Исус, Мухамед, Буда, Конфучие... кој?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
...милион ако и но?
...секогаш уште нешто?
...сомнежи и докази?
...авто-патишта и слепи улици?
...сигурен сум дека има уште многу такви :)
...се прашувам само,дали некој успеал да најде крајна дестинација и место за вечен мир и одмор?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
...милион ако и но?
...секогаш уште нешто?
...сомнежи и докази?
...авто-патишта и слепи улици?
...сигурен сум дека има уште многу такви :)
...се прашувам само,дали некој успеал да најде крајна дестинација и место за вечен мир и одмор?
Вечен мир и одмор? Одмор од што? Вечен мир во однос на што? За некои одењето е одмор и мир, непрекината свесност за своето постоење... на пример :)
Кој и да стигнал до конечното, последната иницијација, просветлување - не може да го предаде директно на друг...
Историски гледано постојано тоа се прави со патокази... затоа и се бара да се научи јазикот и симболизмот на мајсторот.

На крајот можеби и се создаваат сопствени патокази, разбирливи за луѓе слични на оној стигнал „до крајот“, што ги следел патоказите на претходниот мајстор...

И во која прво религија го има ова крајна дестинација и вечен мир, како конечност, дека го има, а не во идно време „ќе биде“?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Кроули има објаснето сѐ во неговите книги
Значи од овие сите набројани за кои е наменета темата, ти си за Кроули? Ниту го има во листата, ама ете ти си го пронашол :)
Одлично.
 
Член од
17 декември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Значи од овие сите набројани за кои е наменета темата, ти си за Кроули? Ниту го има во листата, ама ете ти си го пронашол :)
Одлично.
Онтопик сум оти и Кроули е еден од пророците,кој како сака ќе ме сфати.
Си прокламирал нешто свое,диктирано од некој ангел,така да мислам дека сум на право место?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.678
Поени од реакции
3.813
99% од адептите или било кои лажни пророци викаат дека се во право и "нормално",другите се во криво,а ова што го спомна во меѓувреме Берик држи вода,оти Исус ,правите христијани не го сметаат за пророк,туку за Богочовек [освен јеховистите]
Така е; Исус, Синот Божји Единороден, нема што да бара на листа со смртни луѓе, кои, ај што нешто паметно кажале или сториле, но од нив кажаното и стореното има несовладлива разлика со она кое Синот Божји го кажа и го стори, повикувајќи не‘ сите на спасение.

Ајде да видиме кој од набројаните смртници доброволно отиде на распнување и уште повеќе, кој од нив воскресна, победувајќи ја смртта со својата смрт.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Ајде да видиме кој од набројаните смртници доброволно отиде на распнување и уште повеќе, кој од нив воскресна, победувајќи ја смртта со својата смрт.
Многу чаталење не христова доблест.
Подобро да кажеш... помилујме мене грешниот отколу да се фалиш со оној кој не го познаваш.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
Вечен мир и одмор? Одмор од што? Вечен мир во однос на што? За некои одењето е одмор и мир, непрекината свесност за своето постоење... на пример :)
Кој и да стигнал до конечното, последната иницијација, просветлување - не може да го предаде директно на друг...
Историски гледано постојано тоа се прави со патокази... затоа и се бара да се научи јазикот и симболизмот на мајсторот.

На крајот можеби и се создаваат сопствени патокази, разбирливи за луѓе слични на оној стигнал „до крајот“, што ги следел патоказите на претходниот мајстор...

И во која прво религија го има ова крајна дестинација и вечен мир, како конечност, дека го има, а не во идно време „ќе биде“?
Ti ne sakas da ucis, tuku sakas da citas i da naogas bliskost vo odredeni delovi so odredeni proroci, i so toa si ja potvrduvas ispravnosta vo tvojot pat. Ti nemas poim vsusnost koj bil Muhamed, Buda i mnogu drugi, da bidam poprecizen nemas niti najmala dopirna tocka so istite. Ti ucis, sledis i mislis deka si blisku, no nekoi luge ednostavno nikogas nema da dobijat krilja.
Ako e celta Bitola, a startuvaat 2-ca luge od identicna geografska polozba. 2-cata ke izberat razlicen pat po svoja volja (presudni ke se mnogu parametri za nivniot izbor kako, kade i na koj nacin ke patuvaat), edniot ke odi preku trnliv pat ispolnet so mnogu iskusenija i nepogodi. Seto toa e posledica na negoviot izbor, koj e pak posledica na negovata "sustina". Drugiot kako posledica na negoviot"popameten izbor" ke odi po mnogu polesen pat, avtopat, preku Ohrid I ubavinite na Ohridskoto ezero. Ke dozivee i prozivee nezaboravni momenti.
Celta verojatno ke ja dostignat i 2-cata, a prviot mozebi I ke stigni vo Resen i ke misli deka e Bitola. Bez razlika na nivniot pat i celta, smislata ke bide ista.
Zatoa ti nemozes da bides Muhamed, Isus ili bilo koj drug prorok, niti mozes da si, zatoa sto nemas niti zelba da gi razberes, niti poim sto bil Muhamed, Isus ili nekoj drug.
Zatoa sto tebe ti preci avtopatot, mozebi i Ohridskoto ezero go dozivuvas grdo. Zatoa od start si izbral takov trnliv pat, poln so iskusenija. Zatoa sto, toa si ti. Nekoi ke recat "sudbina" i nema da se daleku od vistinata.
Pozdrav
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Ти не си ме разбрал што зборувам.
Каде јас сум рекол дека треба јас или ти или било кој да биде Исус, Буда, Мухамед, Кроули, Мојсеј итн итн? Кој сака да биде како нив? И зошто побогу би сакале да го одиме нивниот пат, каков и да бил тој? Што со тоа?
Како не разбираш што е патоказ?

Ako e celta Bitola, a startuvaat 2-ca luge od identicna geografska polozba. 2-cata ke izberat razlicen pat po svoja volja (presudni ke se mnogu parametri za nivniot izbor kako, kade i na koj nacin ke patuvaat), edniot ke odi preku trnliv pat ispolnet so mnogu iskusenija i nepogodi. Seto toa e posledica na negoviot izbor, koj e pak posledica na negovata "sustina". Drugiot kako posledica na negoviot"popameten izbor" ke odi po mnogu polesen pat, avtopat, preku Ohrid I ubavinite na Ohridskoto ezero. Ke dozivee i prozivee nezaboravni momenti.
Celta verojatno ke ja dostignat i 2-cata, a prviot mozebi I ke stigni vo Resen i ke misli deka e Bitola. Bez razlika na nivniot pat i celta, smislata ke bide ista.
Ти не знаеш што јас сакам и како работам - на форумов, тешко да зборувам за мојот внатрешен пат. :) Тоа е тајна. Најголема.
Но, ако ти дава задоволство ваквиот став - кој сум јас да се противам... така е како што велиш.

Ако целта е Битола, патот до таму е различен за секој (може и да е истиот, но патувајќи ноќе или преку ден е друго искуство нели?).
Се сложуваме за патот. Сечиј пат е сопствена приказна, затоа уште од првото мое доаѓање тука на форумов беше да се престане со христијанските и исламски испади како сите други се зло, сатанисти итн итн ако не се дел од нивните религии и не е „нивниот пат“... почнав да го користам нивниот метод на обвинувања и им смета тоа... нормално дека смета :)
Уште не престанува таквиот говор од многумина тука, бидејќи такви се тие религии - исклучуваат и не прифаќаат другост!

Ова последното, тој што стигнал во Ресен - мислам дека се зафркнал и не ги следел добро патоказите, за кои што зборував јас наназад. И тој ќе се убедува дека е Битола бидејќи не може да прифати дека верувањето во патот и неговото разбирање било погрешно, неточно!
Или ќе мора да оди уште и да го поправи тоа или да прифати дека целта му била погрешна, Ресен му била целта :)

„Гревот кој е непростив е свесно и намерно отфрлање на вистината, страв од знаењето дека тоа знаење не би одговарало на твоите предрасуди. “
- Книгата на Рамнотежа, A.·. A.·. публикација во класа B
Ако некому Ресен му е Битола, малку видел, поточно има малку искуство за нештата. :)[/quote]
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.438
Поени од реакции
3.151
Во врска со темата Исус и Његош дефинитивно..кога ќе ги измиксаш и двајцата и ќе добиеш "натална карта" тогаш "ме имаш" на психолошки план и сум ти "поблизок" за сваќање...:coffee:
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.537
Ти не си ме разбрал што зборувам.
Каде јас сум рекол дека треба јас или ти или било кој да биде Исус, Буда, Мухамед, Кроули, Мојсеј итн итн? Кој сака да биде како нив? И зошто побогу би сакале да го одиме нивниот пат, каков и да бил тој? Што со тоа?
Како не разбираш што е патоказ?


Ти не знаеш што јас сакам и како работам - на форумов, тешко да зборувам за мојот внатрешен пат. :) Тоа е тајна. Најголема.
Но, ако ти дава задоволство ваквиот став - кој сум јас да се противам... така е како што велиш.

Ако целта е Битола, патот до таму е различен за секој (може и да е истиот, но патувајќи ноќе или преку ден е друго искуство нели?).
Се сложуваме за патот. Сечиј пат е сопствена приказна, затоа уште од првото мое доаѓање тука на форумов беше да се престане со христијанските и исламски испади како сите други се зло, сатанисти итн итн ако не се дел од нивните религии и не е „нивниот пат“... почнав да го користам нивниот метод на обвинувања и им смета тоа... нормално дека смета :)
Уште не престанува таквиот говор од многумина тука, бидејќи такви се тие религии - исклучуваат и не прифаќаат другост!

Ова последното, тој што стигнал во Ресен - мислам дека се зафркнал и не ги следел добро патоказите, за кои што зборував јас наназад. И тој ќе се убедува дека е Битола бидејќи не може да прифати дека верувањето во патот и неговото разбирање било погрешно, неточно!
Или ќе мора да оди уште и да го поправи тоа или да прифати дека целта му била погрешна, Ресен му била целта :)



Ако некому Ресен му е Битола, малку видел, поточно има малку искуство за нештата. :)
[/QUOTE]

Tvojot pat i da ne e tajna e tesko da se opise, nacrta. Mnogu malku luge bi ja prepoznale umetnosta na Mone, Da Vinci i drugi pretopena vo platno. "Pokrieniot" ke gleda boi naspricani bez nekoja smisla, "otskrieniot" potpolna slika.
Sekoj koj se videl sebesi treba da si ja cuva taa svoja "slika".

Izgleda pogresno sum te razbral vo prethodniot citat. Mi dojde cudno ti, kako telemist da baras bilo sto od Muhamed, Isus ili bilo koj drug. Ednostavno e nevozmozno da koegzistirate, premnogu razlicni koncepti i patista se vo prasanje. Mozebi bibliskiot Isus e taka vam poblizok preku kabalata, se drugo e vo golem del razlicno. So islamot ste premnogu bliski so sufizmot (koj kako islamski ogranok e vo potpolna sprotivnost so sufizmot. Sufizmot e vsusnost reprezent za izvorniot Islam).
Dali moses nesto od nuv da "naucis"? Zavisi sto baras...
Tesko e da debatiras vakvi prasanja, pogotovo na forum.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Tesko e da debatiras vakvi prasanja, pogotovo na forum.
Тешко е бидејќи сите се чувстуваат „нападнати“, „навредени“ заради верувања и богови... што е чудно за мене во ова демешно време, некој да мисли дека било кој бог, мртов пророк или мудрец, има потреба од „одбрана“ или „докажување“.

Кој од овие... во насловот, го разбирам јас како трик прашање...

Не е ништо различно во однос на учењата кои се предаваат со еони... различни се симболите. Егзотеријата создава религии и верувања, која пак е еден мал дел од езотеријата која бара многу повеќе од она што е дадено во религиите и учењата.

Дури ете ќе го земеме Исус, тој ние најблиску нам бидејќи живееме меѓу христијани: имал предавања посебни за учениците (дури и посебни кон мал круг ученици) и предавања во параболи (симболи) за останатите... Езотерија и егзотерја.

Сите гении така правеле и така прават: не постои некој да го прекршил тоа правило на иницијација. Едноставно не постои.
Се може да се предаде, но тоа - никако.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
"None shall pass by me except he slay me, and this is his curse, that, having slain me, he must take my office and become the maker of Illusions, the great deceiver, the setter of snares; he who baffleth even them that have understanding. For I stand on every path, and turn them aside from the truth by my words, and by my magick arts.

And this is the horror that was shown by the lake that was nigh unto the City of the Seven Hills, and this is the Mystery of the great prophets that have come unto mankind. Moses, and Buddha, and Lao Tan, and Krishna, and Jesus, and Osiris, and Mohammed; for all these attained unto the grade of Magus, and therefore were they bound with the curse of Thoth. But, being guardians of the truth, they have taught nothing but falsehood, except unto such as understood; for the truth may not pass the Gate of the Abyss. "

- Liber 418, Vision & the Voice of 30th Aethyrs
 

Kajgana Shop

На врв Bottom