Каде да го прославам полнолетството?

Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Смеењето беше офтопик, ама сепак отсекогаш и 10 години не е баш исто.
Еве јас на пример станав полнолетен пред 20 години. Тогаш полнолетството не се славеше посебно, беше обичен роденден како и сите други родендени пред и после.
И од моето време до твоето време имало 10 години разлика, па такво славење не било баш отсекогаш.

Онтопик, знам дека во денешно време се слави се и сешто, но ваквите славења мене лично ми се претерани.
Зашто да се претерани. Секој сака на некој негов начин да си го обележи тоа.. И тука ништо нема претерано. Претерано е ако ги собере 100 души на мајка ти на татко ти комшиите и пола село у ресторан со огномети со чуда тоа е претерано.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
А што е претерано во ваквото славење? Другарите свои да ги почасти пиење? Ниту планира многу луѓе ниту локацијата му е екстравагантна.
Зашто да се претерани. Секој сака на некој негов начин да си го обележи тоа.. И тука ништо нема претерано. Претерано е ако ги собере 100 души на мајка ти на татко ти комшиите и пола село у ресторан со огномети со чуда тоа е претерано.
Не реков дека славење роденден е претерано, тоа си е нормална работа.
Посебно назначување полнолетство и галамата околу тоа ми е претерано. Последниве години има премногу примери за беззначајно славење, тренд што воопшто не ми се допаѓа.

Инаку членот @Angi Sept добро си напишал Не сум љубител на некои фешти и не планирам да „ја правам големата“, па мојот коментар воопшто не се однесуваше лично на него.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Абе оди соберете се друштво на некоја викендица/парк/некаде покрај езерце, свртете некоја партија покер, троа заебанција, не знам дали смее да се пали оган летово (ако смее исчурете една скара, ако не купете си готова на кило од месарница), некоја флаша пиво/жестоко и ете ти прослава.
Луди сте со кафеани/кафичи, со истите пари сите ќе се направите дупе + храна и ќе сте во 10 пати порелакс атмосфера, а ваму ќе лигавите со по една пијачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom