Иран возврати на Израел - нова војна во светот!!!

Од чија страна сте ?

  • Иран

  • Израел

  • Не знам/Немам одлучено

  • Неутрален сум


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.381
Поени од реакции
22.904
Чудно ми е како покрај железната купола, толку дронови стигнаа над ТелАвив

Sent from my phone using Tapatalk
Pa ne e toa nekoja visa matematika.
Ako imas povekje dronovi od sistemot sto moze da presretne, ostanatite ke gi presretne metata kon koja bile upateni.
Ili pak ako gledas ekonomski, povekje im se isplakja nekoj dron od 10000 dolari da ja pogodi celta otkolku da trosis na nego raketa od eden milion dolari.
Sega sto ti odgovara povekje toa, i dvete matematiki se validni.
Битно вчера или завчера @banzaii ни пиша дека доколку дошло до војна Иран пешки ќе тргнеле преку 3 држави и израелциве ќе им ја гаѓале колоната.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Битно вчера или завчера @banzaii ни пиша дека доколку дошло до војна Иран пешки ќе тргнеле преку 3 држави и израелциве ќе им ја гаѓале колоната.
Тоа само во твојата глава или незнам дали знаеш што читаш. Еве од 300+ дронови и ракети повеќето 290+ беа срушени уште пред да дојдат до Израел. Во Техеран им прават убиства на научниците ко од шала чифутините ама ете во твоја глава овие ќе пратат неколку стотина илјади војници без да ги приметат. Велиш денес нема такви глупости од километарски воени колони појдени да освојуваат?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.364
Тоа само во твојата глава или незнам дали знаеш што читаш. Еве од 300+ дронови и ракети повеќето 290+ беа срушени уште пред да дојдат до Израел. Во Техеран им прават убиства на научниците ко од шала чифутините ама ете во твоја глава овие ќе пратат неколку стотина илјади војници без да ги приметат. Велиш денес нема такви глупости од километарски воени колони појдени да освојуваат?
Abe arno Srbite sto go slikaja toj nevidliviot inaku den denes misterija ke bese.
Dobro be so ocekuvas da objavat, pepel ne napraja, toa PVO to nase tolku falenoto za kur ne go biva. Ne izbusija ko sponzorusa vo Dubai.
Pa mnogu jasno deka taka ke recat, ke se iznenadev da receja poinaku.
Standard prikazni za random brojleri e izjavata.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.988
Знаете што не ми е јасно? Зошто кога Израел веќе е во војна со Хамас, решава да изврши директен напад врз иранската амбасада во Сирија? Кога веќе си во војна, зошто да започнуваш друга војна?
Затоа што:
- Израел е во непрекидна војна, уште откако е создадена државата Израел,
- чифутините се одмаздољубиви, без мерка, иако се кријат зад начелата од Стариот Завет („око за око„...),.
- затоа што сиријците (и нивните помошници од Иран) немаат дозвола да соборуваат чифутински авиони, иако Русите им подарија С-300,
- Иран е најголем (и по димензии) непријател на Израел и само Иран покажа „топки„ кон Израел, додека Израелските арапски соседи се „пацифизирани„ и уста не отвораат, иако Израел ги згази палестинците.
Автоматски споено мислење:

Ne znam za vas, no jas ocekuvam odmaznicki napad od strana na Izrael.
Ќе го има и тоа многу скоро...
 
Член од
27 мај 2018
Мислења
781
Поени од реакции
1.374
Член од
12 март 2024
Мислења
400
Поени од реакции
540
Тоа само во твојата глава или незнам дали знаеш што читаш. Еве од 300+ дронови и ракети повеќето 290+ беа срушени уште пред да дојдат до Израел. Во Техеран им прават убиства на научниците ко од шала чифутините ама ете во твоја глава овие ќе пратат неколку стотина илјади војници без да ги приметат. Велиш денес нема такви глупости од километарски воени колони појдени да освојуваат?
Aj sledno 600 dronovi i 10 raketi i sedmata e nuklearna, aj fati ja?
Kolku ajnstajni im ubija i uste kolku imaat na lager?
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Abe arno Srbite sto go slikaja toj nevidliviot inaku den denes misterija ke bese.
Dobro be so ocekuvas da objavat, pepel ne napraja, toa PVO to nase tolku falenoto za kur ne go biva. Ne izbusija ko sponzorusa vo Dubai.
Pa mnogu jasno deka taka ke recat, ke se iznenadev da receja poinaku.
Standard prikazni za random brojleri e izjavata.
Види владе у старт кога почна овде да пишуваат дека Иран лансира дронови пишав дека Иран ќе рече ја имале својата одмазда, овие дека собориле се, САД дека помогнал во соборувањето и останал заштитник на Израел и сите ќе си терат ко што си и тераа. Се иде ко договорено, едните им требаше некаква реакција заради нападот на амбасадата. САД затоа сега вели да нема никаква реакција од Израел.

Тој што ме цитира мислам дека се возбуди дека Иран ќе ги нападне копнено Израел. За да ги нападне Иран копнено треба да помине низ 2 земји и копнен пат со должина од овде до Хамбург. Авиони да прати со опрема и тоа ќе биде уништено над Ирак. 3 дена се труби за напад и утнаа за малку точниот термин, а не па нешто посериозно.

Во моментот таква е ситуацијата, Израел е најнацистичка земја што врши геноцид и е способен да ги шљака сите таму во околината и редовно ги дисциплинира и подржан од моментална најмоќната земја. И не тера око за око заб за заб, туку глава за заб. Еве им убија 1 000 души овие ја срамнија Газа до земја и убија 35 000 луѓе од кој сигурно 34 000 не се ни криви ни должни. За ова ќе ги притиснат САД да не прават некоја голема реакција за публиката. Еве нека им направи нешто посериозно Хезболах од Бејрут , Либан од тие 10 000 км2 ќе остане Бејрут и таму на север.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.475
Тоа само во твојата глава или незнам дали знаеш што читаш. Еве од 300+ дронови и ракети повеќето 290+ беа срушени уште пред да дојдат до Израел. Во Техеран им прават убиства на научниците ко од шала чифутините ама ете во твоја глава овие ќе пратат неколку стотина илјади војници без да ги приметат. Велиш денес нема такви глупости од километарски воени колони појдени да освојуваат?
Иран пред да лансира било што се јавуе доброволно по телефон за да ги извести газдите, да си позачистат тоа дворот.

Додека Израел домаќински штеди на импулси кога го прави тоа.

Дебелкото од северна Кореа нема телефон а и не е фан на ништо друго освен на ќебапи. Па затоа што нема телефон, никој не го дира.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.792
Поени од реакции
3.988
Иран пред да лансира било што се јавуе доброволно по телефон за да ги извести газдите, да си позачистат тоа дворот.

Додека Израел домаќински штеди на импулси кога го прави тоа.

Дебелкото од северна Кореа нема телефон а и не е фан на ништо друго освен на ќебапи. Па затоа што нема телефон, никој не го дира.
Духовито...:icon_lol:

Мене ми е малку сомнително-од кај знаеа и Израел и САД дека Иран ќе нападне токму во недела наутро?...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.364
Види владе у старт кога почна овде да пишуваат дека Иран лансира дронови пишав дека Иран ќе рече ја имале својата одмазда, овие дека собориле се, САД дека помогнал во соборувањето и останал заштитник на Израел и сите ќе си терат ко што си и тераа. Се иде ко договорено, едните им требаше некаква реакција заради нападот на амбасадата. САД затоа сега вели да нема никаква реакција од Израел.

Тој што ме цитира мислам дека се возбуди дека Иран ќе ги нападне копнено Израел. За да ги нападне Иран копнено треба да помине низ 2 земји и копнен пат со должина од овде до Хамбург. Авиони да прати со опрема и тоа ќе биде уништено над Ирак. 3 дена се труби за напад и утнаа за малку точниот термин, а не па нешто посериозно.

Во моментот таква е ситуацијата, Израел е најнацистичка земја што врши геноцид и е способен да ги шљака сите таму во околината и редовно ги дисциплинира и подржан од моментална најмоќната земја. И не тера око за око заб за заб, туку глава за заб. Еве им убија 1 000 души овие ја срамнија Газа до земја и убија 35 000 луѓе од кој сигурно 34 000 не се ни криви ни должни. За ова ќе ги притиснат САД да не прават некоја голема реакција за публиката. Еве нека им направи нешто посериозно Хезболах од Бејрут , Либан од тие 10 000 км2 ќе остане Бејрут и таму на север.
Si ima tamu nekoj sto cita megju redovi. Porakata e pratena, sega mnogu bitno e kako e protolkuvana za tie za koi bese nameneta. Im bese dadeno do znaenje deka imaat i tehnologija i kapaciteti da gi mavaat kade sakaat, koga sakaat. Zatoa i najavija, za da si se spremat i da uvidat deka nisto ne mozat da napravat okolu toa. Najverojatno imaat i nuklearen arsenal na raspolaganje kako kontra teza na toj na Izrael, vo slucaj na ovie da im tekni nekoe ludo scenario i da go upotrebat svoeto koe navodno go nemaat.
Inaku realnosta e taa, Iran gi otvori kartite, mu vlepi samar na Izrael i na SAD onaka javno , cel svet da vidi. Ako ovie si pokjutat porakata e sfatena i ke pocnat da se odnesuvaat soglasno so novata politicka realnost , a taa e deka nivnata hegemonija vo toj del na svetot zavrsi. Ima nov igrac na terenot. Ako ne e sfatena ke gledame cirkuzi za brzo.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.127
Поени од реакции
11.520
Si ima tamu nekoj sto cita megju redovi. Porakata e pratena, sega mnogu bitno e kako e protolkuvana za tie za koi bese nameneta. Im bese dadeno do znaenje deka imaat i tehnologija i kapaciteti da gi mavaat kade sakaat, koga sakaat. Zatoa i najavija, za da si se spremat i da uvidat deka nisto ne mozat da napravat okolu toa. Najverojatno imaat i nuklearen arsenal na raspolaganje kako kontra teza na toj na Izrael, vo slucaj na ovie da im tekni nekoe ludo scenario i da go upotrebat svoeto koe navodno go nemaat.
Inaku realnosta e taa, Iran gi otvori kartite, mu vlepi samar na Izrael i na SAD onaka javno , cel svet da vidi. Ako ovie si pokjutat porakata e sfatena i ke pocnat da se odnesuvaat soglasno so novata politicka realnost , a taa e deka nivnata hegemonija vo toj del na svetot zavrsi. Ima nov igrac na terenot. Ako ne e sfatena ke gledame cirkuzi za brzo.

Израел убедливо со најслоевитото ПВО во светот. И тоа пази, територија која не е којзнае толку голема.
Вчера дејствувал Ароу,Ајрон Доме, Патриот и Давидовата жила или како е превод на она sling на македонски.
Плус Ф-35ки и остала коалиција со своите играчки во Јордан и Ирак.

И пак мрчат ништо не направил Иран. Па јас искрено очекував ништо да не долета до Израел.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.851

Биби и на иранциве лом ке ги напрајт,онај со чалмана од 1989 е прв човек ама изгледа имат ум од пајка.
Како и обично недолжните ке платат цена...само ако се отворит иранската граница кој ке ги примит миљонските бегалци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom