Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.900
Поени од реакции
7.309
Како можи да гледам филмови(филмовизија.рс кинотека.мк) или фудбал(sportlemon royadirekta itn..)on line на Quart smart tv шо апликација треба да спуштам(инсталирам) на телевизорот ?
 

Gh0$T

BanishedFromMyOwnWorld
Член од
4 октомври 2008
Мислења
271
Поени од реакции
19
Ми треба помош некој ако може да ми даде Proxy за да отварам страни како facebook.com и други бидејќи се забранети...

Благодарам однапред.;)
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Телевизорот и компјутерот ми се поврзани преку Smartshare и преку телевизорот можам сам да си ги отворам споделените фајлови, нормално ако рутерот ми работи. Дали кога гледам филм на телевизорот преку Smartshare ми троши исто интернет како да го симнувам наново филмот или троши некои минимални 100тина мегабајти колку за пренос?

Јас мислам дека троши многу и повеќе би ми се исплатело да си ги гледам преку УСБ филмовите, ама да си прашам за секој случај :D
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Здраво. Ако може некој да ми помогне за вифиво дома. Купив лаптоп и не сака да ме поврзе на мрежа. Ги јавува мрежите ама кога ќе отидам на мојата и ќе стиснам connect ми вика windows was unable to connect не ми ни дава опција да вкуцам пасворд а кај комшиските ми ја дава таа опција. Лаик сум за овие работи.
 
Т

Триптико

Гостин
@streetbond2005 широк поим е проблемов. Проба со рестарт на рутер? Имаш troubleshooting на самото wifi со десен клик, види што ќе ти даде.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Zdravo, imam dva objekti doma od koi vo prvit imam standarden ruter od thome a WiFi to ne mi go pokira vtoriot objekt.

Dali ima nacin da postavam vtor ured koj bi bil povrzan so prviot ruter a bi zracel wi fi vo vtoriot objekt?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Може. Ќе купиш уште еден рутер и ќе го користиш како пренесувач на сигнал(repeater).

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Телевизорот и компјутерот ми се поврзани преку Smartshare и преку телевизорот можам сам да си ги отворам споделените фајлови, нормално ако рутерот ми работи. Дали кога гледам филм на телевизорот преку Smartshare ми троши исто интернет како да го симнувам наново филмот или троши некои минимални 100тина мегабајти колку за пренос?

Јас мислам дека троши многу и повеќе би ми се исплатело да си ги гледам преку УСБ филмовите, ама да си прашам за секој случај :D
Малку доцна ама гледам никој не ти одговорил. Не троши интернет воопшто бидејќи ти ги стримаш локално.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
не знам дали тука треба да се обратам ама користам romstation и не сака да направи врска не знам дали е поврзано со тоа што ми е cable unpluged na local area connection тоа што е за виртуелната мреша или не, ако може некој да ми помогне би било добро.
 
Последно уредено:
S

StormRage

Гостин
Дечки веќе имам подолго време проблем со T-Home интернетот. Има по некој спајк али генерално има најголем проблем со некој DNS, го користам 8.8.8.8 и не можам баш да најдам решение... Некој со сличен проблем? Претежно страници се отвараат половично, некои дури воопшто и не ги отвара и многу паѓаат линкови низ страните...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.096
Поени од реакции
317
Не знаев кај да прашам па реков тука да прашам. Поврзав на телевизорот интернет и сакам да знам дали можам некако да гледам преку интернет балкански канали. Пробав на profreetv.com ама ми вели дека нешто не било инсталирано, некое extension.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.096
Поени од реакции
317
Не знаев кај да прашам па реков тука да прашам. Поврзав на телевизорот интернет и сакам да знам дали можам некако да гледам преку интернет балкански канали. Пробав на profreetv.com ама ми вели дека нешто не било инсталирано, некое extension.
Дечки???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom