Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
A

AnFem

Гостин
Да.
Затоа треба келнерот/шанкерот шишето да го отвори пред твои очи. Ако ти го донесе веќе отворено, сигурно ставиле марихуана внатре. Имало многу такви случаи со заразени. Мама ми кажа.
:pos:
Тој е муабетот! Дедо ме просветли на времето, со истите зборови... после јас ги просветлив другарките и секогаш пазевме пред нас да ни ги отвараат шишенцата. Е да, дојде една другарка со веќе отворени шишиња и спремни бевме да ја каменуваме. Па се смиривме откако ни кажа дека шанкерот ги отворил пред неа, па и ги дал...

Дедо умре, а јас не дознав кој е тој кафич... ќе одевме на сокчиња бе пеер :(
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
170
Поени од реакции
64
Ако треба да изберам помеѓу тутун и марихуана зависност, би ја избрал марихуаната, помалку штетна, не затнува крвни садови и релаксира. Тутунот те прави нервозен а го пушиш како божем да те смири.
а тебе кој ти кажал дека марихуаната е помалку штетна од тутунот кој е тој што дневно пуши марихуана колку некој што пуши цигари па да знае дека е марихуаната помалку штетна и дека не затнува крвни садови
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
377
Поени од реакции
116
а тебе кој ти кажал дека марихуаната е помалку штетна од тутунот кој е тој што дневно пуши марихуана колку некој што пуши цигари па да знае дека е марихуаната помалку штетна и дека не затнува крвни садови
Ова не е исповедалница, нормално дека нема да ти кажам кој пуши повеќе од цигари дневно со години. Пушењето е преку бонг т.е. се филтрира преку вода димот. Се работи за период од 5 години.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.838
Поени од реакции
13.803
не ја прочитав темата заошо ми треба итно.
Колку време треба за да се прочисти крвта, а колку време за да се прочисти мочката ?? За да не се познава дека си пушел.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
а тебе кој ти кажал дека марихуаната е помалку штетна од тутунот кој е тој што дневно пуши марихуана колку некој што пуши цигари па да знае дека е марихуаната помалку штетна и дека не затнува крвни садови
Smoking Cannabis Does Not Cause Lung Cancer!

Harward Study Shows Marijuana Cuts Lung Cancer Tumor Growth In Half!

Пушењето чист канабис (т.н. марихуана за игнорантните) го намалува ризикот од рак на бели дробови. Пушењето мешавина на тутун+канабис исто така го намалува ризикот од рак на бели дробови, но не до тој степен како во првиот случај на чист канабис. Непушачите (на билошто) за изненадување на научниците имаат поголем ризик од добивање на рак на бели дробови од тие што пушат чист канабис.

НО, доколку веќе особата претходно добие рак, пушењето канабис нема да биде доволно да ја излекува. Тука е потребна друга администрација: орално консумирање на масло од канабис (направено според методот на Рик Симпсон) во кое има концентрирано над 60 активни состојки кои имаат антиканцерогени ефекти.

-"We gave THC oil drops 400 times to children 1-13 years old with Cancer and prevented vomiting and nausea 100%. THC is excellent for treating Crohn's."
Dr. Mechoulam

-"Non psychoactive Cannabinoids (CBD) are an important nutritional component and have profound benefits for many illnesses. HOWEVER, if I had Cancer and choose to use high dose Cannabis extracts, I would use THC containing medicine because of the demonstrated role of the CB1 receptor plays in killing numerous Cancers in tissue culture and animal models."
Bob Melamede, PhD

-"We combined CBD and THC in culture dishes, aggressive Brain Cancer cells. Found a Synergistic improvement in the ability to THC not only to inhibit the growth but cause programmed cell death. We found specific Molecular Mechanisms that might explain why combining the 2 compounds makes a more efficient treatment. Data suggests compounds to be active you must use a high concentration you WON'T be able by smoking it."
Dr. McAllister

П.С. Владата на САД има од 2003 година патентирано истражување во кое компонентите од марихуаната имаат заштитни ефекти врз многу болести: паркинсон, рак, кром, алцхајмер итн итн. Побарај на гугл: us patent 6630507 Cannabinoids as antioxidants and neuroprotectants.

Овие горни информации се само 0.1% од вкупниот број на научни и лабораториско истражувања кои потврдуваат и докажуваат дека канабисот е лек за скоро секоја можна болест што човекот ја сретнал до сега...
 
T

Tetro

Гостин
Колку време треба за да се прочисти крвта, а колку време за да се прочисти мочката ?? За да не се познава дека си дувал.
Во крвта се одржува до 5-6 дена, во мокрачата до 2 недели, масното ткиво до месец дена. Препорачливо е честото користење на течности (чај од кантарион, млеко, лимонада), за намалување на концентрацијата во крвта и мокрачата, како и вежби, трчање, потење.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Random fun fact:
Концентрација на THC во 1960та година - 1% per тежината.
Концентрација на THC во 2006та година - 9.4% per тежината.
 
Член од
24 ноември 2011
Мислења
196
Поени од реакции
111
мене до сега ми влијаела одлично, ја препорачувам на сите, само без претерување(y)
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Random fun fact:
Концентрација на THC во 1960та година - 1% per тежината.
Концентрација на THC во 2006та година - 9.4% per тежината.
Канабисот не се состои само од ТХЦ! ;) Oттука, за среќа последниве неколку години почнаа одгледувачите да произведуваат хибридни врсти со поголем % на CBD, кој синергетски заедно со THC и останатите канабиноиди прават чуда за организмот. :cuc:

Еве ги момците од Калифорнија стигнале до 11,3% канабидиол per тежина. :)

http://www.youtube.com/watch?v=T8ThjTSGUGU
 
Член од
6 ноември 2010
Мислења
40
Поени од реакции
9
Дали може да се најде тхц состојка на обична крвна слика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom