Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Не не, стварно нема смисла да кажуваш дека си пушел 5 години а дека не си зависен.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Не не, стварно нема смисла да кажуваш дека си пушел 5 години а дека не си зависен.

не не, стварно нема смисла да кажуваш дека секое утро пиеш кафе, а дека не си зависен.
не не ..--||-- секој ден -- || -- пиво...
не не ...месо... (вегетаријански став)
не не... воздух, ...

и сега ако јас речам вака: има периоди кога пушам тревка (ајде да Ве видам зад вашите аватари кажете го ова) и ми е убаво, има периоди кога не пушам и не ми е убаво, има и не пушам,а ми е убаво, има и паузи од ...чекај сега да пресметам... ммм 4 месеци, а пред тоа 3, ... а пред тоа година,...значи тревка сум пробал некаде на 16 години а сега имам 26 .. тоа се цели 10? а некој мојата количина ја внесол за година или помалку... и како се смета сега? - зависен сум?
мој став: тревката не предизвикува зависност.
мое мислење: штетна е по здравјето: Лажно бегство од проблемите, параноја при подолго користење (мислам на константа претерана едноподругост), намалување на работоспособноста, намалување на креативност (а на почеток е обратно),..
споредена со алкохол: алкохол не конзумирам и често одбивам да конзумирам, тревка не конзумирам ама не одбивам. алкохолот ме крши. тревката не.
малку несреден ми е постов = паралелно пишување
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Аха, пушиш со години и не си зависен, пошто ти си ...КАРАКТЕР :pos2::pos2::pos2:

Ne konzumiram jas so ... samo koga sakam i koga mi e kejf ... znaci mozam da pauziram i po godina i po 6 meseci ... ako sakam sto znaci se e do karakter i ne pravi zavisnost

bidi malce poopen mind koa ne si probal otkaj znaes dal stvara ili ne ?
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
:eek:ftopic:
некој спомна транс и тревка. еј пробајте со класика, моцарт, не реквием се разбира, тие комерцијалните, веселите, терапевтските, моцартови ремек дела.
edit: а зошто ставив оф топик? ова е баш за здравје...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
не не, стварно нема смисла да кажуваш дека секое утро пиеш кафе, а дека не си зависен.
не не ..--||-- секој ден -- || -- пиво...
не не ...месо... (вегетаријански став)
не не... воздух, ...
Не, не, трефкичка : )

и сега ако јас речам вака: има периоди кога пушам тревка (ајде да Ве видам зад вашите аватари кажете го ова) и ми е убаво, има периоди кога не пушам и не ми е убаво, има и не пушам,а ми е убаво, има и паузи од ...чекај сега да пресметам... ммм 4 месеци, а пред тоа 3, ... а пред тоа година,...значи тревка сум пробал некаде на 16 години а сега имам 26 .. тоа се цели 10? а некој мојата количина ја внесол за година или помалку... и како се смета сега? - зависен сум?
Зависен си баце, сакаш ти да признаеш или не, и покрај периодите на апстиненција и се враќаш. Зошто и се враќаш? Те прави "среќен", кул, оупен мајндед? Ти дава интелект? А сабајле кога ќе се разбудиш светот е по старо...

мое мислење: штетна е по здравјето: Лажно бегство од проблемите, параноја при подолго користење (мислам на константа претерана едноподругост), намалување на работоспособноста, намалување на креативност (а на почеток е обратно),..
Незнам дали се најави за журката во сабота, ако си присутен ќе ти раскажам што му се случи на мој братучед (бог да го прости) од психички проблеми предизвикани од претерана конзумација која прерасна во зависност.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
Не, не, трефкичка : )
Зависен си баце, сакаш ти да признаеш или не, и покрај периодите на апстиненција и се враќаш. Зошто и се враќаш? Те прави "среќен", кул, оупен мајндед? Ти дава интелект? А сабајле кога ќе се разбудиш светот е по старо...
Со предрасуди си баце, сакаш ти да признаеш или не, и покрај периодите на алкохолни испади што понекогаш ги имаш (а јас не), сепак не си се дрзнал да пробаш тревка оти ти фуфка. Зошто им кажуваш на другите дека се зависни? Те прави „среќен“, кул, мајндмастер? Ти дава интелект? А сабајле кога ќе се разбудиш си само уште еден од толпата сељаци со мотото „пази да не ти турат нешто во сокчето“.
А ти баце, не си зависник од форумски дрдорења? мора да се препукваш со секого? мора секогаш да го имаш последниот збор? ако не е така оти после овој мој пост ќе изнакажиш уште којзнае колку „паметни работи“? ај да видиме кој е зависен а кој не... доктореее ако не си осетил на своја кожа тогаш проучи ги биомеханизмите на телото и кажи што како и на кое место делуваат хемикалиите...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Со предрасуди си баце, сакаш ти да признаеш или не, и покрај периодите на алкохолни испади што понекогаш ги имаш (а јас не), сепак не си се дрзнал да пробаш тревка оти ти фуфка.
Да, да, преплашен сум, мора да признаам. Во ринг се имам натпреварувано, али од таа проклета тревка ми е толку страв, подмочнувам.

Шега на страна. Сум пробал и толку. Во средношколски денови. Еднаш и крај.

Ама ти не си на еднаш, нели? Втор, трет пат и се пушти во промет, машинеријата проработе.

Зошто им кажуваш на другите дека се зависни? Те прави „среќен“, кул, мајндмастер? Ти дава интелект?
Воопшто не. Оние кои пушат се влезени во филм дека тревата им дава интелект. Лузерска психологија. Мојот интелект си го докажувам поинаку, не на клупи во некој темен школски двор.
А сабајле кога ќе се разбудиш си само уште еден од толпата сељаци со мотото „пази да не ти турат нешто во сокчето“.
Не. Ти кога сабајле ќе се разбудиш си даун, пошто се враќаш во реалноста. А за тоа "сељаци", 3 дена бан.
А ти баце, не си зависник од форумски дрдорења? мора да се препукваш со секого? мора секогаш да го имаш последниот збор? ако не е така оти после овој мој пост ќе изнакажиш уште којзнае колку „паметни работи“? ај да видиме кој е зависен а кој не... доктореее ако не си осетил на своја кожа тогаш проучи ги биомеханизмите на телото и кажи што како и на кое место делуваат хемикалиите...
Форум е за дискусија баце. Ти покажуваш гнев. Лузерски гнев.
Бејко пуши трева и е фраер, сите други се пички и сељаци, пошто Бејко имал храброст да проба. И интелект.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Dobro be MIsticen ne e poentata toa i sam rece prerasna vo zavisnost

ne velam jas ne

ama ako si karakter ne preminuva vo zavisnost ne e kako heroin ili tripovi , da e tolko losha zar doktori ke prepisuvaat u Holandija i drugde na zapad?

PS bas mi zal za bratucedot ama toj ne umrel od trava garant
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
ama ako si karakter ne preminuva vo zavisnost ne e kako heroin ili tripovi , da e tolko losha zar doktori ke prepisuvaat u Holandija i drugde na zapad?
Ќе ја препишуваат, нормално, кога е бизнис, и тоа огромен.
Една ебана Холандија која е држава на курви и дрога не е никаков показател за тоа што е здраво а што не. Ехеј, во цел свет е забранета, ама битно во Холандија е легална, значи здрава е. Дај бе нека не ве прават мајмуни, некој профитира од вашата завист.

PS bas mi zal za bratucedot ama toj ne umrel od trava garant
Да, баш од трева. Тоа не значи дека се препушил, се закашлал и умрел. Малку покоплицирано е, реков, баш би сакал некад на вас конзументите да ви ја раскажам приказната. Сите тие статии кои ги читаме во врска со марихуаната, и кои предупредуваат на последиците врз менталното здравје не се измислени колку да пополнат страни во медиумите. Не дека сите ќе умрете, ама последиците се одразуваат.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe vidi sea ko prvo najmalce se zarabotuva na trava taa e najeftina ama nema vrska eve da receme lazat stetna bila eptem

Da tacno e stetna e ako pusis sekoj den i ne mozes da se sopresh . Sea ako nekoj se ustonira pa se ukoci na sred ulica pa go zgazi kamion ne znaci deka umrel od trava ... medicinski umrel od drugo od branik od smrt :)

Jas kazuvam ako znaes da ja kontroliras i ako si zrel znaes sto prais nema fizicka zavisnost ... mentalna moze da ima ama ako si jak karakter nema sansi ...

potesko e da se otkazes od cigari nego od trava

Ustvari ne ja opravduvam jas travata kako pojava na kraju kraeva i konzumiranje nejzino ne go reklamiram , sakam samo da kazam deka nepredizvikuva zavisnost eve da receme kaj nadcoveci ko mene ( ova se zezam )
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ќе ја препишуваат, нормално, кога е бизнис, и тоа огромен.
Една ебана Холандија која е држава на курви и дрога не е никаков показател за тоа што е здраво а што не. Ехеј, во цел свет е забранета, ама битно во Холандија е легална, значи здрава е. Дај бе нека не ве прават мајмуни, некој профитира од вашата завист.


Да, баш од трева. Тоа не значи дека се препушил, се закашлал и умрел. Малку покоплицирано е, реков, баш би сакал некад на вас конзументите да ви ја раскажам приказната. Сите тие статии кои ги читаме во врска со марихуаната, и кои предупредуваат на последиците врз менталното здравје не се измислени колку да пополнат страни во медиумите. Не дека сите ќе умрете, ама последиците се одразуваат.
Холандија = земја на наука и научни институти, гледај ја светлата страна!
До сега не е забележан ни еден смртен случај од тревка, можеби му ставиле нешто друго во џоинтот или имал астма па пушел.

potesko e da se otkazes od cigari nego od trava
дефинитивно! намалив на една до две дневно и не вервам дека некогаш ќе ми излезат целосно од умот.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Најефтина?
Една "шибица" од неколку грама е поскапа од кило тутун. Профитот рачунај го сам.

abe mistik mislev najeftina od site drugi drogi...ne najeftina vo komparacija so gravot i sekerot

a ti bejko daj malce pokazi takt ... razmisli malce zas ti kazuem ova

mozeme site da diskutirame naucno od iskustva
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Холандија = земја на наука и научни институти, гледај ја светлата страна!
До сега не е забележан ни еден смртен случај од тревка, можеби му ставиле нешто друго во џоинтот или имал астма па пушел.
Ијааа, после банот си регистрирал друг јузер, навидум ист ама со една латинична буква. Каква (треваџиска) креативност.

Знаеш дека правилата на форумов велат дека за отварање втор јузер на перманентен бан одат и двата јузери.

Бај бај.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Знаеш дека правилата на форумов велат дека за отварање втор јузер на перманентен бан одат и двата јузери.
Ај ем кјуриес. Кako Sweden патка уште 10 дена и два јузера потоа?
=)

Он топик...
Не влијае добро. Сега може секое позитивно истражување да го прочитате, дрога си е дрога, освен ако немаш астма нема шо да земаш мара во медицински сврхи. Нити лечи некаква ментална болест нити ништо. Инстант проширување на хоризонтите и пливање по кората на мозкот али со лоши ефекти као помалце мозочни клетки и трапавост. И така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom