Исус, Мухамед, Буда, Конфучие... кој?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.765
Многу чаталење не христова доблест.
Подобро да кажеш... помилујме мене грешниот отколу да се фалиш со оној кој не го познаваш.
Користењето на Исусовата молитва („...помилуј ме мене грешниот...„) напросто се подразбира за секој верник, а тоа дека не Го знам Христа, тоа е само твој погрешен став...
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.134
Нека стои оваа тука,поврзано е со темата:

„Ја знам људе и говорим Вам, да Исус није био само човек. Његова религија то је тајна, која проистиче из познавања људи, али таквога познавања, какво се не може назвати знањем човечјим.

„Он је дошао у свет зато да открије законе Духа. Александар, Цезар, Карло Велики и ја – ми смо основали велика царства.
Но на чему смо то ми основали те творевине нашега генија? На сили.

„Једини је Исус основао Своје царство на љубави, и ево чак и сада милиони су готови умрети за Њега.

„Ја ћу умрети кроз извесно време. Моје тело биће предано земљи и постаће храна црвима. Ето то је судба, која стоји пред великим Наполеоном. Како је неизмерна разлика између моје дубоке бедности и вечног царства Христовог, које се проповеда, велича и распростире по свој земљи!“ -(Наполеон Бонапарта)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.651
Поени од реакции
3.765
Нека стои оваа тука,поврзано е со темата:

„Ја знам људе и говорим Вам, да Исус није био само човек. Његова религија то је тајна, која проистиче из познавања људи, али таквога познавања, какво се не може назвати знањем човечјим.

„Он је дошао у свет зато да открије законе Духа. Александар, Цезар, Карло Велики и ја – ми смо основали велика царства.
Но на чему смо то ми основали те творевине нашега генија? На сили.

„Једини је Исус основао Своје царство на љубави, и ево чак и сада милиони су готови умрети за Њега.

„Ја ћу умрети кроз извесно време. Моје тело биће предано земљи и постаће храна црвима. Ето то је судба, која стоји пред великим Наполеоном. Како је неизмерна разлика између моје дубоке бедности и вечног царства Христовог, које се проповеда, велича и распростире по свој земљи!“ -(Наполеон Бонапарта)
Хммм, одлична забелешка, во најмала рака!

Оние кој поверувале во Исусовата божесвеност и во Неговата улога за која Он беше пратен од Отецот во Светов, поверувале токму на разликите кои Христос ги покажа, споредбено со учењата од било кој друг световен мудрец (философ) или религиозен проповедник.

Значи, се‘ е во разликата!

Христос донесе учење кое не од овој Свет и не е за овој Свет, туку за Неговиот, за неминливото Царство Небесно, а не за минливоста и распадливоста од створениов Свет.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom