Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Intermittent Fasting Пробал некој од вас ?

Работата ме тера на нешто такво и имам неколку прашања што ме интересираат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Intermittent Fasting Пробал некој од вас ?

Работата ме тера на нешто такво и имам неколку прашања што ме интересираат.
Јас терам во комбо со кето во моментов, само менувам, на почеток бев на 16/8, а сега правам фастинг еднаш неделно од 36-48 саати.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јас терам во комбо со кето во моментов, само менувам, на почеток бев на 16/8, а сега правам фастинг еднаш неделно од 36-48 саати.
Неам време да го разгледам принципот на цела диета, ме интересира дали мора 20 часа да не се јаде а во 4 да јадеш два пати?

Дали можит да јадам во 9 сабајле и потоа во 8 вечерта?

Или да јадам во 8 вечерта и 12 на полноќ?

Колку калории треба да внесам во 2 јадења ?

И како би изгледало јадење со 1500 калории пример?

И дали во тие 20 часа можам да конзумирам само вода?



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Неам време да го разгледам принципот на цела диета, ме интересира дали мора 20 часа да не се јаде а во 4 да јадеш два пати?

Дали можит да јадам во 9 сабајле и потоа во 8 вечерта?

Или да јадам во 8 вечерта и 12 на полноќ?

Колку калории треба да внесам во 2 јадења ?

И како би изгледало јадење со 1500 калории пример?

И дали во тие 20 часа можам да конзумирам само вода?



Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Во зависност од протоколот што ќе го одбереш ти зависи колку време нема да јадеш.
16/8 протокол ти значи дека не јадеш 16 последователни саати, а јадеш во следните 8 саати.
Пример: вечерта јадеш во 21 часот и не јадеш се до следниот ден до 13 часот, па јадеш во тие 8 часови од 13 часот до 21 часот, во тој случај имаш време да јадеш два средни оброци и една ужинка, јас јадам 2 оброци од по 700-800ккал и една ужинка од 300-400ккал (50 грама ореви/бадеми/лешници/кикиритки/семки од тиква), кај тебе пресметај колку калории ти требаат за да се чистиш.

Ако одбереш некој друг протокол, пример да јадеш секој ден како и досега, а еден или два денови неделно да не јадеш ништо, тогаш е поедноставно, не броиш време едноставно бираш еден ден во неделата кога не јадеш воопшто. Јас најчесто тој ден со гладување го бирам Недела према Понеделник и тоа од проста причина, во Недела не тренирам и често знам да шетам наоколу, па јадам што јадам до 18 часот, во Понеделник ми е најхаотично на работа и затоа тој ден не јадам ништо плус вклучително од претходниот ден, следниот оброк ми доаѓа дури во Вторник сабајлето или попладнето, т.е собирам од 36 до 48 часови во гладување. Во Понеделникот пијам само вода, зелен чај, кафе без шеќер/засладувачи/млеко, наутро 1 лажица оцет од диви јаболка со пола цеден лимон и куркума.

Во часовите на гладување може да конзумираш само вода/кафе/чај (не овошни чаеви)/креатин/глутамин (unflavored), бета аланин и не многу препорачливо засладувачи како сукралоза, аспартам или поздрава варијанта стевиа. БЦАА не можеш да конзумираш ниту за време на кето, ниту за време на фастинг, ниту веј протеин исто внимателно и со преворкаут бидејќи често содржат и бцаа и шеќери.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Некој што се чистел и со carb cycling и со кето да кажи споредба во однос на енергија, чувство на гладност, перформанс во теретана.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Некој што се чистел и со carb cycling и со кето да кажи споредба во однос на енергија, чувство на гладност, перформанс во теретана.
Со кето имаш помало чувство на гладност, ма да и тоа е повеќе психички .. Другово исто е, дефицит си е дефицит. Каква сака нека е диета ќе си осетиш и гладност, и намалени перформанси.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Некој што се чистел и со carb cycling и со кето да кажи споредба во однос на енергија, чувство на гладност, перформанс во теретана.
За carb cycling, имаш назад една страница...
- Пробав некој период но сега сум само 300-500кцал дефицит, добро беше ама мислам дека со кето ако си спремен ќе имаш подобар резултат...
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Која конзерва (риба) би ја препорачале за замена т.е брз оброк? Пред некое време слушнав дека имало сардина без коски, каде може да се набават ако имате сретнато?

Немам време да ја правам во рерна, па затоа некој добри замени да се предложат ако може...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Која конзерва (риба) би ја препорачале за замена т.е брз оброк? Пред некое време слушнав дека имало сардина без коски, каде може да се набават ако имате сретнато?

Немам време да ја правам во рерна, па затоа некој добри замени да се предложат ако може...
Vo kam ima nova tuna, mnogu e vkusna 180 grama e i sardini ima novi ama gi nemam tie probano valda se slicni kako oslic.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Vo kam ima nova tuna, mnogu e vkusna 180 grama e i sardini ima novi ama gi nemam tie probano valda se slicni kako oslic.
Која е цената, бидејќи ако е +60 денари не ми се исплати за да ја земам поевтино ми иди да го заменувам оброкот со директно со whey...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.932
Vo kam ima nova tuna, mnogu e vkusna 180 grama e i sardini ima novi ama gi nemam tie probano valda se slicni kako oslic.
Ако мислиш на сината не е нова, жолтото пакување го сменија и од лани до сега го покачија за 8 денари. Лани беше 48, сега е 56 денари.
Која конзерва (риба) би ја препорачале за замена т.е брз оброк? Пред некое време слушнав дека имало сардина без коски, каде може да се набават ако имате сретнато?

Немам време да ја правам во рерна, па затоа некој добри замени да се предложат ако може...
Има едни филети од сардина 55 денари мислам дека беа 175 грама во КАМ, чат пат ги земам нив, а инаку таа сардина во зеленото паковање ја земам или бадуко ако не пазарам во КАМ. Туната јас ја јадам максимум 2 пати неделно, а ја земам таа од КАМ во сино паковање (цели парчиња туна не сецкана).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom