Како да влијаеме сами на себе?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...најефикасно влијаеме на себе кога никако не влијаеме...звучи смешно и идиотски но е така :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...незнам зошто не би било возможно...едноставно прифати се себе во целост и живеј ги своите болки,стравови и предизвици...тоа е единствениот вистински пат
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Од моето скромно искуство во решавање на проблеми прифаќањето е најсуштинско решение, вистинско длабоко прифаќање со љубов.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Прифаќањето себеси мислам дека е кревање на бело знаме, прифаќање на поразот кој ти го нанела судбината или поисправно би било немање друг излез, потрошени опции, ќор сокак..језива ситуација.
Се додека можам да се борам, да влијаам на себе за да променам нешто или да не дозволам да ме променат, не кревам раце од себе, неможам туку така да прифатам било што ако постои барем и мала
трунка надеж за подобра промена.
Проблемот е што понекогаш сме премногу уморни, немаме сила за понатака да продолжиме, потребен ни е некаков двигател..е тоа во моментот и ми фали, некој да ме поттурне за да почнувам да делувам сама на себе.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Прифаќањето себеси мислам дека е кревање на бело знаме, прифаќање на поразот кој ти го нанела судбината или поисправно би било немање друг излез, потрошени опции, ќор сокак..језива ситуација.
Се додека можам да се борам, да влијаам на себе за да променам нешто или да не дозволам да ме променат, не кревам раце од себе, неможам туку така да прифатам било што ако постои барем и мала
трунка надеж за подобра промена.
Проблемот е што понекогаш сме премногу уморни, немаме сила за понатака да продолжиме, потребен ни е некаков двигател..е тоа во моментот и ми фали, некој да ме поттурне за да почнувам да делувам сама на себе.
Не си сама. Има многу луѓе што се наоѓаат во слична па и полоша ситуација. Во слична ситуација сум и јас, твојот проблем многу ми асоцира на лавиринтот во кој јас се наоѓам повеќе од две години. Но како да се победам самиот себе? Да го слушнам ова од некој друг би се изнасмеал. Околината е главниот причинител, односно сплет на настани што негативно влијаеле/ат врз личноста и комолетно го менуваат начинот на живеење, тоа како личноста размислува, како се чувствува, како спие, каков апетит има, дали се смее или плаче и сл. Како што може да се нанеси физичка повреда, може да се нанеси и психичка, што е многу често во ова модерно општество, во кое завистот, љубомората, омразата, лицемерието се на многу високо ниво, тоа кога на некој му подаваш рака а добиваш нож во грб, кога некој глуми пријател за да извлече нешто во своја корист и да ти наштети кога најмалку очекуваш. Искрено пријателство добрина и почит се помалку има. Кај мене женскиве се едни од главните виновници. Се почна со раскинување на врска, не ми беше прва но повлече низа негативни настани. Дојде нова врска што место да ја подобри драстично ја влоши ситуацијата, во меѓувреме гледано бев среден човек, вработен, дотеран, со добра кола, со женска до мене. Почнаа да се менуваат луѓето околу мене, многу почнаа да ме избегаваат и игнорираат, луѓе што сум се дружел порано, маалски другари, познаници што сум имал едно здраво. Се прашував зошто но не можев и уште не можам да си дадам одговор, ни сум украл ни сум зел нешто од некого. Но тоа не беше се, дојде период во кој што се тргна надолу, останав без женска, почнав корпи да јадам, колку и да се трудам, колку и да сум фин, добар, да се трудам да го насмеам женското, следеше истото... корпа. Сега ја знам грешката што ја правев а тоа е дека бев премногу добар. Дали е тоа лошо? Запознав и нови другари, нови друштва, но ништо, лицемери, завидливи, луѓе од корист, добар си само кога тие се осеќаат дека се над тебе и кога му одиш по ќејфот, 100 услуги да му направиш и еднаш за нешто да ги одбиеш ради тоа што навистина не можиш или затоа што ти прекурчило од немање усул, одма не чиниш, одма бараат начин да ти вратат. Покрај сите овие токсични луѓе еден период ги заборавив и се повлеков од вистинските пријатели. Го изгубив и здравјето, останав и без работа. Замор, несоници, анксиозност, умот сто на сат, дереализација, депресија, губење на позитивни чувства. После и ситуацијава во државава, полно негатива, на тв само политика, група на измамници се пресметуваат меѓу себе, турски серии со содржина за вени сечење. Стандард никаков, смешни плати, дома напнато едвај се врзува крај со крај. И пак останува прашањето, како да влијаеме сами на себе? Дали можеме?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Прифаќањето себеси мислам дека е кревање на бело знаме, прифаќање на поразот кој ти го нанела судбината или поисправно би било немање друг излез, потрошени опции, ќор сокак..језива ситуација.
Се додека можам да се борам, да влијаам на себе за да променам нешто или да не дозволам да ме променат, не кревам раце од себе, неможам туку така да прифатам било што ако постои барем и мала
трунка надеж за подобра промена.
Проблемот е што понекогаш сме премногу уморни, немаме сила за понатака да продолжиме, потребен ни е некаков двигател..е тоа во моментот и ми фали, некој да ме поттурне за да почнувам да делувам сама на себе.
Ако се бориш против судбината се бориш против цел космос тоа е идентично како зрнце песок да се бори против целата пустина... Најчесто и не знаеме што е најдоброто за нас.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Концентрирај си ја волјата кон само помагање со истата интенција. У животот многу нешта неможеме да контролираме, пробувајки само се бориме против реалноста на тоа што е. Кога се бориш против нешто што изгледа како да неможеш да го надминеш секогаш ке бидеш Под тоа нешто, дај си кредибилитет.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.677
Поени од реакции
4.793
Треба да бидеме свесни но нетреба да се грижиме до степен на стрес и анксиозност.

Таа самоконтрола и самодисциплина ќе направи да имаш ефект во правиот моммент врз себе,да влијаеш и господариш на себе.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.559
Треба да бидеме свесни но нетреба да се грижиме до степен на стрес и анксиозност.

Таа самоконтрола и самодисциплина ќе направи да имаш ефект во правиот моммент врз себе,да влијаеш и господариш на себе.
Многу труд треба да вложиш за да дојдеш до тој процес на самоконтрола и самодисциплина...тежок и макотрпен пат на кој има многу промени во развојот:(..лесно е да се каже ама тешко е да се научиш.
 

Mystical

Profoundly Mistical
Член од
26 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
52
Postojat drevni i moderni tehniki za samodisciplina. No kako sto kaza clenkata pogore so mala ispravka. Lesno e da se kaze, tesko e da se sprovede.
 

Mystical

Profoundly Mistical
Член од
26 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
52
Древните ги знам, сум читала, но кои се модерни техники за само себе дисциплинирање:confused:
Modernite tehniki se samo modificirani drevn tehniki, prilagodeni, uprosteni i gi ima nasekade vo sekoe selo i grad kade sto se nudat za unovcuvanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom