Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
Месина не е повеќе дел од италијанскиот фудбал
Симпатичниот италијански тим Месина исчезна од професионалната клубска и фудбалска сцена на Апенините, соопштуваат италијанските медиуми.
Клубот од "Сан Филипо" натрупа многу долгови кои на крај доведоа до фатална финансиска криза.
Родниот тим на голмајсторот на Мондијалот `90, Тото Скилачи веќе еднаш се најде на дното во 1993 година.
Месина во своето постоење постигна многу нешта. Сицилијанскиот тим беше дел од Серија А и постигна победи над миланските тимови, Интер и Милан.
Шефовите на Месина, фамилијата Франца, требаше да обезбедат сума од 3,5 милиони евра, но не успеаа и тоа ги чини излегување на тимот од професионалниот фудбал.
Местото на Месина во Серија Б ќе го заземе Авелино.

Стварно ми е жал:(
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.052
Поени од реакции
2.055
По подолго време, нестрплив сум да почне новата сезона, ќе биде многу јака сезона.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
малку можда забегано прашање ама кога почнуаше новата сезона? :smir:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
малку можда забегано прашање ама кога почнуаше новата сезона? :smir:
На 31 Август..Утре, на 25 ќе го објават календарот на утакмиците..Имаше изјава дека првите четири кола немало дерби..Но да причекаме:)
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
Штета што Месина не е више дел од фудбалот, закон беше кога си беа во прва лига особено дуелите со Палермо и Катанија :)

А новава сезона ќе биде многу јака сите се засилија

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
Па најјака лига е што сакаш ти..:)...Приматот си се враќа онаму каде што беше..Аззури..Италија...
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
А Рома бе зема нешто или само продава ? Знам дека го сакаат Муту ама он не иде, се шпекулираше и за Малуда од Челзи ама никако да земат нешто освен Рисе кој цела сезеона ќе јаде бурек со Тоти и Де Роси.
еве го почнал
Рисе: Тоти е како жив господ :pos:

Како и да е битката за скудето ќе биде меѓу Јуве и Милан не верувам Интер да освои ама времето ќе покаже се :)
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Фиорентина
Интер
Јувентус
Рома
Сампдорија
Палермо

Тоа би било тоа. Според ланската моја прогноза само Лацио ме изненади и го промашив... а за оваа сезона што ни предстои, мислам дека Наполи ќе ме разочара. Хм, од изненадувањата Болоња би требало да е хит на сезоната а конечниот распоред да наликува на тој што го напишав погоре.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
Ајде нека се отвори анкета кој ќе биде Шампион, да ја живнеме темава..Овде се водеа најжолчни дискусии меѓу италијанските фанови,миланези,јувентињи и интераши..Сега ќе има и по некоја виола:)Закон..Да направиме увертира во Италијанското првенство..Инаку, вчера Милан заврши нерешено против Кротонезе, а Јувентус победи со Брондби, 2-1..Со головите на Амаури и Јакинта..Амаури на трите пријателски средби покажа многу добра игра..Во трите натпревари постигна 6 гола, иако играше само по едно полувреме на сите три натпревари..:)

п.с. Јове_Бт а каде ти е Милан во табелата?
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
Фиорентина
Интер
Јувентус
Рома
Сампдорија
Палермо

Тоа би било тоа. Според ланската моја прогноза само Лацио ме изненади и го промашив... а за оваа сезона што ни предстои, мислам дека Наполи ќе ме разочара. Хм, од изненадувањата Болоња би требало да е хит на сезоната а конечниот распоред да наликува на тој што го напишав погоре.
не верувам дека Палермо ќе има сили да биде меѓу првите 5, не после се она што продадоа (Ѕакардо, Барѕаљи, Амаури, Бјава, Ринаудо). и Дориа е во минус според засилувањата (дојдоа Станкевичиус, Десена и некои анонимци, а си заминаа Монтела, Волпи, Маџо, К. Ѕенони, Сала). Рома и Интер се статус кво според мене, а само Виола, Јуве и Милан беа доста активни.

Од Аталанта треба да се очекува повеќе од лани со оглед на засилувањата. дојдоа: Валдес, Дефенди, Гарич, Виери, Чигарини, Консиљи, а од тие со си заминаа добри беа само Ланџела, Кароциери, С. Инѕаги и Белери.

Внимавајте многу на Џенова! Модесто, Ди Џенаро, Газбарони, Потенца, Бјава, Паладино, Место, Оливера и др, додека заминаа Конко, Леон, Фабиану, Бово и Бориело.

но има уште повеќе од цел месец до крај на трансфер рок и почеток на сезона, така да сеуште е рано за било какви заклучоци.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
Ајде нека се отвори анкета кој ќе биде Шампион, да ја живнеме темава..

има анкета, верувај резултатите ќе бидат многу слични. иако ќе се вика “Кој ќе биде шампион“ сите ќе гласаат ко да се вика “Кој е вашиот омилен клуб“ :uvo:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.663
Поени од реакции
5.348
има анкета, верувај резултатите ќе бидат многу слични. иако ќе се вика “Кој ќе биде шампион“ сите ќе гласаат ко да се вика “Кој е вашиот омилен клуб“ :uvo:
Јас дадов само предлог како да се отвори анкета и да се живне темава..Тоа е твое мислење..Јас сметам дека ќе живне дискусијата, не само да се гласа за својот клуб, туку да се изнесат факти и ставови кои ќе ги поткрепат тие размислувања..
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.550
Поени од реакции
1.546
направен е распоредот!



прво коло:

Аталанта - Сиена
Каљари - Лацио
Катанија - Џенова
Киево - Реџина
Фиорентина - Јувентус
Милан - Болоња
Рома - Наполи
Сампдорија - Интер


Уште на стартот 3 дрби средби! останатите дерби средби се играат на:

Per quanto riguarda i derby, questo il programma dell'andata: Milan-Inter alla 5ª giornata (28 settembre), Juventus-Torino all'8ª (26 ottobre), Roma-Lazio alla 12ª (18 novembre), Sampdoria-Genoa alla 15ª (7 dicembre). La sfida tra i campioni d'Italia dell'Inter e la Roma è prevista al 7° turno (19 ottobre), nerazzurri a Firenze due turni più tardi (29 ottobre) . Juve-Roma alla 10ª giornata (2 novembre), Inter-Juve alla 13ª (23 novembre), Juve-Milan alla 16ª (14 dicembre), Roma-Milan alla 18ª (11 gennaio). Il campionato comincerà con l'anticipo delle 18 di sabato 30 agosto e finirà il 31 maggio. Tre i turni infrasettimanali.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ајдеее 5 коло Интер-Милан хуху едвај чекам да почне сезоната :vozbud:
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ако дојде Хунтелар во Рома и Аршавин во Фиорентина (а има доста шпекулации), Сериа А ќе најквалитетна лига во европа и светот-ГАРАНТ
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom