Како влијаат компјутерите на младината?

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.162
Поени од реакции
888
Познавам луѓе кои што седат 24 часа на компјутер, луѓе кои што успеваат да го координираат времето поминато на компјутер и такви на кои што самата помисла на користење на компјутер им е одбивна. Е најмногу им се восхитувам на тие вторите!

Мислам дека сеуште немаат до толку штетно влијание врз младината. Кога се ќе поефтини (од типот на веб-камери, лап-топови, игри, Интернет и слично) да може да си го дозволи секој, е тогаш ќе се подзамислам. Конкретно за мене, многу користам компјутер но не правам ништо особено и тоа особено ме нервира... Ми лета времето за џабе. Како да има некој магнет кој ме влече кон компјутерот :pos: Еден период ми беше нешто расипан па тамам си реков, ќе паузирам малце, ама ај паузирај, пукнав додека не го средив проблемот за да можам пак да го користам :pos: Има интересни работи, сликички, видеа, форумов, MSN, музики... се е тоа поинтересно отколку да земеш да учиш или не знам што :pos: Па со тек на време ти станува навика и си викаш “Абе ај не мора да ги измијам садовите сеа, кога ќе се најават гости, тогаш“ (пример), или “Лелеее кој ќе се спрема сега за излегување, поарно ќе си седам тука на MSN“... За никаде.
 
Член од
14 мај 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
pozitivno vlijaat so toa sto mnogu raboti se ucat dodeka rabotiš na kompjuterot ama negativnoto go zabelezav kaj brat mi -se napraj ko cador i si go rasipa vidot:pos2:
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Хааа...читам и сфаќам дека ми влијае најмногу физички-ме боде нешто колкот, ме боли грбот, а не е од промаја, тогаш е од седење пред компјутерот!И, да, можеш зилион работи да научиш од него, преку нет, мсн, ма се има...Но, затоа космодиск, наочари со јак дипотер и слични помагала ќе ми притребаат многу порано:kesa:
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
За мене мн лошо!Поготово кога компјутерот е со интернет:)
По цели денови окапувам на него:)некогаш се запрашувам што всушност правам корисно,али неможам:)
ЗАРАЗЕН СУМ ОД ВИРУСОВ:)
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
нема ништо позитивно во копјутерот цело време сме на него не можеме 2 саати без него надвор тешко а и плус расипуваме очи ц ц ц ц ц ц :nesum:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Со мала само контрола и се` се може. Оваа година ги наредив скоро се петки, играв кошарка секој ден 2 саата и имав време да сработам на нешто на компјутер. Има луѓе што стварно претеруваа во седењето на компјутер правејќи бескорисни работи.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou: Браво, така е најдобро треба да си го расподелиш времето за се има време ,инаку компјутерот навистина е зараза па и јас сум пр. на моиве год .ха ха ха :smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
компјутерите се добри доколку знаеш за што сакаш да ги користиш. Ако те интересира само интернет,игри и мсн тогаш џабе ти е плус нема да можеш да си замислиш еден ден без компјутер
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Добри се додека не се чуе дека некого нашле препариран пред компјутер :)
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..кога у прашање е младината..братее тешко..денес и дете од три години гледаш седи на компјутер игра симс и ред др игри..залосно...па од малди да расипуваат вид..конструкција на тело..жалосно..не гледам нешто убоо у тоа дете пред компјутер повеќе од 1 сааат...шо ќе му е..нека земе топка и надвор нека лудуа него ваке:nenene:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
15
како влијаат..хммм.Па еве ке земам пример од мене..Никогаш не сум легнал пред 5-6..имам двојна скулиоза на кичмата..кој разбира...кој не тоа е двојна искривена кичма..на два дела...несто слицно као змија :vozbud:
играм една играм огаме..од која немозам глава да дигнам...играта бара прегледување на акаунтот на секои 50 минути ..така да ... ми оди де :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
6 мај 2008
Мислења
320
Поени од реакции
9
Se zavisi od covekot, jas na rabota sum po 8 saati na kompjuter, doma koga ke se vratam ako imam vreme sedam na kompjuter, nekogas izlagam malce na vozduh da prosetam, vezbam 3-4 pati nedelno po 2 saati, taka da mislam deka nemaat vrska kompjuterite, do lugjeto e.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
kako vlijaat kompjuterite na mladite?pa toa niv im e kako dorucek,rucek i vecera.jas koga imav 10godini znaev sto e fudbal,kosarka,gamlii,gamija a denesnava mladina osven kanter i dota neznam dali voopsto znaat nesto poveke?mislam deka najgolema greska e kaj roditelite sto od mali gi ucat da sedat po 24casa pred monitor i na dr nisto da ne im se obvrne vnimanie.znaci negativno vlijanie imaat kompjuterite-poveke treba da gi nosat na sportski natprevari otkolku da mu ja kupi fifa 2008 i negovot dete da i se radua i da ne stane od pred monitor
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
како влијаат..хммм.Па еве ке земам пример од мене..Никогаш не сум легнал пред 5-6..имам двојна скулиоза на кичмата..кој разбира...кој не тоа е двојна искривена кичма..на два дела...несто слицно као змија :vozbud:
лол бе пер, па седи убаво...тоа не е до компјутерот, туку до твоето незнаење за правилно позиционирање при седење

иначе компјутерите не влијаат...тоа што прават на нив влијае, ако играат умствени игри, вежбаат мозок...ако работат фотошоп, се креативни....и така натаму...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom