Како да најдам работа во оваа држава Р.Македонија?

Член од
6 октомври 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
cela godina posvetiv da odgovoram na prasanjevo kako da najdam rabota vo RM- no nikako da go najdam odgovorot

sto e uste postrasno ne znam ni koga ni kako ke uspeam da go odgovoram:nenene:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
275
Ај да видиме колку нема работа:

Нудам работа за Комерцијалист машко или женско со Б категорија, за позната фабрика за долна облека. Контакт преку ПП!

Се работи за работа во Скопје.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
275
Ај да видиме колку нема работа:

Нудам работа за Комерцијалист машко или женско со Б категорија, за позната фабрика за долна облека. Контакт преку ПП!

Се работи за работа во Скопје.
Засега само еден пријавен, зарем нема некој што бара работа?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
220
Работа има пари нема :)
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.489
Поени од реакции
1.253
Работа има занат нема!!Со лежење и цел ден тв,компјутер епа нема работа...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.244
Засега само еден пријавен, зарем нема некој што бара работа?
Сити, што направи...сеуште бројачот стои на еден? Од -денес форумот го посетија 7хх- добар процент :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
711
Ај да видиме колку нема работа:

Нудам работа за Комерцијалист машко или женско со Б категорија, за позната фабрика за долна облека. Контакт преку ПП!

Се работи за работа во Скопје.
колку ти е фиксната плата?
кои трошоци ги покриваш?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
711
а ти што се мешаш? да не си негов личен адвокат? поентата ми беше дека нуди работа без сигурност... можеби требаше да прашам дали има фиксна плата комерцијалистот? во цел свет тоа се нарекува стимуланс за работа, нешто што кај нас не се практикува и дава... затоа има само еден за понуденото работно место. и дека тоа не е баш квалитетна а уште помалку сериозна работа која ти нуди некаква сигурност, па затоа никој не се нафаќа да работи како комерцијалист, т.е. УЛИЧЕН ПРОДАВАЧ или продавач од нога...
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.868
Поени од реакции
10.244
Онак, битна е психологическата компонента, колку души бараат работа -само еден има прашано за услови...затоа е и потенцирано услови на пп.

Можеби Сити стварно бара работник, но ова е и еден вид тест макар за форумџиите (а има доста кои зборат дека немаат работа).
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
а ти што се мешаш? да не си негов личен адвокат? поентата ми беше дека нуди работа без сигурност... можеби требаше да прашам дали има фиксна плата комерцијалистот? во цел свет тоа се нарекува стимуланс за работа, нешто што кај нас не се практикува и дава... затоа има само еден за понуденото работно место. и дека тоа не е баш квалитетна а уште помалку сериозна работа која ти нуди некаква сигурност, па затоа никој не се нафаќа да работи како комерцијалист, т.е. УЛИЧЕН ПРОДАВАЧ или продавач од нога...
Доколку сум тоа ќе смени нешто во твојот случај?

Како можеш да тврдиш каква работа нуди кога не си се потрудил да го контактираш, исто така можеше одма да наведеш какви квалификации имаш, работно искуство, професија и сл. за да биде окарактеризирано како вистински интерес за понудата, наместо простотилук и неоснована револтираност поради понудава.

Не навлегувајќи во лаичкото толкување на продавачот како професија, очигледно за тебе се поистоветува со “продавачките“ во Тинекс кои воопшто не ни продаваат. Продавањето е висока школа, ниту може секој просечен човек да биде продавач.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
10
Поени од реакции
1
...... jas sakam da ve zamolam da mi kazete nekoe vase iskustvo za baranje rabota, mesto kade ima VISTINSKI oglasi za vrabotuvanje i sl

...jas stvarno sum izrevoltirana , posto redovno gi sledam stranive za vrabotuvanje apliciram no nisto
da vi kazam bas eden primer pred dve dena pustaat oglas i jas se javuvam po 2h i deckoto mi veli gotovo zatvoren e ???? ej be si velam koga stigna da dojdi nekoj na intervju
a pak na ovie kade sto ima samo e mail, uporno i uporno go prakam cv-to no se na toa ostanuva nikogas ne dobivam povraten odgovor......
 
E

emission

Гостин
...... jas sakam da ve zamolam da mi kazete nekoe vase iskustvo za baranje rabota, mesto kade ima VISTINSKI oglasi za vrabotuvanje i sl

...jas stvarno sum izrevoltirana , posto redovno gi sledam stranive za vrabotuvanje apliciram no nisto
da vi kazam bas eden primer pred dve dena pustaat oglas i jas se javuvam po 2h i deckoto mi veli gotovo zatvoren e ???? ej be si velam koga stigna da dojdi nekoj na intervju
a pak na ovie kade sto ima samo e mail, uporno i uporno go prakam cv-to no se na toa ostanuva nikogas ne dobivam povraten odgovor......
Како што гледам од твојот пост имаш проблем како да дојдеш до тоа да те повикаат на интервју.
Обично посериозни фирми имаат и веб страна но не е правило. Нема да е лошо да погуглаш малку за фирмата . Кај нормална фирма СV-то е важно да ти обезбеди интервју. Потруди се повеќе околу тоа, да го збогатиш со квалификации. Нема друг начин работодавецот да создаде претстава за тебе освен преку CV-to или некој пријател да те препорача. Понатака се зависи од тебе. Со среќа.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
275
Сити, што направи...сеуште бројачот стои на еден? Од -денес форумот го посетија 7хх- добар процент :)
Да, бројачот стои уште не еден.

колку ти е фиксната плата?
кои трошоци ги покриваш?
Фиксна плата со карта и храна. Значи не работиш на процент!

а ти што се мешаш? да не си негов личен адвокат? поентата ми беше дека нуди работа без сигурност... можеби требаше да прашам дали има фиксна плата комерцијалистот? во цел свет тоа се нарекува стимуланс за работа, нешто што кај нас не се практикува и дава... затоа има само еден за понуденото работно место. и дека тоа не е баш квалитетна а уште помалку сериозна работа која ти нуди некаква сигурност, па затоа никој не се нафаќа да работи како комерцијалист, т.е. УЛИЧЕН ПРОДАВАЧ или продавач од нога...
Секој што е невработен, БАРА РАБОТА и САКА ДА СЕ ВРАБОТИ ќе прифати било каква работа со фиксна плата.

Онак, битна е психологическата компонента, колку души бараат работа -само еден има прашано за услови...затоа е и потенцирано услови на пп.

Можеби Сити стварно бара работник, но ова е и еден вид тест макар за форумџиите (а има доста кои зборат дека немаат работа).
Сериозно барам работник.

И истовремено барам жена за сметководство од 30-40 години, под услов да е мажена. Исто инфо на ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom