Каде се иселивте и како?

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Sigurna ???

A i prochtaj shto napishal clenot shto si go citirala!
Kaj napisha toj EU Banka
Битен е и контекстот на муабетот. На темава дискутираат иселеници. :D
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Da be zatoa i pishuvam!
Ako do sega ne razbra i jas sum eden od niv!
Па шо се буниш? Членот шо го цитирав и останатите во дискусијава моментално живеат низ Еу ( поголем дел ). За кој кредит би им послужил имот во МК како гаранција?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.265
Поени од реакции
6.704
Па шо се буниш? Членот шо го цитирав и останатите во дискусијава моментално живеат низ Еу ( поголем дел ). За кој кредит би им послужил имот во МК како гаранција?
Za sekoj !
Ili ako ti mislish Makedonija pet pari ne vredi deka i bankite istoto go mislat?

Hypo ima Filialen vo cela evropa i vo Makedonija!
Raiffeisenbank mislam isto.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
E pa jas tochno sprotivnoto ti go tvrdam!!
Леле може во еден пост да пишеш објаснување, не мора да напишеме 15 поста за да се разбереме.
Нема, ептен се стеснува обрачот во банкарскиот систем за доверба во/вон еу.
Ко прво и да се нафати некоја банка, ќе ти бара еден куп документација.
Ко второ, ќе бара сопствена проценка на имотот, нема да верува на мк проценител пример, а трошоците ќе си ги покриеш ти.
Трето, што е можеби најбанално во ситуацијава, е GDPR, односно во иднина банките нема да соработуваат со банки кои не се gdpr compliant. Мислам дека мк банки конкретно се далеку од овој чекор.

Извор: работам во европска банка.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.243
Поени од реакции
9.200
Ниедна ЕУ банка нема да ти земе имот/средства во МК како гаранција за кредит.
nemam iskustvo so krediti mnogu, uglavno jas pozajmuvav na lugje do sega :ROFLMAO:
go prifakjam tvoeto za eu banki delot.

toj post bese vo kontekst zosto lugjeto (voglavno iselenici, bez razlika dali makedonci ili nekoi stranci) kupuvaat imot vo makedonija. znam licno golem broj (do toa nivo da e preminato vo praksa), da se kupuva imot za od 20-50% od vrednosta.
za lugje koi ushte rabotat biznisi vo mkd, kakvi takvi, retko da najdes podobra investicija vo mkd.
i mnogu iselenici imaat i direktni i indirektni biznisi vo mkd.
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
327
Поени од реакции
315
Za sekoj !
Ili ako ti mislish Makedonija pet pari ne vredi deka i bankite istoto go mislat?

Hypo ima Filialen vo cela evropa i vo Makedonija!
Raiffeisenbank mislam isto.
Toa so si izlegol od mk ne znaci deka ja poznavas eu regulativata, osobeno vo bankarskiot sektor.

Tvrdis nesto a pojma nemas. Poslednava godina dve risk management-ot e tolku zaostren sto I imot vo eu mozno da ne bide prifaten kako hypotheka. Toa so bankite Hypo, Raiffeisen itn. gluposti. Raiffeisen vo deu srb ili russia se komplet razlicni entiteti, na primer, kako i site drugi so isti iminja . Odlukite gi nosat samostalno osven za strateski prasanja koi doaagjaat od centralata.

Investiranje vo nedviznost znaci br. 1 lokacija, br. 2 lokacija i br. 3 isto taka, pa posle se ostanato. Vo istocna mk imot samo za licno koristenje ili obrabotka ako e zemjiste, vo sprotivno promasena investicija.

Komentirajte za prasanja ili oblasti sto gi razbirate, vo sprotivno seete zabluda kaj citatelite.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.265
Поени од реакции
6.704
Toa so si izlegol od mk ne znaci deka ja poznavas eu regulativata, osobeno vo bankarskiot sektor.

Tvrdis nesto a pojma nemas. Poslednava godina dve risk management-ot e tolku zaostren sto I imot vo eu mozno da ne bide prifaten kako hypotheka. Toa so bankite Hypo, Raiffeisen itn. gluposti. Raiffeisen vo deu srb ili russia se komplet razlicni entiteti, na primer, kako i site drugi so isti iminja . Odlukite gi nosat samostalno osven za strateski prasanja koi doaagjaat od centralata.

Investiranje vo nedviznost znaci br. 1 lokacija, br. 2 lokacija i br. 3 isto taka, pa posle se ostanato. Vo istocna mk imot samo za licno koristenje ili obrabotka ako e zemjiste, vo sprotivno promasena investicija.

Komentirajte za prasanja ili oblasti sto gi razbirate, vo sprotivno seete zabluda kaj citatelite.
Da be prijatele!
Ti ispadna bankarsku strateg pa ovde za cel Eu bankarsku sistem ispadna struchen.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.920
se osekjam prilicno dominantno, site mozam sose gasti da gi kupam

Не се преценувај, во странство барем од богатиот има побогат. Ако ти во локален паб кајшто ти е тебе ефтино сосе гашти ги купуваш, во ресторан каде 2,000-3,000 долари е флаша вино тебе сосе 20 поколенија ке те купат. Македонците не се доминатни во финансии во странство извини.

Него гледај ти малку да средиш на персонално ниво, ако никоја не ти го сака суратот таму во Македонија ке си најдеш нормална девојка. Не е се до парите. Не се натпреварувај со тие таму.
Човекот сака да каже дека заработува повеќе од тие што се во пабот. Нормално има некои кои заработуваат повеќе од него факт. Но од мое искуство за флаша вино 2000 евра не даваат богати, туку сељачаана wanna be famous.

Убо почна, ама со примерот ја утна :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Човекот сака да каже дека заработува повеќе од тие што се во пабот. Нормално има некои кои заработуваат повеќе од него факт. Но од мое искуство за флаша вино 2000 евра не даваат богати, туку сељачаана wanna be famous.

Убо почна, ама со примерот ја утна :)
Тој менталитет ти е од Македонија. Балканец само се слика со скапа флаша и галами.
Ако не си се смешал со побогати луѓе незбори, тој што има купува ради свој мерак и не се фали.
Пример е CFO што ми беше во компанијата кајшто работев.

Не викна 3ца што му завршивме работа и не однесе на вечера. Најскапо вино и најскапа храна нарачуваше. Флашите одеа од 1,350 па нагоре.
Го направи ради благодарност пошто му имплементирав цел систем без потешкотии.

Истиот тој човек купи имот од 15М кеш. Такада не се преценувајте кога одете во странство. Ако за вас 1 милион е богатсво во земјата кадешто седите има и милијардери. Помалку џапање она балканското глеј ме кој сум, курле од говрлево имам бизнис со 3 вработени. Ниту те знаат ниту ке те дознаат. само во селата во МК или на форум тука има курчење.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.546
Поени од реакции
7.920
Тој менталитет ти е од Македонија. Балканец само се слика со скапа флаша и галами.
Ако не си се смешал со побогати луѓе незбори, тој што има купува ради свој мерак и не се фали.
Пример е CFO што ми беше во компанијата кајшто работев.

Не викна 3ца што му завршивме работа и не однесе на вечера. Најскапо вино и најскапа храна нарачуваше. Флашите одеа од 1,350 па нагоре.
Го направи ради благодарност пошто му имплементирав цел систем без потешкотии.

Истиот тој човек купи имот од 15М кеш. Такада не се преценувајте кога одете во странство. Ако за вас 1 милион е богатсво во земјата кадешто седите има и милијардери. Помалку џапање она балканското глеј ме кој сум, курле од говрлево имам бизнис со 3 вработени. Ниту те знаат ниту ке те дознаат. само во селата во МК или на форум тука има курчење.
Пак не разбираш, тој човек што те однел на вечера, очигледно сметката оди на терет на фирмата за комерцијални трошоци, а не на неговиот џеб. Мене ми биле пациенти луѓе кои се сопственици на мултинационални концерни со фабрики низ целиот свет, кои се милијардери, но ниеден од нив не покажал луксус ниту капризи. Сите си ја јадеа ефтината салама за појадок од болницата.
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
75
Поени од реакции
135
Помалку џапање она балканското глеј ме кој сум, курле од говрлево имам бизнис со 3 вработени. Ниту те знаат ниту ке те дознаат. само во селата во МК или на форум тука има курчење.
Си се гледал во огледало кога ова го пишуваше, м? :)
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Пак не разбираш, тој човек што те однел на вечера, очигледно сметката оди на терет на фирмата за комерцијални трошоци, а не на неговиот џеб. Мене ми биле пациенти луѓе кои се сопственици на мултинационални концерни со фабрики низ целиот свет, кои се милијардери, но ниеден од нив не покажал луксус ниту капризи. Сите си ја јадеа ефтината салама за појадок од болницата.
Не е на име на фирмата, напушти од местото кајшто работевме заедно пошто стана financially independent.
На млади години (48) си ја заврши кариерата. Платата му беше 1М кеш годишно + бонуси + акции. Највеќе пари од акциите направи.
+ Неколку имоти има на страна.

Никој не збори за чаламење и покажуивање, културна вечера имавме ама си нарачува квалитетно и тоа што он го сака и си може.
На тој капитал и имање вечера од неколку иљади долари не му менува ништо.
Тебе што те лажеле пациентите си ти крив што им веруваш, побогатите луѓе баш напротив трошат многу пари на своето здравје.
Кажи ако имаш 50-60 милиони кеш во банка ти ке јадеш посебна салама или ке купиш малку поскапо месо? Секако храната ке ти биде 0.00000000001% трошок.
Автоматски споено мислење:

Си се гледал во огледало кога ова го пишуваше, м? :)
:D се пронајде во текстот а?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom