Иронија, Сарказам, Цинизам...

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Колку често ги употребувате?

Дали сте свесни кога некого го исмевате дали сте употребиле цинизам, сарказам или иронија ?
-Јас искрено мислам дека помеѓу сарказам и иронија има многу мала разлика која тешко може да се дефинира....

Дали се однесувате љубезно, културно или како да кажам обожавате да ги брецкате луѓето кои ги сметате за глупави, грди или едноставно ги хејтате од рандом причини и се сметате дека сте попаметни или нешто повеќе од нив ? Не велам не, можеби некои навистина заслужуваат да бидат плеснати во лице со вакво нешто...

Вие што мислите ?
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Не ги користам и не сакам луѓе кои ги користат.
Дури не ти се прај кеф кога некој што страшно те иритира ке биде исмеан ? Или онака те фајка смеа од нечија смисла за сарказам и иронија ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Од сите набројани, цинизам е апсолутно најодвратна појава, другиве се далеку по лесни како појава, и негативност. Знам луѓе што се природно такви, толку многу го користат цинизмот што веќе им е секојдневие и навика, претежно се гадови луѓе по природа.

Иронија и сарказам се користат обично како зезанција, додека цинизам неретко е поврзан со лицемерие, и лага.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Сарказмот е всушност користење иронија.

sar·casm
ˈsärˌkazəm/
noun
  1. the use of irony to mock or convey contempt.
i·ro·ny1
ˈīrənē,ˈiərnē/
noun
  1. the expression of one's meaning by using language that normally signifies the opposite, typically for humorous or emphatic effect.

Инаку да го користам во одредени ситуации. Би сакал да не го користам ама некои луѓе едноставно си го бараат :pos:

"Sarcasm is the body's natural defense against stupidity".
П.С Ќе се согласам со Псај цинизмот некако си е посебна приказна па така не би го групирал со другиве две.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Сарказам и иронија постојано ,цинизам не :D .
 
N

NikolaMKD91

Гостин
Сарказмот и иронијата се природен механизам на одбрана на телото од глупоста . :D
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Хехе, ме пресмејвте. Назад на темата, пошо веќе има во хумор тема за Иронија, ќе се префрлите таму.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Сарказам/Иронија нонстоп,дури и мислам дека претерувам во последно време,најчесто против глупи прашања и мислења:)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.250
Sarkazam da no so odredeni granici imam nekolku pati upptrebbbno so nastavnici it didn't end up so well:D:rolleyes:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Иронија/сарказам да, во секојдневен контакт со разбрани луѓе :icon_lol:

Пошо преведено не е доволно coоl, нали...
Цинизам е за политичари.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Сарказам е нешто како подкатегорија на Иронија. Ако иронијата е добронамерна, тогаш е шала, ако е злонамерна тогаш е сарказам пр. (на некој плашливец кажеме -о колку храбар човек) .... Инаку ако излезе ситуација и некој ме извади од такт го користам, ама во повеќето случаи ми е шала.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Порано така , така ! Како стареам се повеке наликувам на оние двата метузалема од мапет-шоу :sneaky: !
А , како да си олесниш на душата во ситуација кога некој тресе зелени а не е свесен за тоа ? Акни му палецот , па ако сети значи дека не е толку глуп нека размисли , ако не сети значи нема кривично дело , пациентот е неконтактибилен ;)!
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Често ги користам.
П.С. Твојот потпис ме доведе до темава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom