Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Еве вака сумирано. Нема да навлегувам во тоа дека телекабел изврши криминален акт со тоа што ги пребаци сите корисници од оннет кај нив, оштетени се како и оннет така и самите корисници.

ЈАС ИМАМ ПРАВО ДА ОДБЕРАМ КАДЕ ЌЕ ГИ ОСТАВАМ МОИТЕ ПАРИ, А ТОА СИГУРНО НЕ Е ТЕЛЕКАБЕЛ.

Значи телекабел го боли кур што јас сакам, така си решил глупиот штипјанец газда и така дејствувал! Тоа се уште не е готово. Сега ќе следи сигурно поединечна покана за суд, бидејќи посегнал и по мојот џеб без да ме консултира. Односно извршена е кражба!

Иначе вака стои состојбата. Peer-инг помеќу неотел и оннет нема (не верувам ни дека ќе има), и тоа значи дека сите страни кои што се поврзани со 217.* адресите (хостирани преку оннет) одат преку странство а не директно а самото тоа резултира со отварање на истите страни како да си конектиран на 2400 модемска врска. Странските домени се отвараат ок, меѓутоа тоа не е поентата.

Кајгана (webmix.on.net.mk - 217.16.95.6) е една од тие адреси кои што за мене станаа табу. Односно, едноставно немам нерви да ја чекам да се отвори страната по 10 и повеќе минути а камоли да напишам нешто. Од тој аспект драга администрацио на кајгана и вас ве засега префрлањето и криминалот што го изврши телекабел со тоа што на сила ви одзема барем еден член (т.е. јас).

Додека не го решат тоа, јас на форумов не доаѓам (технички сум оневозможен)!

Се надевам дека брзо ќе се реши овој педерски спор што го иницираше Операторот телекабел. Да ти ебам педерската држава, да ти ебам глупиот македонски граѓанин (меѓу кои што спаѓам и јас), да им ебам се по список!


Овој пост чекав да се прати, повеќе од 12 минути и пак не сум сигурен дали е испратен!

Оштетен и ограбен,
moTaro.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Мамицата мамина!

moTaro напиша:
Еве вака сумирано. Нема да навлегувам во тоа дека телекабел изврши криминален акт со тоа што ги пребаци сите корисници од оннет кај нив, оштетени се како и оннет така и самите корисници.

ЈАС ИМАМ ПРАВО ДА ОДБЕРАМ КАДЕ ЌЕ ГИ ОСТАВАМ МОИТЕ ПАРИ, А ТОА СИГУРНО НЕ Е ТЕЛЕКАБЕЛ.

Значи телекабел го боли кур што јас сакам, така си решил глупиот штипјанец газда и така дејствувал! Тоа се уште не е готово. Сега ќе следи сигурно поединечна покана за суд, бидејќи посегнал и по мојот џеб без да ме консултира. Односно извршена е кражба!

Иначе вака стои состојбата. Peer-инг помеќу неотел и оннет нема (не верувам ни дека ќе има), и тоа значи дека сите страни кои што се поврзани со 217.* адресите (хостирани преку оннет) одат преку странство а не директно а самото тоа резултира со отварање на истите страни како да си конектиран на 2400 модемска врска. Странските домени се отвараат ок, меѓутоа тоа не е поентата.

Кајгана (webmix.on.net.mk - 217.16.95.6) е една од тие адреси кои што за мене станаа табу. Односно, едноставно немам нерви да ја чекам да се отвори страната по 10 и повеќе минути а камоли да напишам нешто. Од тој аспект драга администрацио на кајгана и вас ве засега префрлањето и криминалот што го изврши телекабел со тоа што на сила ви одзема барем еден член (т.е. јас).

Додека не го решат тоа, јас на форумов не доаѓам (технички сум оневозможен)!

Се надевам дека брзо ќе се реши овој педерски спор што го иницираше Операторот телекабел. Да ти ебам педерската држава, да ти ебам глупиот македонски граѓанин (меѓу кои што спаѓам и јас), да им ебам се по список!


Овој пост чекав да се прати, повеќе од 12 минути и пак не сум сигурен дали е испратен!

Оштетен и ограбен,
moTaro.
Јас бев поранешен корисник на Он.нет, сега сум на Телекабел. Од понеделник сигурно ќе бидам и ПОРАНЕШЕН корисник на Телекабел. Од завчера не ми отвара ниедна страна хостирана на Он.нет, вклучувајќи го и форумов. За да го испратам постов користам некое шугаво прокси од Зимбабве, кое најверојатно го следи целиот мој трансфер... Во спротивно, невозможно е да се отвори форумов!

Мамицата мамина да им ја *!@*!#!#*!*@$*!$$8!@*$ !#@*$*@*!@$ ** на Телекабел заради фркава. Незнам точно што се случува и дали е до нив. Прво си реков дека можеби Он.нет се накурчиле и ги блокирале Телекабел, ама да беше така немаше воопшто да се отвараат страните, а не после 10-15 минути!

Мотаро, ќе ги одвојам нашиве мислења и ќе отворам нова тема, а ако сакаш да пишеш нешто итно на форумов, пробај со прокси - малку побрзо се отвара.
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
moTaro напиша:
Еве вака сумирано. Нема да навлегувам во тоа дека телекабел изврши криминален акт со тоа што ги пребаци сите корисници од оннет кај нив, оштетени се како и оннет така и самите корисници.

ЈАС ИМАМ ПРАВО ДА ОДБЕРАМ КАДЕ ЌЕ ГИ ОСТАВАМ МОИТЕ ПАРИ, А ТОА СИГУРНО НЕ Е ТЕЛЕКАБЕЛ.

Значи телекабел го боли кур што јас сакам, така си решил глупиот штипјанец газда и така дејствувал! Тоа се уште не е готово. Сега ќе следи сигурно поединечна покана за суд, бидејќи посегнал и по мојот џеб без да ме консултира. Односно извршена е кражба!

Иначе вака стои состојбата. Peer-инг помеќу неотел и оннет нема (не верувам ни дека ќе има), и тоа значи дека сите страни кои што се поврзани со 217.* адресите (хостирани преку оннет) одат преку странство а не директно а самото тоа резултира со отварање на истите страни како да си конектиран на 2400 модемска врска. Странските домени се отвараат ок, меѓутоа тоа не е поентата.

Кајгана (webmix.on.net.mk - 217.16.95.6) е една од тие адреси кои што за мене станаа табу. Односно, едноставно немам нерви да ја чекам да се отвори страната по 10 и повеќе минути а камоли да напишам нешто. Од тој аспект драга администрацио на кајгана и вас ве засега префрлањето и криминалот што го изврши телекабел со тоа што на сила ви одзема барем еден член (т.е. јас).

Додека не го решат тоа, јас на форумов не доаѓам (технички сум оневозможен)!

Се надевам дека брзо ќе се реши овој педерски спор што го иницираше Операторот телекабел. Да ти ебам педерската држава, да ти ебам глупиот македонски граѓанин (меѓу кои што спаѓам и јас), да им ебам се по список!


Овој пост чекав да се прати, повеќе од 12 минути и пак не сум сигурен дали е испратен!

Оштетен и ограбен,
moTaro.
Оштетен да, и јас сум оштетен имам срање пристап до македонски сервери, али не сме ограбени затоа што нема да плаќаме за интернет овој месец, а башка и немаме лимит така да можеме слободно ние да ги оштетиме со прекумерно симнување :icon_lol: Дека направи педерски, направи се согласувам. Али тоа ти е.
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
BTW, Acid ова со проксиво ептен помага, ич не ми текна. Ако на некој му треба прокси еве страна директно само пишуваш линкот и фураш www.browseatwork.com
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Acid, друже фала ти за идејата. Никогаш немаше да ми текне. Сеа користам некој прокси, и има одредена (10пати подобрување) разлика.

Ама тоа е само привремено решение!
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Сите корисници на телекабел (префрлени од оннет) што имате проблеми со отварање на страната..

Користете го ова proxy ќе се препородите.

209.11.82.24 port 80

Credits for the brilliant idea goes to Acid!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Ќе мора да тераме на прокси додека се среди проблемот, ако воопшто се среди.:icon_mad:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ебате беља еј, ја кој накурч го доживеав!

Ми идеше да задавам некој од Телекабел со КАБЕЛ!

Дај да им се јавиме, да ги отераме у 16 пичке материне, да ги снимиме и да ги стаиме за даунлоуд!
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Мистичен напиша:
Ебате беља еј, ја кој накурч го доживеав!

Ми идеше да задавам некој од Телекабел со КАБЕЛ!

Дај да им се јавиме, да ги отераме у 16 пичке материне, да ги снимиме и да ги стаиме за даунлоуд!
А што е најинтересно и нивната ебена страна е хостирана на OnNet :)

Барем они да ја имплементирале оваа идеја на брат ти со проксито на глобално ниво. Односно IPForward на сите барани дестинации кои што се 217.16.* да ги превзема централизирано прокси. Или нека се договорат со мт.нет тие да дигнат прокси (ако имаат кадар и двете фирми за тоа), или нека не враќаат на 217.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Абе ја какви идеи иам за имплементирање (за да видат и они малку заеб), али у моментоф сум понесен од пијандурска еуфорија, хехе.

Одвај чекам да видиме разврската (билансот).
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Напатени души....на македонскиот народ!
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Hmmm za zal ne e samo do telekabel - otkako on.net e pod napadi (citaj jade fi 100 od pozadi) skoro od site MK provajder i e nenormalno sporo ...

Inace ne se sekirajte za ova megu on.net i neotel ke se resi ... brzo ... ako vi e problem so priksija kazete - vednaga ke vi obezbedime edno ultra secure koe e dirkt djeknato u mreza na on.net i na neotel :)

Inace jedino sto me sjeba ova napadive e sto nemozam na raat da pravam skripta za ftp zs preku forum ide komunikacijata ali se nadevam deka ke ja zavrsam vecer ... pozdrav ...
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
34
Поени од реакции
0
Ne vi cini adsl ?:) sega odmarajte so telekabel ni se smeevte koga ni go limitiraa adsl :je:ako ne satelicki vi e care :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Сега пробав да го отворам форумов без прокси и конечно го отвори со (горе-долу) пристојна брзина. Значи почнале да го средуваат проблемот, или тој почнал сам да се средува... Зошто не ми се верува во недела да средуваат било што. :)

Ајде, да се надеваме дека ќе не задржат како корисници и ќе ги вратат сите услуги во најдобар ред, како што беше до пред 5-6 дена.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.605
Поени од реакции
7.405
Zarem e mozno!!!
Onnet po se izgleda gi blokira IP adresite od Telekabel!!!
Cel vikend ne mi se otvarase on.net.mk nitu forumov na kajgana koj isto e hostiran na onnet, i sve i mislev neli problemi imaat neso so netot kao neli haknati bile pa zatoa.
Ama vcera razbrav deka kaj tie sto se na Adsl im go otvara sajtot.
Eve i mene sea konecno mi go otvori, ama preku Proxy :)
NA telekabel sum i bez Bez proxy ne mi gi otvara stranite na onnet.
Kaj site e vaka ili so e rabotava ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom