ дали во тој случај има опција за продолжување на визата?
Како е процедурата за студирање на австралиски универзитет?
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
59
Поени од реакции
18
Што ако некој се одлучи да студира таму, мислам оди со туристичка виза и аплицира за некаков колеџ дали во тој случај има опција за продолжување на визата?
Како е процедурата за студирање на австралиски универзитет?
мислам дека за таму треба да имаш положено иелтс тест а секако ако те примат на колеџ иако си влегол со туристичка виза лесно се продолжува
 
Член од
8 февруари 2011
Мислења
13
Поени од реакции
8
ako si vlezen so turisticka viza ako sakash da go prodolzish prestojot moesh da smenish viza ( biznish, studenska itn)
Kolku sho sum zapoznaen mislam deka ke mora da izlezesh od aus pred zavrshuvanje na turistickata viza za da mozesh da dobiesh drug tip na viza i da vlezesh pak . Se razbira seto toa zavisi od milion faktori ama mislam deka toa e najmal problem vo celata situacija.
IELTS e uslov za studiranje radi to sho se razbira treba universitecko poznavanje na angliski ama u generala i ne e nisho posebno tezok test.E sea najbitnata rabota e sho so globala od studenskite vizi vo zavisnost od podtipot na viza moesh da rabotish ogranichen broj na saati( 20 max po nedela) ama od druga strana kako stranec nema ga bidesh nesho mnogu taksiran na zarabotkata
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.077
Поени од реакции
8.334
Tukdasine ti si najkompetenten. Dali proaga rabota na crno so turisticka viza i kolku trae istata? Blagodaram.
ajde jas da te prasam: kako stois so angliskiot ,sto znaes da rabotis,imas li nekoj sto bi ti nasol rabota (sam nema da najdes na crno) kade mislis da prestujuvas, ako mislis da plakas kirija dali znaes koj se cenite ? odgovori mi i jas ke ti kazam dali vredis da probas ili ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom