Испити на крај на година во средното и основното образование

Статус
Затворена за нови мислења.

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Ни соопштија дека на крај на учебна година ќе полагаме испити по секој предмет,ама со професори од други градови...доколку оценката од испитот се разликвит за 2 оцени од оценката од професорот,професорот добиват опомена,а после третата опомена ќе бидит избркан од работа....

Јас мислам дека овие испитиве се супер работа,немат да имат веќе ургенции за оцени и ќе се видит стварно кој колку учел...вие шо мислите?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jaс мислам дека идејава е одлична и ја поддржувам максимално. Е сега каква ќе биде реализацијата... Затоа што има деца на професори што учат со мене во генерација и нормално, ако нивните имаат пристап до тестовите, зошто и тие да би немале и не направат 5ка повторно?
 

BJK

\m/ Master of Puppets \m/
Член од
21 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
23
navistina ova e dobra merka, bidejki godinava na drzavnata matura nekoi so sila zedoa 2ki 3ki a imaa 5ki, barem vaka ke e malku po fer. no sepak treba da se ceka i da vidime dali ke ima rezultat. no jas sum malku pesimist i mislam deka tesko deka ke profunkcionira bidejki takov ni e mentalitetot, sekogas nekoi uspevaat da najdat vrski i ete ti ocenka bez macenje.:toe:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Супер ако биде така.
Барем нема тие што имале две тројки на крај, а плачеле и им ги поправиле во петки да поминат и тука.Еднаш да се оценува објективно.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Идејата е одлична само незнам дали ќе успеат да ја реализираат. Владава премногу се зафати во образованиево и скоро ништо не успеа да среди., донесе компјутери кои не ни дозволуваат да ги користиме и како украси само место ни зафаќаат на масите, на тие што упишаа прва им обезбедија бесплатен превоз кој сеуште не е реализиран, на социјалните случаи - бесплатни учебници од кои и трага ни глас нема по школите, матурантиуте ги зафркнаа со матурата и уписите на факултетите, го направија средното задолжително а не ни размислија убаво каква грешка ќе направат, воведоа веронаука и историја на религија бес никакви учебници и теолози или сл и плус како шлаг на сето тоа ќе имало тестови на крај на година хахаха нема шанси. а и да има, тие тестови ќе бидат познати за професорите и одговорните уште однапред, па тоа со знаење 0, паќ ќе има 5 бидејќи мама, тато, бато, дада, баба, дедо, вујна, вујче, тета, тетин, стрина, стрико, пријател на пријателот на пријателот на татко ми итн. Уште многу време треба додека се да се среди во образованието и да се воведат рамноправни тестирања за сите ученици, иначе сега за сега нема фајде од такво нешто.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Ќе бидеме компјутери. Не се нормални!

Треба секој предмет (пази СЕКОЈ) да го знаеш сосема за да извадиш 5ка. И кога тоа? Пример историја? ЈАс ќе памтам бројки илјадници од секоја тема? А не е само историја, имам уште 12 предмети плус. :uvo:
Не знам. Мене ми е многу глупаво. Друго е да бидат тестовите на секое тримесчие, а друго е на крајот на годината па цел матерјал. Идејата мене воопшто не ми се допаѓа. Јас учам, но мислам дека ова е претерано.

А, и дали некоја знае каде е воведен овој закон? (мислам на друга држава)
И некои дополнителни информации за истиот ...

:jaj:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ни соопштија дека на крај на учебна година ќе полагаме испити по секој предмет,ама со професори од други градови...доколку оценката од испитот се разликвит за 2 оцени од оценката од професорот,професорот добиват опомена,а после третата опомена ќе бидит избркан од работа....

Јас мислам дека овие испитиве се супер работа,немат да имат веќе ургенции за оцени и ќе се видит стварно кој колку учел...вие шо мислите?


и јас се сложувам донекаде со ова, ама немислите дека ако на пример некој професор мене не ми се допага, и јас ке бидам немирен кај него, така? и сеа ке иам кај него кец... и доаѓа комисија, полагам предмет и оп, имам 5.. и тогаш?? ке треба да лета професорот... немаме таков менталитет за такви работи
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
и јас се сложувам донекаде со ова, ама немислите дека ако на пример некој професор мене не ми се допага, и јас ке бидам немирен кај него, така? и сеа ке иам кај него кец... и доаѓа комисија, полагам предмет и оп, имам 5.. и тогаш?? ке треба да лета професорот... немаме таков менталитет за такви работи

Луѓе за кого учите? За вас или за професорот? Браво ако цела година си имал кец и на крајот 5ка на цел матерјал. Што ум ќе бешеее...:nesvest:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Ќе бидеме компјутери. Не се нормални!

Треба секој предмет (пази СЕКОЈ) да го знаеш сосема за да извадиш 5ка. И кога тоа? Пример историја? ЈАс ќе памтам бројки илјадници од секоја тема? А не е само историја, имам уште 12 предмети плус. :uvo:
Не знам. Мене ми е многу глупаво. Друго е да бидат тестовите на секое тримесчие, а друго е на крајот на годината па цел матерјал. Идејата мене воопшто не ми се допаѓа. Јас учам, но мислам дека ова е претерано.

А, и дали некоја знае каде е воведен овој закон? (мислам на друга држава)
И некои дополнителни информации за истиот ...

:jaj:
Потполно се сложувам со ова. Некои ученици, едвај се борат за 5 да добијат, за на крај да им натрупаат наеднаш 13 предмети за полагање, за да немат време да повторат и да добијат две оцени подолу?
Нема да има наставници во школото доколку се направи вакво нешто. Минимум по 2-3 ученици во клас ќе ја поминуваат границата од разлика во оценката. Друго, физичко да не испитуваат? И шо да им кажам јас? Не сум добар у спортој(имам шиена нога, 1 цм пократка е), се трудам да вежбам, ама ако сите ми бидат 5, и некое ѓубре од страна да ми дојде и да ми каже па ти си немаш врска, 2 на ти, па да си ја тупам главата шо ми го расипува целиот просек?
И шо ми кажа една професорка. Ова исто така ги омаловажува наставниците. Наставникот ќе си стави реална оценка од целовкупното знаење на ученикот. И сега некој од страна ќе доаѓа и ќе му збори дека он си нема врска од предавање и оценување?

Еден чест случај би ти бил ученик кој на една тема потфрлил и извадил 3, писмените во главном му биле 4ки и 5ки, но усно знае многу подобро да се изрази, и ете му става 5ка наставникот. Му даваат у недела 4 испити, повтора шо може, ама шо сакаш прави, не знам, не би можел за 4 дена се да повторам. Вади 3, и шо сега? Курбан идат и тој, и наставникот.

Но, не се грижам многу, бидејќи за мене не е проблем. Ко прво не верувам дека идејава ќе може да се реализира годинава, а ко второ јас ќе немам бог знае кој проблем, може 1-2 предмети да промашам, ама кој и нема?(освен некој шо вистина е компјутер)Па затоа и верувам дека ќе се дигне голема узбуна околу целава работа, и бар една година ќе се пролонгира, додека не се најде подобро решение. И патем, резултатите од матурата кога ги дадоа? Ги чекаа сигурно повеќе од месец, а само четврта беа. +тестови за другите 3 години и замислете си шо ќе настане во државава. Не ја бива работава. :toe:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.914
Поени од реакции
12.402
Ќе бидеме компјутери. Не се нормални!

Треба секој предмет (пази СЕКОЈ) да го знаеш сосема за да извадиш 5ка. И кога тоа? Пример историја? ЈАс ќе памтам бројки илјадници од секоја тема? А не е само историја, имам уште 12 предмети плус. :uvo:
Не знам. Мене ми е многу глупаво. Друго е да бидат тестовите на секое тримесчие, а друго е на крајот на годината па цел матерјал. Идејата мене воопшто не ми се допаѓа. Јас учам, но мислам дека ова е претерано.

А, и дали некоја знае каде е воведен овој закон? (мислам на друга држава)
И некои дополнителни информации за истиот ...

:jaj:
брачед ми шо живејт во Холандија уште ко почна нашкола,од 1 одделение ( а кај нив се почвит од 4 години ),ги имат овие тестој. Тестот се полагат во исто време во цела држава,тестојте се добивет вечерта пред испитот,а после заедно сите тестој се прегледвет и после еден месец се дават резултат...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Не ми се допага ова, ама како е за сите, така и за мене. И со ова пак нема да се спречи попуштањето оценки, ама нека експериментира владата.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
глупостииииииииии....опнаа државна матура со најава дека математика ке биде задолжителна за јас кога ке полагам сега и годични тетсови....ако има годишни тетсови нека не се прават обични тетсови и испрашувања...ке си идеме во школо и си знаеме месец мај е за тетсови и крај....нека не умараат сепак ние не сме возрасни и не сме способни за такво нешто...јас учам во орце николов училиште кое самото по себе говори за рејтингот на наставата и професорите...искрено јас се утепувам од учење и едвај поминувам одличен секоја лест на тие што се 5.00...кај нас после секоја тема се прави тест по скоро секој предмет...и не верувам дека ке се измени нешто доколку се стават годишните тетсови освен малтретирање на учениците а и професорите...а тие што сте за?се чудам...треба во рок од 12 дена да направите 12 различни теста по секој предмет..мислите дека сте способни да запматите толку?:tapp::tapp::tapp:малку ни е комплицирано образованиево и пренатрупано со непотребни работи ова ко јаготка на шлаг....ебате државата на некој му текнало одма прифакаме....а тие што го измислиле чудово нека ги даваат тие тсестови на нивните деца дома...
и уште нешто..нас никој во школо ништо не ни најавил
 
V

Viktoranius

Гостин
Супер ако биде така.
Барем нема тие што имале две тројки на крај, а плачеле и им ги поправиле во петки да поминат и тука.Еднаш да се оценува објективно.
Епа супер е за тебе, ама за мене не е.

Лесно е ај ке кажеш од тројки му поправиле на петки, ама на мене шо треба од кецови да поправат на двојки тука каде сме?

Значи ако има такви комисии поарно уште сеа да се откажам од училиште. Зошто да си трошам една година од животот ако знам дека на крајот некој идиот од некое село ќе ме заеба?

П.С Во случај да понавлам ....... реки крвој ќе течат низ тој балкано .....
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
грујо знае кај е моќта (образование) и има сите да пеете географија и да ја знаете јачината на гама зраците у сезона на растење на јужноафрички диви орхидеи додека не се просерете... аааа нема лабаво :vozbud:
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
брачед ми шо живејт во Холандија уште ко почна нашкола,од 1 одделение ( а кај нив се почвит од 4 години ),ги имат овие тестој. Тестот се полагат во исто време во цела држава,тестојте се добивет вечерта пред испитот,а после заедно сите тестој се прегледвет и после еден месец се дават резултат...
... ovoj proekt tece tokmu so pomosh na holandskata vlada i USAID.Ne e tolku strashno kolku shto izgleda, negovata cel e da se vrednuvaat znaenjata na decata. Ima odredeni anomalii koi verojatno vo od ke se koregiraat. Ubavo bi bilo, a verojatno ke odi taka da se promeni upisnata politika odnosno da ne se baraat samo 5 po site predmeti, tuku 4 ili 5 za soodveten predmet za strukata. Otstapki vo ocenata moze da ima do 2 oceni, znaci dobivash 5 od profesorot, a na testot 4, tuka nema promena na ocenata, se zema vo obzir i drugite elementi, aktivnost na cas, proekti, usni odgovori, no ako imash 5, a na testot dobiesh 1 ili 2 e tuka ne moze da spasi nikoj.
Da bideme realni, cesto imame i obratni situacii koga deteto na test dobiva 5, ama profesorot zaradi svoe ubeduvanje namaluva ocenki odnosno go ocenuva so 2, 3. Kazni za profesorite ke ima vo dvata slucai i za povisika ne zasluzena, no i za poniska, samo po 3 ciklusa, odnosno ako 3 pati po red ima takva pojava. Ke mora da se naucat site na red.Okolu probivanje na testovite, pa se proba i so maturata, no bea numerirani i nikoj ne si dozvoli da zeme primerok bidejki morashe da se zavede koj izdal i koj zemal.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom