Какви мистерии крие Македонија?

Член од
15 ноември 2013
Мислења
773
Поени од реакции
1.140
Ова не сум го знал, до пред 300 години во Западна Македонија постоел град по име Закамен, се наоѓал измеѓу Дебар и Охрид, и бил запален до темел од Турците...

Еве нешто повеќе од Википедија

По народните преданија , повеќето села од Кичевско , претежно од областа Копачка се доселувани од Закамен(Задкамен) , само како што знам од постариве што ми имаат кажувано најверојатно бил на територија на денешна Албанија , дополнително миграцијата најверојанто е многу поодамна од 18век , во некои села од областа Копачка има цркви или други локалитети што датираат од 18век а и порано , најверојатно областа / градот е далеку постара од што се шпекулира најверојатно пред турско.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
428
Поени од реакции
150
Grobot na Aleksandar Makedonski e na planinata Plackovica, Kocansko. Taa planina porano imala drugo ime i za nea se znae deka na nea se trenirala vojskata na Aleksandar makedonski. Ima eden tunel, pred tunelot postarite kazuvale deka ima 2 zlatni lava koi bile ukradeni. Vo taa pestera ili tunel mnogu imaat vleguvano, no nikoj od tie sto vlegle nema izlezeno, poso imalo mnogu stapici, taka kazuvaat. Ova nikade nema da go sretnete, zatoa so najverojatno krijat se. Imase poskoro vreme eden decko, na planinata Plackovica imase iskopano nekade okolu 30 kg zlato, no go fatija i mu odzemaa zlatoto i sea e vo zatvor vo Strumica. Isto taka, mora da se napomene deka na ovaa planina se zabeluvaat mnogu neidentifikuvani objekti.
Тука негде во близина?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
945
Поени од реакции
595
Пл
Grobot na Aleksandar Makedonski e na planinata Plackovica, Kocansko. Taa planina porano imala drugo ime i za nea se znae deka na nea se trenirala vojskata na Aleksandar makedonski. Ima eden tunel, pred tunelot postarite kazuvale deka ima 2 zlatni lava koi bile ukradeni. Vo taa pestera ili tunel mnogu imaat vleguvano, no nikoj od tie sto vlegle nema izlezeno, poso imalo mnogu stapici, taka kazuvaat. Ova nikade nema da go sretnete, zatoa so najverojatno krijat se. Imase poskoro vreme eden decko, na planinata Plackovica imase iskopano nekade okolu 30 kg zlato, no go fatija i mu odzemaa zlatoto i sea e vo zatvor vo Strumica. Isto taka, mora da se napomene deka na ovaa planina se zabeluvaat mnogu neidentifikuvani objekti.
Плачковица е прекрасна Планина,птиома е и убава,крие многу тајни,на какви локации сум бил таму,права мистерија се,се чуствува некоја енергија на Планината,како некое чистилиште е,кога се вратиш долу од Планината се чуствуваш како прочистен,свеж и одморен
Автоматски споено мислење:

Тунели, стапици, планини, гробови... Многу Индијана Џонс филмови има гледано некој. 21 век сме а уште верувате во вакви глупости. Макар и да има нешто точно во сите овие муабети, сега барем е лесно да се тестираат овие теории. Има бесполотни возила кои може да се употребат да се влезе во некој тунел и да се испитаат. Ама нема кој да се замара со вакви глупости.
Твојов пост е глупост,што бараш тука на ваква интересна тема? Иди у секторот мејнстрим сноуфлејкови кои тренираат за тролови,таму ќе пронајдеш теми за плитки ликови ко тебе
Автоматски споено мислење:

На патот меѓу Радовиш и Штип(некој километар пред 20-ти каде се врти кон Тиквешијата) има едно место кое се вика Карпата,тоа е една голема стена,е сега позади се наоѓа еден манастир а позади манастирот низ ридовите околни кон езерото Мантово има една навистина мистериозна околина,бели камења,ниско стеблеста шумичка,езерото личи како Лох Нес во Шкотска шо е,тука еден мој познаник пронашол голема камена топка до пола закопана во земја,како тие што ги наоѓаат низ Централна и Јужна Америка,да ја најдам сликата која ми ја прати ќе ви ја пуштам тука да ја видите!
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.104
Поени од реакции
1.327
Во близина на селата Челопеци и Ижиште, на патот М. Брод-Кичево, има мало ридче кое многу личи на зарасната пирамида, едноставно има зачудувачки правилен облик...не знам дали некогаш се правени ископувања или не...а ридчето е макс. 20 метра високо, не е толку големо за да не може да биде создадено од човечка рака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom