Инсекти - храна

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Е јас од нашиве не би пробал, од нивните би пробал буквално се. Голема желба ми е да јадам нешто необично, посебно инсектите што ги јадат таму... Ама ова нашиве не ми се некако сигурни што знам... Ваљда и во Кина не јадат се, сигурно се дели на тоа што се јаде а што не, ради вкусот не ради нешто друго.

Од ова некој можи и да заработува кај нас. 3-4 вида инсекти, една тезга со фритеза и пржи.
Мало скакулче 50 ден.
Голем скакулец 100 ден.
100гр ларви 100 ден.
Мазар деликатес 150 ден.
Мајски бумбар 70 ама во мај промоција, 2 за 100.:icon_lol:
Имам информација дека инсектите со понеприродна боја (сина, црвена, драч бои) се погорчливи бидејчи во природата тие бои ги издаваат, не им даваат камуфлажа, па затоа со текот на еволуција, тие самите си развиле некакво оружје против нивните грабливци, а тоа е најчесто некоја горчливост или смрдеа, а напротив тие што немаат никаква одбрана во телото, мора да се потпираат на нивната камуфлажа на телото, така да најчесто ги фалат скакулците како највкусни инсекти за јадење, а и многу од ларвите. Еве уште едно видео, тука ја кажува и цената на хрраната, и за тоа што јас платив што порачав од ибеј, сум можел едно кило инсекти да купам, наместо 60 грама...

 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Е јас од нашиве не би пробал, од нивните би пробал буквално се. Голема желба ми е да јадам нешто необично, посебно инсектите што ги јадат таму... Ама ова нашиве не ми се некако сигурни што знам... Ваљда и во Кина не јадат се, сигурно се дели на тоа што се јаде а што не, ради вкусот не ради нешто друго.

Од ова некој можи и да заработува кај нас. 3-4 вида инсекти, една тезга со фритеза и пржи.
Мало скакулче 50 ден.
Голем скакулец 100 ден.
100гр ларви 100 ден.
Мазар деликатес 150 ден.
Мајски бумбар 70 ама во мај промоција, 2 за 100.:icon_lol:
Хахах можел да заработува :D Абе со овој бизнис план кај нас ќе банкротираш за месец дена. Оди спомни на некој дека сакаш да јадеш бубачки и црви, прво ќе мислат дека си се шекнал а после ќе добијат нагон за повраќање.

за тоа што јас платив што порачав од ибеј, сум можел едно кило инсекти да купам, наместо 60 грама...
Тоа е зашто твоите се процесирани, обработени, спакувани, брендирани.. Исто му доаѓа како да купиш кило компир на пазар или кесичка чипс во супермаркет.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574

Такоси со пржени скакулци во мексикански ресторан. Текстурата им е како лушпи од сончоглед, немаат самите некој посебен вкус. На овие што ги пробав вкусот им беше попримен од зачините, лута пиперка и коријандер. Иначе биле многу често јадење во Мексико зашто се одличен извор на протеини.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813

Такоси со пржени скакулци во мексикански ресторан. Текстурата им е како лушпи од сончоглед, немаат самите некој посебен вкус. На овие што ги пробав вкусот им беше попримен од зачините, лута пиперка и коријандер. Иначе биле многу често јадење во Мексико зашто се одличен извор на протеини.
Колку те изгореа за овие ако не е тајна?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Колку те изгореа за овие ако не е тајна?
Не памтам точно да бидам искрена, кога стигна сметката беше за повеќе работи па не знам баш овие колку беа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom