Исхрана после отстранување на жолчна ќеса

Член од
1 јануари 2010
Мислења
183
Поени од реакции
289
Барав по форумов некоја информација на оваа тема, па бидејќи не најдов, решив да отворам нова тема и би сакал да размениме искуства за исхраната после операцијата-отстранувањето на жолчната ќеса.
Мене одамна ми најдоа на ехо камен во жолчката, ама во последната година имав доста проблеми-повраќање после оброци, проливи од тешка храна(пржени компири, пржени јајца со сланина и сл.) необјасниви болки во грбот и желудникот...
Без страв се одлучив на хируршка интервенција пред еден месец, се заврши добро, но ме мачи сеуште дилемата, како понатаму со исхраната после операцијата.
Добив некоја недефинирана диета за првите три месеци, и досега ми изгледа во ред, ама строго пазам да биде немасно, не јадам „црвени меса“, пијам само вода и негазиран сок....
Пробувам да внесам постепено и друга моја омилена храна, засега е добро...
Ама сепак внатре во мене постои некој страв, кога пробувам да јадам нешто „помасно„ да не дојде до некои проблеми-болки во желудникот, проливи и сл....
Ве молам да постирате ваши искуства за исхраната после ваква интервенција.
Поздрав....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Tocno ne bi znael da ti kazam bidejkji ne sum prasal. Megjutoa moja rodnina sto ja ima otstraneto znam deka mnogu vnimava na hranata. Mislam deka moze cat pat nesto mrsno ama vo mnogu mali kolicini e sea kolku i kako i sto ako nekoj znae moze da ti kaze :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom