Како до Доминиканската република ?

Член од
8 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво. Дали ќе може некој да ме информира како можам и дали можам да останам да живеам во Доминиканската република и да се вработам таму ? Ќе има некаков проблем за виза или нешто или нема потреба ? ФАЛА
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Здраво. Дали ќе може некој да ме информира како можам и дали можам да останам да живеам во Доминиканската република и да се вработам таму ? Ќе има некаков проблем за виза или нешто или нема потреба ? ФАЛА
za na odmor i jas planiram da odam :rolleyes: e sega za rabota :), so znam obrati se za informacii na mfa.gov.mk imaa mislam spisok pobaraj vo delot konzularno odelenie za koi zemji treba vizi za nasi drzavjani.
ili pak javi im se vo MNR odelenie za konzularni raboti.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
25
Поени од реакции
6
rabota vo dominican republic.....zalosno mestotot e kako da si vo raj..ama lugeto se poise od siromasni....ziveat so 200-300 dolari mesecno ...steta ...ziveat od turizam i nisto drugo...obicno lokalnite luge rabotat kako turistic guide...najdobra obcija za rabota vo dominikana.....da rabotis vo hotel, maser, sportski instructor (fitness, aerobic...itn) ili nesto povrzano so turizm...siromasni se epten
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Доминикана е добра за инвестиција ако имаш некое сумиче, владее чист капитализам и е релативно стабилна и правна држава, но истото можеш да го направиш и некаде поблиску и посигурно ако ти е тој ниетот.
За работа таму мислам дека не е некоја држава од која можеш да се офајдиш, ако ти е филмот да одиш да живееш таму покрај плажите, да работиш во некој бар и да спиеш во сламена колиба со клима уред не грижи се ќе ти помини.
Еден од десет од младите во цел свет сонува за егзотичен и хипи живот во локации како Куба, Доминикана, Тајланд итн, итн , ама еден од милион го прави тоа и останува.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
1
rabota vo dominican republic.....zalosno mestotot e kako da si vo raj..ama lugeto se poise od siromasni....ziveat so 200-300 dolari mesecno ...steta ...ziveat od turizam i nisto drugo...obicno lokalnite luge rabotat kako turistic guide...najdobra obcija za rabota vo dominikana.....da rabotis vo hotel, maser, sportski instructor (fitness, aerobic...itn) ili nesto povrzano so turizm...siromasni se epten
Да ти кажам право, воопшто не ми се важни парите. Ако имам секој ден два оброка и каде да спијам тоа е доволно за мене. Можам што било да работам, не се оптеретувам со тоа јас. Плус Шпанскиот го знам:icon_mrgr:
--- надополнето: Sep 9, 2011 11:58 AM ---
Доминикана е добра за инвестиција ако имаш некое сумиче, владее чист капитализам и е релативно стабилна и правна држава, но истото можеш да го направиш и некаде поблиску и посигурно ако ти е тој ниетот.
За работа таму мислам дека не е некоја држава од која можеш да се офајдиш, ако ти е филмот да одиш да живееш таму покрај плажите, да работиш во некој бар и да спиеш во сламена колиба со клима уред не грижи се ќе ти помини.
Еден од десет од младите во цел свет сонува за егзотичен и хипи живот во локации како Куба, Доминикана, Тајланд итн, итн , ама еден од милион го прави тоа и останува.
Да, да тоа е живот и нема да ми помине додека не пробам. Ако ми се здосади, го знам патот за назад. Баш од таа причина што е толку далеку сакам да заминам. Да се изгубам од тука, да се одморам убаво. Раат да издишам :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Да ти кажам право, воопшто не ми се важни парите. Ако имам секој ден два оброка и каде да спијам тоа е доволно за мене. Можам што било да работам, не се оптеретувам со тоа јас. Плус Шпанскиот го знам:icon_mrgr:
--- надополнето: Sep 9, 2011 11:58 AM ---

Да, да тоа е живот и нема да ми помине додека не пробам. Ако ми се здосади, го знам патот за назад. Баш од таа причина што е толку далеку сакам да заминам. Да се изгубам од тука, да се одморам убаво. Раат да издишам :)
Ако имаш доволно средства не му се мисли многу, ранецот и терај се е искуство. Јас би ти предложил Тајланд наместо Доминикана за таков вид на искуство, запознав неколку ликови кој живееат на таков начин,еден свиреше на гитара во пабови, еден беше сертифициран туристички водич, лик од Нов Зеланд кој работи како волонтер во Камбоџа и беа задоволни од својата работа и начинот на живот.

Мој совет е побарај волонтерска работа преку некоја организација, Доминикана има солиден процент на Хив позитивни па сигурно има некоја организација во која има слободно место како волонтер.

Разгледај ја темата http://www.forum.hr/showthread.php?t=305218&page=7

Јас тоа го правам на хрватскиот форум пред секое патување и има доста совети од кој можеш да научиш многу.

Појди исто на www.wikitravel.com www.tripadvisor.com www.lonelyplanet.com www.expatliving.sg и провери за цените за патување и сместување таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom