Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
не ми е дома приготвено, во кинеското во рамстор пред некој ден Пилешко со брокула. Али доста скапичко е , ова е мала порција на сликата 210 денари :D
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
не ми е дома приготвено, во кинеското во рамстор пред некој ден Пилешко со брокула. Али доста скапичко е , ова е мала порција на сликата 210 денари :D

ех тука у словенија со стунедски бон за 2 evra у кинески порција незнам како се вика на рандом нарачав колку да пробам и имав срека нарачав нешто со печурки сос сличен на тој на сликата 5-6 врсти месо знам стек имаше и другите појма неам може и полжави имаше... ама се подув протеини за цел ден
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не пазам од кај ги внесувам калориите само да се стигнат макронутриционистичките вредности (иако повеќе од 70% од калориите ми се од “чист“ извор).
Некако не сакам да елиминирам прости шеќери и заситени масти чисто поради тоа што не можам да истрпам психички да јадам само чиста храна. Не ми дава сатисфакција.

Проблем е голем или? На булк сум (со мал калориски surplus oд 200-300 калории). Како би ме афектирало ова?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Не пазам од кај ги внесувам калориите само да се стигнат макронутриционистичките вредности (иако повеќе од 70% од калориите ми се од “чист“ извор).
Некако не сакам да елиминирам прости шеќери и заситени масти чисто поради тоа што не можам да истрпам психички да јадам само чиста храна. Не ми дава сатисфакција.

Проблем е голем или? На булк сум (со мал калориски surplus oд 200-300 калории). Како би ме афектирало ова?
Нормално нема серотин и допамин без прости шеќери, јас лично си дозволувам до 100г прости шеќери вклучувајќи ја декстрозата, останатото фруктоза, мастите ги ограничувам затоа што ми прават проблем во желудникот во големи количини и ми го отежнуваат варењето. Хидрат си е хидрат нема врска во каква форма ќе го внесеш кога крајниот продукт е гликоген, нити па ќе ти прави разлика дали ќе ги пополниш гликемиските резерви за 5минути или за 2 саати, се додека не внесуваш повеќе отколку што трошиш нема да качуваш масти нити па мускул, се што е плус пак зависи колкав е плусот и од тоа ќе зависи колку масти ќе наталожиш и колку мускулна хипертрофија ќе предизвикаш на тренинг. Заборавето го гликемичниот индекс тоа е застарена теорија ни дијабетичари не ја користат веќе. Чист пример е Rice Cakes имаат околу 80gi а се сложени хидрати,за разлика од фруктозата од овошјето која е пониско од 30, од друга страна млекото и сладоледот имаат прилично доста хидрати а сепак имаат помал гликемичен индекс од оризот, така да тоа не е мерило :) Единствено ќе ти направи разлика е што повеќе ќе бидеш гладен со прости шеќери.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Нормално нема серотин и допамин без прости шеќери, јас лично си дозволувам до 100г прости шеќери вклучувајќи ја декстрозата, останатото фруктоза, мастите ги ограничувам затоа што ми прават проблем во желудникот во големи количини и ми го отежнуваат варењето. Хидрат си е хидрат нема врска во каква форма ќе го внесеш кога крајниот продукт е гликоген, нити па ќе ти прави разлика дали ќе ги пополниш гликемиските резерви за 5минути или за 2 саати, се додека не внесуваш повеќе отколку што трошиш нема да качуваш масти нити па мускул, се што е плус пак зависи колкав е плусот и од тоа ќе зависи колку масти ќе наталожиш и колку мускулна хипертрофија ќе предизвикаш на тренинг. Заборавето го гликемичниот индекс тоа е застарена теорија ни дијабетичари не ја користат веќе. Чист пример е Rice Cakes имаат околу 80gi а се сложени хидрати,за разлика од фруктозата од овошјето која е пониско од 30, од друга страна млекото и сладоледот имаат прилично доста хидрати а сепак имаат помал гликемичен индекс од оризот, така да тоа не е мерило :) Единствено ќе ти направи разлика е што повеќе ќе бидеш гладен со прости шеќери.
Батали гладен никад не сум гладен, и не претерувам со шеќер и масти али не е ко да си ги бранам. Си иам food log на телефон така да нишо не ми макнува да избега од контрла. Фрката ми беше пошо иам читано ствари ко “прости шеќери со висок гликемички индекс го креваат нивото на инсулин и како резултат на тоа се “заклучуваат“ мастите од користење како извор за енергија, па телото го троши мускулот за енергија наместо резервите“
Колку вистина (или марливост) има у оваа “теорија“?
Има причина за замарање?
Целта ми е да не качам сало мн на булкот.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Батали гладен никад не сум гладен, и не претерувам со шеќер и масти али не е ко да си ги бранам. Си иам food log на телефон така да нишо не ми макнува да избега од контрла. Фрката ми беше пошо иам читано ствари ко “прости шеќери со висок гликемички индекс го креваат нивото на инсулин и како резултат на тоа се “заклучуваат“ мастите од користење како извор за енергија, па телото го троши мускулот за енергија наместо резервите“
Колку вистина (или марливост) има у оваа “теорија“?
Има причина за замарање?
Целта ми е да не качам сало мн на булкот.
Глупости се тоа, и јас верував во тоа се додека не почнав да се дебелеам на стек,ориз и брокула само. Чисто информативно 5грама леуцин ќе го кренат нивото на инсулин исто како 50г декстроза, кофеин крева инсулин исто така и мн други работи. Погрешно е сето тоа сватено околу гликемичниот индекс. Така дека нема ништо лошо наместо 100г ориз да ги замениш со 100г бисквити или со 500мл сладолед, освен што немаш витамини и минерали јаглехидратите ќе ти бидат тие. Ако не ти е целта да се замастиш многу не претерувај со калорискиот плус држи се на минимум. Пример еден оброк што содржи 60-70гр. хидрати, 30-40гр. протеин и 10-15гр. масти, телото и после 5 часа сеуште абсорбира макронутриенти и инсулинот е покачен така што секогаш има препокривање или пад и раст на инсулинот.
Сите тие истражувања за гликемичнот индекс се правени на луѓе што не вежбале и на гладување 24 саати, а кој тука гладува толку.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Дали пиење на чоколадно млеко пред спиење е добро, мислам во врска со калории? Имам проблем со стомакот, рацете грбот ноцете се е добро според вежбањето се познаваат мускулите ама во стомакот никако да се затегне ниту пак намали, исхраната е сведена во ред, без благи работи, без леб, без газирани пијалоци, брз пржено, мрсно итд.итд. Што според вас ви требало да додадам/сменам, да се намали стомакот или пак затегне?
 
O

Orion.

Гостин
Дали пиење на чоколадно млеко пред спиење е добро, мислам во врска со калории? Имам проблем со стомакот, рацете грбот ноцете се е добро според вежбањето се познаваат мускулите ама во стомакот никако да се затегне ниту пак намали, исхраната е сведена во ред, без благи работи, без леб, без газирани пијалоци, брз пржено, мрсно итд.итд. Што според вас ви требало да додадам/сменам, да се намали стомакот или пак затегне?
Да не пиеш млеко пред спиење.

:)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали пиење на чоколадно млеко пред спиење е добро, мислам во врска со калории? Имам проблем со стомакот, рацете грбот ноцете се е добро според вежбањето се познаваат мускулите ама во стомакот никако да се затегне ниту пак намали, исхраната е сведена во ред, без благи работи, без леб, без газирани пијалоци, брз пржено, мрсно итд.итд. Што според вас ви требало да додадам/сменам, да се намали стомакот или пак затегне?
Почни да броиш калории и ќе го снема стомакот.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
@Orion пијам 250мл моја кравица :D
@sajSiGa како што пратам по форумот доста луѓе бројат калории, но мене тоа ми е како да ми бркаш у око :D Немам кога работа факултет.. времето е доста кнап. Како беше страната да видам колку калории ми се потребни според мојата тежина и преку кои работи е најдобро и наједноставн за мене да ги внесам видејќи како што кажав немам доволно време.
Ви благодарам и на двајцата.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
@Orion пијам 250мл моја кравица :D
@sajSiGa како што пратам по форумот доста луѓе бројат калории, но мене тоа ми е како да ми бркаш у око :D Немам кога работа факултет.. времето е доста кнап. Како беше страната да видам колку калории ми се потребни според мојата тежина и преку кои работи е најдобро и наједноставн за мене да ги внесам видејќи како што кажав немам доволно време.
Ви благодарам и на двајцата.
http://www.freedieting.com/tools/calorie_calculator.htm

http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/111/2
http://www.wolframalpha.com/
http://www.teretana-fitness.com/download/pdf-footer/Tablica kalorija.pdf
http://www.fitness.com.hr/prehrana/nutricionizam/Tablica-kalorija.aspx
http://www.bidifit.com.mk/index.asp?tn=fit_articles_sub&cn=155577&c=10572
препорачлива храна плус и не мн скапа пилешки џигер, пилешки стек, пилешки копан (без кожа ако се чистиш оти има мн масти), телешко, јајца, урда, риба, овесни снегулки, ориз, компир, зеленчук, овошје можеш по тренинг или наутро.
ротирај ја оваа храна и пресметај си, совет од мене: речиси никој не е слободен по цел ден па да се грижи дотолку па затоа се прави план однапред за недела дена (на крајот на неделата мери се и по нова тежина калориски внес пресметај), испланирај си однапред што како и кога и ќе си готвиш навечер или ќе си купуваш готово приготвено ако имаш од каде :)
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Знам дека ќе бидне малку тешко но ќе се потрудам за да има резултати, @МајМуН ти благодарам за советот. Правам и јас план секоја вечер, се трудам да има мин 4 оброка до 6 но ништо од јадењето не мерам, ставам од око ориз, стек, житарици, урда кога јадам исто така.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Користи ли некој ЧИА ?!?
Во последно време ептен ја фалат како супер храна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom