Интуиција.... Точна или не?

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Оф.. ја со таа интуиција уште водам битка! Некогаш е во право некогаш не..И незнам кога е, тек дури кога ке се заврши ситуацијата, случката......Кога не ја слушам и терам по свое некад надрљувам..а кога ја слушам некад грешки правам....Незнам искрено дали е точна е или не..Поделено ми е мислењето околу ова прашање
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
Интуција ми работи и НИКОГАШ не ме лаже само кога во прашање е личност која сака да ми заебе нешто и пред да го направи тоа едноставно го осеќам. А за се друго немам претчуство (интуиција)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Откога почнав поретко да одам по логика а повеќе да слушам интуиција сѐ ми тргна на подобро и почнав помалку да грешам. Кај мене секогаш супер си функционирала само порано ја игнорирав ама откога добив неколку животни шлаканици сеа ја слушам без поговор.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Откога почнав поретко да одам по логика а повеќе да слушам интуиција сѐ ми тргна на подобро и почнав помалку да грешам. Кај мене секогаш супер си функционирала само порано ја игнорирав ама откога добив неколку животни шлаканици сеа ја слушам без поговор.
Значи дека не си ја прател логиката како што треба. Интуицијата сама по себе е логика, само што е базирана на подсвеста, која има многу повеќе информации за ситуацијата одколку свесноста која се замара со глупости.
 

Романтичарка

надежна форумџика
Член од
31 октомври 2009
Мислења
382
Поени од реакции
91
Секој има интуиција за сево животот,само треба подобро да ја слуша.
Порано премногу и верував на интуицијата и доста добро ми одеше.Сега дури не ја ни слушам.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Значи дека не си ја прател логиката како што треба. Интуицијата сама по себе е логика, само што е базирана на подсвеста, која има многу повеќе информации за ситуацијата одколку свесноста која се замара со глупости.
Не, воопшто не мора да биде логика зашто и потсвеста не мора да има доволно информации па пак ќе ти даде сигнал како да постапиш, затоа и е интуиција. Интуицијата е чувство а не мисла додека логиката е мисла а не чувство.

Intuition is the ability to acquire knowledge without inference or the use of reason.[1] "The word 'intuition' comes from the Latin word 'intueri', which is often roughly translated as meaning 'to look inside'’ or 'to contemplate'."[2] Intuition provides us with beliefs that we cannot necessarily justify. For this reason, it has been the subject of study in psychology, as well as a topic of interest in the supernatural. The "right brain" is popularly associated with intuitive processes such as aesthetic abilities.[3][4][5] Some scientists have contended that intuition is associated with innovation in scientific discovery.[6]
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Кур се тресе у ладна вода а можеби и топла.

Кога имаш 50 50 шанса за некаква тема тогаш секогаш можеш демек да ја сваќаш сериозно како и ова.
Демек има поинтуитивни личности и помалку интуитвни...глупости намачкани на лепче извадено од тостер.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Не, воопшто не мора да биде логика зашто и потсвеста не мора да има доволно информации па пак ќе ти даде сигнал како да постапиш, затоа и е интуиција. Интуицијата е чувство а не мисла додека логиката е мисла а не чувство.
Пак е логика, подсвеста си има пристап до многу повеќе информации за дадена ситуација/одлука одколку што ти мислиш дека има (свеста) затоа одлуката според интиуцијата е најчесто точна пошо подсвеста има пресметано врз основа на многу повеќе дадени информации и искуства.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Пак е логика, подсвеста си има пристап до многу повеќе информации за дадена ситуација/одлука одколку што ти мислиш дека има (свеста) затоа одлуката според интиуцијата е најчесто точна пошо подсвеста има пресметано врз основа на многу повеќе дадени информации и искуства.
Те сфатив де, веќе го кажа истото на што доби реплика во претходниот пост.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Не, воопшто не мора да биде логика зашто и потсвеста не мора да има доволно информации па пак ќе ти даде сигнал како да постапиш, затоа и е интуиција. Интуицијата е чувство а не мисла додека логиката е мисла а не чувство.
pa toa e so ce ti kaze vnatresniot glas sto vikam jas toa e retko gresi
, edno vreme go zanemariv toa za sto posle se pokaza kako greska, taka da treba da se sledi intuicijata
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Никогаш не ме излажала интуицијата...
кога нема да ја послушам обично наебувам .. така да многу обрнувам внимание на тоа..
секој пат знае да ме зачуди сето тоа како може да предвидам некои работи и како кога осеќам во себе дека нешто не е во ред со некоја работа или личност секогаш испаѓа точно.
 
Член од
28 декември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
10
Интуицијата не е лага! Кај некого е загушена, но секако дека е активна. Потребен ни е празен ум (тие што медитираат знаат како да го сторат тоа) за да можеме да го слушнеме тоа тивко гласче и да го послушаме.
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
320
Поени од реакции
225
Pred da se pojavi bilo kakva ideja, postoi intuicija koja sekogash i predhodi na idejata. I ako umot ni e smiren, taa kje ni pokazhe shto e najdobro za nas. Togash koja ideja da se pojavi ne kje bide destruktivna.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Секогаш ме водела на погрешен пат. Но, верувам дека постојат луѓе кои имаат неверојатно точна интуиција. Просто не можам да поверувам како им успева. Ете, на пример другарка ми кога решава проблем секогаш ми изгледа како завршеток на епизода од Хаус. Секогаш е во право.
 
D

Deleted member 55587

Гостин
ne znam,ne sum intuitivna,ali imalo momenti koa se slucuvale raboti kako sto sum osekala.eve eden prost primer da receme deka sum osekala deka vecerva koa ke idam na zurka top ke si pominam i taka i ispagalo ali sum imala i pricina da mislam taka poso sve prethodno bilo top i super,jes da veruvam deka nemozam da znam sto ke se desi pokasno i deka nesto nema bide vozmozno da mi ja rasipe vecerta,ali predvodena od toa deka se pred toa izleglo kao so treba nema zaso da mislam obratno.i veruvam deka se ima pricina kao ke si postelime,taka ke si legneme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom