Итaлиja

Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Едно време ми беше омилена дестинација многупати сум бил натаму, ама сега не можам ни еден саат да издржам таму. И не одам повеќе. Се ми е некако премногу Балканско.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Да ја надградам темава. Минатата года не одив до Италиja, а до Грциja. Оваа года се ке одам, но со туристичка агенциja и ке обиколим посакуваните туристички обjекти ( Неапол Или Сицилиja ). Ке бидем 8 дена таму. За тоа смешталки, патување, закуски и вечери са ми обезбедени. Но прашуването ми е мало по-различно од тоа во почетокот. Дека е подобро ? Во Неапол со Помпеи и Везувии или Сицилиja (Катанja) со вулканот Етна. Како са цените ? Музеи, продавници, ресторанти и т.н. Ако одам до Неапол ке имам и 1 ден со ноќевање и во Рим, но таму немам вечери и исто ме интересират музеи, ресторанти и продавници. знам, дека во ресторантите е скапо, али мислив ке вреди поне 1 пат.
Однапред благодарам на оние кои одговорат на моите прашања ! Надевам се, дека во форумот има луге одели до овие дестинации и ќе кажат преживувањата си. :)
 
Последно уредено:
Член од
16 мај 2015
Мислења
92
Поени од реакции
23
Ja Obozavam Italija Jas Bev So Aranzman Od Agencija za Veligden vo Venecija , Verona Firenca , Lago Di Garda Sirmione Prekrasno Si Pominav Sega Sakam Rim i Milano Da Gi Vidam
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
134
Preubava e Italija Ima Sto Da Se Vidi Ama Nema Sekoj Moznost da otide daleku e sepak ne e tolku blisku kako grcija , bugarija , srbija ili kaj bilo tuka kaj sto skoro sekoj moze da si dozvoli tamu tesko :)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Preubava e Italija Ima Sto Da Se Vidi Ama Nema Sekoj Moznost da otide daleku e sepak ne e tolku blisku kako grcija , bugarija , srbija ili kaj bilo tuka kaj sto skoro sekoj moze da si dozvoli tamu tesko :)
Најголеми цигани во европа убедливо
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ja Obozavam Italija Jas Bev So Aranzman Od Agencija za Veligden vo Venecija , Verona Firenca , Lago Di Garda Sirmione Prekrasno Si Pominav Sega Sakam Rim i Milano Da Gi Vidam
и јас би се приклучил кон твојот пост. Годинава за прв пат решивме да одиме на езеро наместо на море - и навистина незгрешивме, а биравме меѓу Lago di Como и Lago di Garda , изборот падна на Гарда .Имаше што да се види -просто фантазија и рај за децата .Тука е Гардален, па аквапаркот, па Мувиленд, океанариумот.... се’ на се’ одлично место каде ќе најдете за секого по нешто и нема да ви е воопшто досадно
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ima li nekoj odeno Amalfi, Kapri? Kako e najlesno da se stigne od Skopje? Imali li ponudi po agenciive?
Sakam da odam letovo ama mn komplicirano mi se glea so prevozov...
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
дали некој од вас го има посетено Болзано ?

во план сум рана есен да го посетам :)

Накратко ми е планот:

Лет до Венеција, воз до болзано, чекинг преку боокинг (скапичко за 5 дена, но желбата е голема) размислувам и на опција да се престојува кај луѓе кои пречекуваат гости, но не знам со какво искуство би си заминал такаи никогаш не сум престојувал на таков начин :\

Било какво инфо би ми дошло од помош.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Пробај со Airbnb да најдеш престој ама мислам дека е поскапо..

https://www.airbnb.com/s/Bolzano--Italy?guests=1&ss_id=9sit4wmw&source=bb&s_tag=Qh57Ombc
дали некој од вас го има посетено Болзано ?

во план сум рана есен да го посетам :)

Накратко ми е планот:

Лет до Венеција, воз до болзано, чекинг преку боокинг (скапичко за 5 дена, но желбата е голема) размислувам и на опција да се престојува кај луѓе кои пречекуваат гости, но не знам со какво искуство би си заминал такаи никогаш не сум престојувал на таков начин :\

Било какво инфо би ми дошло од помош.
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Како е најбрзо да се стигне до Фиренца?

Гледав летови од Wizzair ама слетуваат само во Венеција и Милан, и тоа доцна во денот. Така ако патувам и плус со воз/автобус стигнувам доцна во ноќта во Фиренца а тоа не ми одговара за сместување.

Некој да сподели искуство и да предложи добра рута?[DOUBLEPOST=1485774501]
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Моја братучетка живее во Фиренца и знам патува со автобус до Тирана и после со авион директно до Фиренца. Скопје-Тирана мислам пред полноќ и сабајле е во Тирана, па за краток период има авион до Фиренца. Некогаш во 9 некогаш во 12 часот.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.531
Поени од реакции
5.764
btw, ако одите во Италија, одете на self аранж. Мислам дека во време на интернетов, греота е да му плаќаме на агенциите еден тон пари за факултативни екскурзии и за набиен распоред, во 8 дена да видиш 15 града. Оди 8 дена во два града и види се. Сега барем со Виз е се лесно. Јас букирав за 3500 денари две повратни авионски карти со еден чекиран багаж и мала кабинска за лични ствари, до Милано. Хотелите каде што бев пред 3 години, работат со истите email адреси и цените им се поефтини од овие преку агенции, плус можиш да начекаш екстра соба по цена за нормална (пример со џакузи, голем балкон и сл) и да ти ја дадат, на добра волја, особени ако одиш во неатрактивен период.

Чинке Тере, Џенова и Верона се најубави во пролет, поради расцветаите дрвја и гоооолемите дрвореди, и интересната архитектура. 12 дена, од 29 март, до 10 април. 3 града. Доста е.

После ќе печалиме за Сицилија.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Zdravo,
Na 23ti ovoj mesec odam za Rim i me interesira ako nekoj prethodno go posetil da spodeli nekoe iskustvo so mene.
Najmnogu me interesira smeshtajot, lokacijata na smeshtajot i restoranite.
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
@SK-92 Би ти бил благодарен доколку споделиш искуство за Рим. Планирам да одам кон крајот на годинава. Доколку има уште некој патувано за Рим неодамна добродојдени се и неговите импресии :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom