Каде на факултет и како одлучивте што ќе студирате?

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Дечки и девојки што уште не знаете каде да се запишете:

БАС прави бесплатно тестирање за професионално насочување. Се вика МОКУ (Матрица на очекувана кариерна успешност) и се изработува според резултатите од два пополнети прашалници - MBTI (тип на личност) и MI (Мултипла интелигенција). МОКУ дава преглед од 25 најчесто избирани професии од типот на личност на испитаникот и 20 најретко избирани професии за истиот тип на личност.

Никако не е конечна и дефинитивна алатка за избор на факс/работа, ама е извонредна како почетна точка за размислување. Поготово за оние од вас кои појма немаат од каде да почнат.

Потполно е бесплатно. Секој петок на пладне. (Освен за празнициве - 01-15.01.2011)

Ето. Кој се интересира нека си закаже.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
У твое време мислевме дека луѓето се спремни да платат за увид својата иднина. Видовме дека не се. Наплативме не повеќе од 20 матрици вкупно.
После почнавме да одиме по средни школи и да ја задаваме само на матуранти. Лани и предпреклани МОКУ направија повеќе од 15000 матуранти.
И годинава МОКУ ја правиме гратис, за сите заинтересирани, како општествено корисна работа, ама пошто многу не кошташе шетањето по Македонија и обучувањето на училишните педагози и психолози, реклами по радија и сл. одлучивме барем да не одиме во була, па сега кој сака нека дојде и нека си направи.
Може некој и ќе ни каже фала. Од кај знаеш :)

Него... имаше нешто аир од тоа што направи МОКУ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Мене ми испадна дека сум за на хемија, биохемија, такви струки а јас всушност освен H2O да напишам појма немам :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мене ми испадна дека сум за на хемија, биохемија, такви струки а јас всушност освен H2O да напишам појма немам :)
Епа, МОКУ не кажува што знаеш или што можеш (за тоа се полага испит или се одговара на тест), туку во каков вид на работа/професија имаш најголеми шанси да се пронајдеш, според искуствата кои ги споелиле милионите луѓе во светот кои се твој тип на личност.

Можеби не си се дала многу на хемија...
МОКУ вика дека доколку научиш хемија тогаш работата како хемиски инженер (или лаборант или што и да ти викало више) најверојатно ќе те исполнува, развеселува и полни со енергија, наместо да те исцрпува, фрустрира или нервира.

Значи, ти помага да видиш во каков вид на професии, ти, како тип на личност, се очекува да си среќна, задоволна и успешна. Нема да ти каже дали си паметна, глупава, добра или лоша девојка. За разлика од ова, ќе ти каже (1) дали подобро се снаоѓаш со твојот внатрешен свет, или си повеќе за нанадвор; (2) дали полесно забележуваш детали (па си аналитична) или си интуитивец, па повеќе се откачуваш на креативни задачи; (3) дали одлуките ги донесуваш објективно или се водиш според својата емоционална интелигенција; и (4) дали сакаш да создаваш ред или подобро се снаоѓаш во „слободни активности“.

Понатаму, ќе ти каже кој е твојот темперамент, па оттука ќе можеш посоодветно да се насочиш накај професијата (не факултетот - тоа е скроз друг муабет) која ќе те исполнува, радува и влече да ја работиш, наместо насабајле да се псуеш и себе и сите други дека тоа што го работиш можеби носи пари, но никако не те прави среќна (мислам, не дај боже... само пример давам...)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Се разбираме, јасно ми е, прочитав убаво што пишуваше, туку само кратко напоменав на темава :smir:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Туф. А ја па си викам сеа муабет ќе се разврзе :P
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А дали има можност за онлајн тестирање, кога веќе е бесплатно?
Па на некој начин, да. Најди си го типот според on-line верзијата на MBTI (http://similarminds.com/jung.html) и реши си го Multiple Intelligences на Howard Gardner како тука http://www.businessballs.com/freepdfmaterials/free_multiple_intelligences_test_manual_version.pdf

Пиши ми ги резултатите (тип според Jung и интелигенциите - само вредностите) и ќе ти спремам МОКУ.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Па на некој начин, да. Најди си го типот според on-line верзијата на MBTI (http://similarminds.com/jung.html) и реши си го Multiple Intelligences на Howard Gardner како тука http://www.businessballs.com/freepdfmaterials/free_multiple_intelligences_test_manual_version.pdf
Си го најдов типот и како да го решам сега ова Multiple Intelligences на Howard Gardner, линк???
 
Член од
16 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
86
Лани ја пополнував анктетава во школо. Интересна е за пополнување, а и резултатите се интересни, да видиш што најмногу ти лежи како професија. Имаше неколкумина од мој клас што добија: хигиеничар, дрвар и рудар, прилично беа изнервирани, хаха.

За мене не ми текнува, мислам беше политички научник и математика нешто.

А, и часови губев, така да и тоа беше голем плус. :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Лани ја пополнував анктетава во школо. Интересна е за пополнување, а и резултатите се интересни, да видиш што најмногу ти лежи како професија. Имаше неколкумина од мој клас што добија: хигиеничар, дрвар и рудар, прилично беа изнервирани, хаха.

За мене не ми текнува, мислам беше политички научник и математика нешто.

А, и часови губев, така да и тоа беше голем плус. :)
Дали ти помогна за изборот? ...или заборави на неа?

--- надополнето ---

Си го најдов типот и како да го решам сега ова Multiple Intelligences на Howard Gardner, линк???
http://www.businessballs.com/freepdf...al_version.pdf
Ова е printable верзија. Пополни ја и скорирај се. ...само немој да се лажеш ;) и пушти ми ги скоровите. Ако ти е незгодно, кажи ми само кои 3 ти се највисоки и кои 2 најниски - ионака бројките се за споредба - не се мерка. Пиши по ПП. И кажи ми го типот по Jung. (4-те букви)
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
http://www.businessballs.com/freepdf...al_version.pdf
Ова е printable верзија. Пополни ја и скорирај се. ...само немој да се лажеш ;) и пушти ми ги скоровите. Ако ти е незгодно, кажи ми само кои 3 ти се највисоки и кои 2 најниски - ионака бројките се за споредба - не се мерка. Пиши по ПП. И кажи ми го типот по Jung. (4-те букви)
page not found: error 404


Sorry, this page could not be found.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.461
Поени од реакции
10.157
Се уште не знам...не сум одлучил :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom