Каде може да најдам? (Општи прашања)

L

Löwe

Гостин
Јас имам лошо искуство со Планика. Едноставно ако имаше снег онаков растопен, жива вода ми беше ногата кога ќе ја извадам.
 
Член од
21 декември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
0
Потребна ми е книга по словенечки јазик, ја имало на филолошкиот оние што студираат македонски, но не познавам никој таков. Може да се најде од друго место?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Знае некој каде може да најдам ручки од тупан (ама стварно, Drumsticks). Не мора да се никаква марка ниту оригинал, само формата да ја имаат, не ми се за свирење. И колку пари се? (тука негде низ Скопјево, да не нарачувам)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Знае некој каде може да најдам ручки од тупан (ама стварно, Drumsticks). Не мора да се никаква марка ниту оригинал, само формата да ја имаат, не ми се за свирење. И колку пари се? (тука негде низ Скопјево, да не нарачувам)
Сакаш за народен тапан?
Или стандардни, обични, за тапани како да ги речам...



Ефтини вакви во Интергрос на плоштад (ул. Максим Горки)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Сакаш за народен тапан?
Или стандардни, обични, за тапани (drum set) како да ги речам...
Ефтини вакви во Интергрос на плоштад (ул. Максим Горки)
Најевтините можни, било каков тапан, дрвени рачки. до кај 200-300 денари. Не се разбирам стварно, за украс ми се :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Најевтините можни, било каков тапан, дрвени рачки. до кај 200-300 денари. Не се разбирам стварно, за украс ми се :D
Традиционалниот македонски тапан користи поинакви. Едно дебело, едно тенко стапче.
Ако бараш такви провери по оглас некој што изработува народни инструменти.


За обични, во форма каква што постирав погоре знам во Интергрос продаваа ефтини. Не сум бил оддамна, но мислам од 100 денари некаде па нагоре беа цените. Не ме држи за збор :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Традиционалниот македонски тапан користи поинакви. Едно дебело, едно тенко стапче.
Ако бараш такви провери по оглас некој што изработува народни инструменти.


За обични, во форма каква што постирав погоре знам во Интергрос продаваа ефтини. Не сум бил оддамна, но мислам од 100 денари некаде па нагоре беа цените. Не ме држи за збор :D
Кај се наоѓа точно на плоштад ова?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.343
Кај се наоѓа точно на плоштад ова?
На ул. Максим Горки (онаа меѓу Тренд и хотел Мериот).
Од плоштад кога одиш по неа, некаде на 50тина метри од лева страна ќе ја видиш продавницата. Има плава табла пишува Интергрос.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Lathe, дребонг, струг whatever се вика во Скопје? Не ми треба којзнае колкав, може и мини верзија некоја, ама да биде за работа со метал. И што пари е ако има?

Алтернативно би правел сам-би ми требала легура од цинк-алуминиум (zamak ја викаат странците). Идеи каде има нешто вакво освен отпад?

Фала однапред.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Lathe, дребонг, струг whatever се вика во Скопје? Не ми треба којзнае колкав, може и мини верзија некоја, ама да биде за работа со метал. И што пари е ако има?

Алтернативно би правел сам-би ми требала легура од цинк-алуминиум (zamak ја викаат странците). Идеи каде има нешто вакво освен отпад?

Фала однапред.
Пробај побарај тука можно е да имаат http://www.merkur.eu/mac/
 
Член од
3 август 2012
Мислења
431
Поени од реакции
1.012
Дечки банкомат на Стопанска ми проголта Payoneer картица. Шо да им речам коа ќе се јавам утре. Пошо не е од нив картицата да не има некои процедури? Некој со сличен немил настан? xD
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Каде да најдам квалитетни бели подкошули со куси ракава (по можносто од македонско производство) ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom