Каков крвен притисок имате?

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Не е тој совршен притисок. 110/70 е уште подобар.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
13
Поени од реакции
2
procitav deka za visok krven pritisok pomagal caj od hibiskus
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
110-125/60-75, 60-71 пулс(со дигитален апарат) 21 год :)
Чаре?
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
110-125/60-75, 60-71 пулс(со дигитален апарат) 21 год :)
Чаре?
Прво спореди го апаратот со друг т.е. измери притисок и содруг апарат.
Тоа што го пишуваш ништо страшно, имаш низок притисок, ќе ти пројде кога ќе те навасаат проблемите;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Vo prosek 60-90. Arno, loso, care? Generalno nisto ne mi fali a ovoj go imam od ko mi merele na sistematski pojma nemam pred kolku vreme. Vo sredno nekade ko donirav krv za dva dena slobodni:).
 
Член од
9 август 2014
Мислења
415
Поени од реакции
908
Отсекогаш сум имал многу низок, околу 100 со 60, некогаш знае да падне и до 90 со 50. Тоа ми иде наследно по машка линија, и дедо ми и татко ми имаат низок притисок, ама и холестерол на долна граница.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Vo prosek 60-90. Arno, loso, care? Generalno nisto ne mi fali a ovoj go imam od ko mi merele na sistematski pojma nemam pred kolku vreme. Vo sredno nekade ko donirav krv za dva dena slobodni:).
Пробај со рузмарин и ѓумбир, обично го креваат. Крвна слика целосна не е лошо да направиш.....нискиот притисок знае да биде многу заебан.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Пробај со рузмарин и ѓумбир, обично го креваат. Крвна слика целосна не е лошо да направиш.....нискиот притисок знае да биде многу заебан.
Ali cel zivot ako mu e nizok ne li e loso da go kacuva?
Ja iam cel zivot 90 so 60, 80 so 60 takvi nekoi... i malku koa ke mi se kaci me boli glava
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ali cel zivot ako mu e nizok ne li e loso da go kacuva?
Ja iam cel zivot 90 so 60, 80 so 60 takvi nekoi... i malku koa ke mi se kaci me boli glava
Крвна слика целосна и за тебе, болката неретко доаѓа од отежната работа на крвните садови, не ти функционираат како што треба.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Пробај со рузмарин и ѓумбир, обично го креваат. Крвна слика целосна не е лошо да направиш.....нискиот притисок знае да биде многу заебан.
Posleden pat koga napraviv krvnata slika mi bese kako na bebe :).
I da pusam, pijam, jadam neredovno i nezdravo po skoro site standardi ama ete ne bilo za site isto. Taka barem mi rece maticnata koga ja prasav oti ne sum umren ili na umiranje kako sto kazuvaat na televizija.
Cisto informativno nizok pritisok imam pa ke recime od sekogas ili barem od koga si meram.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Posleden pat koga napraviv krvnata slika mi bese kako na bebe :).
I da pusam, pijam, jadam neredovno i nezdravo po skoro site standardi ama ete ne bilo za site isto. Taka barem mi rece maticnata koga ja prasav oti ne sum umren ili na umiranje kako sto kazuvaat na televizija.
Cisto informativno nizok pritisok imam pa ke recime od sekogas ili barem od koga si meram.
Тоа што ти го кажала матичната, значи една голема нула, дај резултатите да ги видиме. Тие матични, предлагаат да не се превзема ништо кај луѓе што имаат 8-ца холестерол и 3.5 триглицериди, така да тоа е тоа.

Иначе може да си во солидна состојба дури и со лоша диета и пушење, но тоа е само прашање на време, и многу е ретко - има многу параметри преку кои можеш да дознаеш дали и колку си здрав. Пример, кога ќе станеш како се осеќаш? ти треба ли кафе за да функционираш? како си со циркулација? поспаност после оброци? крварење од непца?
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Тоа што ти го кажала матичната, значи една голема нула, дај резултатите да ги видиме. Тие матични, предлагаат да не се превзема ништо кај луѓе што имаат 8-ца холестерол и 3.5 триглицериди, така да тоа е тоа.

Иначе може да си во солидна состојба дури и со лоша диета и пушење, но тоа е само прашање на време, и многу е ретко - има многу параметри преку кои можеш да дознаеш дали и колку си здрав. Пример, кога ќе станеш како се осеќаш? ти треба ли кафе за да функционираш? како си со циркулација? поспаност после оброци? крваење од непца?
Aj sledniot pat koga ke pravam krvna slika ke ja kopiram. Onoj redovniot godisen sistematski. Ako ja najdam starata mada ne vervam ke ja kopiram. Kolku sto me drzi sekjavanjeto se bese vo centar , bukvalno.
I sto prasanje na vreme? Dve tretini od zivotot gi pominav so se veli. Sigurno ne ocekuvam na 80 da blikam od zdravje .
Kafe pijam kako nekoj voda sto pija. I na stavanje i pred spienje. Nemam nikakvi nuspojavi od kafeto( za tursko pravime muabet), no se slucuva ako se takvi prilikite da go pocnam denot i bez nego. Nikakva posebna razlika nemam seteno. Racete mi se topli pa ke recam deka cirkulacijata mi e solidna. Posle obrok zavisi, nekogas da , nekogas ne. Zavisi kolku imam ispijano posle obrokot, posebno kominjak. Obicno za rucek si sakam da si dremnam :).
Ne mi krvavat ili retko mnogu retko.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.530
Поени од реакции
34.792
Тоа што ти го кажала матичната, значи една голема нула, дај резултатите да ги видиме. Тие матични, предлагаат да не се превзема ништо кај луѓе што имаат 8-ца холестерол и 3.5 триглицериди, така да тоа е тоа.
Секој втор пациент се испраќа со " а бе оди, ништо не ти е". Недај боже да кажеш дека сакаш да слушнеш и второ мислењеo_O(се однесува на матичните).

Пречесто се зборува за последиците на високиот крвен притисок, а многу малку се обрнува внимание на нискиот крвен притисок, кој и те како може да го наруши квалитетот на животот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom