Иницијатива за рамноправност во ЈСП, дајте ни поддршка

Статус
Затворена за нови мислења.
А

Антоние

Гостин
Има голем антагонизам спрема македонците во чаир. Не само од контролата во автобус, туку и скоро насекаде кај што идеш да купиш нешто, или административно во општина.

Баш пред две-три недели се тепав со контролор албанец од ЈСП кај стар чаир. Се возев у деветнаеска и седев на задните седишта. Влегуваат таа стоката од првиот пост (ваљда е таа) и едно кускуле. Стоката седи на предна а кускулето шета. И доаѓа тоа кускулето до мене и ми вика карта имаш, и ја само кежуал му негирам со главата. Овоа кускулево ни два ни три почнува да ме МАВА бе човече. Цел автобус не гледа како се млатиме, циганите од позади ми се смеат... абе резил. На крај кога го легнав на земи дојде таа стоката и не раздели и ме исфрли од автобус. Добро што ме раздели пошто готово го легнав, ќе го утепав, ми вриеше крвта. Мамицата негова, а леле ако го фатам негде на само...

А иначе ја никад не сум имал проблем со албанците што се од средно школо што прават галама. Карта не сум платил уште одкако завршив средно, и секад седам на задни седишта.

А за муабетот од ноќна 57, и ја исто се враќам у три саат и незнам со кој памет плаќате по 40 денари кога нема шанса навечер контрола да дојде. Возачот нормално дека ќе ви рече да платите али освен тоа не ви може ништо. Цел автобус ли ќе го запре за вас?
 

Kanal 88

Несопирлив
Член од
7 февруари 2010
Мислења
15
Поени од реакции
22
Проблемот не е само во ЈСП туку во цела држава. Јас имам план како да се реши и тој во ЈСП и тој во цела држава. Ако сака некој да го слушни нека каже, ако сака некој да покаже дека не е слаб.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Секако дека има и уште работи кои можат да се направат. Ете, реакцијата на еден човек до ЈСП, можеби не е којзнае што, али има разлика ако пишат и-мејл повеќе луѓе.
e-mail: jsp1@jsp.com.mk

На крајот на краиштата ваквите милион и први по ред случки немаат никакво значење, кога ќе ти се појават два-тројца од типот на Гладиус (тука е он модератор) и Леандра и ќе почант да ти дробат како нема везе и све е ОК.
Како што предложија неколкумина до сега.

ОП, едитирај го името на темава во нешто како: Иницијатива за Рамноправност во ЈСП, дадете ни подршка.

Потоа ОП, првата порака едитирај ја со кратко појаснување дека е сите што сакааат да дадат подршка потебно да испратат маил со порака на адресата jsp1@jsp.com.mk
Самиот маил-текст стави го на почетната порака за да не ја пишуваат сите наново.
Исто важно: Пратете им ја содржината и на маил на сите што го имате на контакт. Отворете facebook/twiter страна (или што е сега друго популарно). Направете ја акцијава масовна и некаков успех би требало да следи.

Друга опција се анархистички мерки, што јас лично не ви ги препорачувам. Треба овака со делување внатре во системот. Колку и да звучи смешно тоа.

Еве како би требало да изгледа пораката до ЈСП.

Писмо до ЈСП напиша:
наслов на маилот: Pismo za protest zaradi ramnopravnost vo prevozot na JSP

До одговорните во Јавното Сообраќајно Претпријатие,

Со овој протест Ви укажуваме дека вашето претпријатие го прекршува уставот и законот со тоа што на одредени градски и приградски линии наплаќа карти само на не-Албанци, додека казнетите се секогаш не-Албанци.

Ние засегнатите граѓани Ве известуваме дека ќе преземеме иницијатива со масовно учество каде ќе ги известуваме сите надлежни институции и претставниците на меѓународните организации за овој проблем се додека истиот не биде решен.

Видео снимки од мобилни телефони и фотоапарати од ваквите настани, каде казни се делат селективно само на не-Албанци ќе бидат постирани на јавни веб сајтови, веб портали и на други места. Копии ќе бидат испратени од сите горенаведени странки.

Иницијативниот одбор со адвокат ја разгледува можноста да против вашето претпријатие поднесеме тужба за ова блатантно и срамно прекршување на Законот и Уставот на Република Македонија. Повеќе адвокати и студенти по право веќе изразија подршка и понудија про-боно учество во тужбата и случајот.

Сметајте се формално и правно известени за претстоечката тужба. Само од Вас зависи дали ќе почнете да работите законски или ќе продолжите со прекршување на Законот и Уставот на Република Македонија.

Искрен поздрав,
Граѓаните на Македонија
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јас сум женско, во средно девојче бев, па се конфронтирав со мажишта и ич уво не ме болеше!
Toa e тоа. Ти си женско. Може се говеда али помалце би маваже женско него машко.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Има голем антагонизам спрема македонците во чаир. Не само од контролата во автобус, туку и скоро насекаде кај што идеш да купиш нешто, или административно во општина.

Влегуваат таа стоката од првиот пост (ваљда е таа) и едно кускуле.

А за муабетот од ноќна 57, и ја исто се враќам у три саат и незнам со кој памет плаќате по 40 денари кога нема шанса навечер контрола да дојде. Возачот нормално дека ќе ви рече да платите али освен тоа не ви може ништо. Цел автобус ли ќе го запре за вас?
ТИЕ се,

брат, јас воопшто не би плаќал и би се тепам со контролирите ама срамота е да ме резилат пред сите дека немам карта
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Се додека ќутат македонците ако на некое дете/возрасен му бараат карта контролорите и го малтретираат, ќе биде вака. Мене лично, лани ме извади од такт една постапка на контролор. Значи се качува група од 4-5 македонци средношколци и штракаат карта. После две станици влегува контрола и еден копук му се сипува на едно од децата, зошо немало бројки на откуцаната картичка. Го масира, го масира. Цел автобус глеа у детево, го брука, а тоа кутрото се објаснува со контролорот дека може и апаратчето да не е во ред. Сите у автобус зјапаат у него, а на детево солзи му идат на очи - шо е нормално, пошо е у право. И јас како очевидец дека куцнал карта, му се развикав на контролорот. А тој копук ми вика шо се мешам ја, не е моја работа. Аууу, зоврев. Не ме интересираше колку е полн автобусот, какви националности се возат, а и шо е по националност контролорот. Му дадов и мајки и шајки, го напраив од гомно подоле, ама барем детето не плати казна за немање билет - 200 денари.Го прашав и зошто не реагира така во автобусите кои сообраќаат накај Чаир, Студеничани, Бутел, Арачиново, ама таму не смее да писне. Таму он треба да покаже штракната карта, а не тие шо се возат. И замислете, цел автобус бледо ме глеаше. Никој не рипна да ме поддржи дека не е во ред некој си со функција контролор да малтретира граѓани само поради НИВНА ГРЕШКА- НЕРАБОТЕЊЕ НА АПАРАТ ЗА КАРТИЧКИ. А и да работел апаратот, треба да научат дека не фатиле никого за муда ако ја вршат таа функција. Постои начин на кој треба да му се објасни на граѓанинот кој напраил грешка, а не да го понижуваш и бламираш пред 100 души.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Истото говедо и тоа кускулето еднаш влегоа во 2ка дур бев јас внатре. Позади имаше преку 30тина албанци средношколци, секако сите шверц влезени, и нормално сите ги пушти да слезат, без казна. Но затоа се фати на едни 2 девојчиња и 1 постара жена. Им пиша казни на сите па и од кога заврши со прибирањето на информации, не ги пушташе да слезат иако го молеа дека таму треба да слезат. По 2 станици, конечно ги пушти. Зашто не сум се фрлил за правдата? Зашто бев сам а и имаше преку 10тина подржувачи албанци во автобусот, кои со задоволни насмевки го гледаат сето ова што се случуваше и верувам дека би се ставиле во страна на контролорите во тие случаеви.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Toa e тоа. Ти си женско. Може се говеда али помалце би маваже женско него машко.
Не е точно.
Посочениот контролор дури и сакаше да ме удри, ама му кажав дека има сведоци, дека разговорот е снимен на мојот мобилен и за кратко време ќе се видиме на Суд. Па да видиш ти како бежи стока, да се симне на непредвидена станица.
Само треба заби да им покажеш, а не да ќутиш.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
На првиот мејл jsp1@jsp.com.mk не ми се прати и мене, па затоа пратив на главниот директор и останатите:



РАКОВОДНА СТРУКТУРА




Раководната структура на ЈСП СКОПЈЕ - Скопје ја сочинуваат:


Директор на ЈСП СКОПЈЕ - Скопје
Мишо Николов / Магистар по економија / e-mail: miso.nikolov@jsp.com.mk



Технички Директор
Ацo Стојаноски / Дипломиран сообраќаен инженер / e-mail: acestojanovski@jsp.com.mk



Директор на автобаза Автокоманда
Дејан Блажевски / Магистар по машинство / e-mail: dejan@jsp.com.mk



Директор на автобаза Ѓорче Петров
Пецо Гроздановски / Дипломиран сообраќаен инженер / e-mail: pecogrozdanovski@jsp.com.mk



Директор на технички сектор
Иле Ѓорѓиевски / Дипломиран сообраќаен инженер / e-mail: ilegjorgievski@jsp.com.mk



Директор на сектор економика
Вера Стевковска / Дипломиран економист / e-mail: finansii@jsp.com.mk



Директор на сектор за човечки ресурси општи и правни работи
Надежда Дојчиновска / Дипломиран правник / e-mail: nadezda@jsp.com.mk
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Дојде време кога во сопствена држава си станавме граѓани од втор ред и за права се бориме јебем ти политичари на кое дереџе паднавме.А нивните одма се вадат на рамковен договор и со закани во планина ќе одиме ако не ни исполните права.Ова директорчево на ЈСП убеден сум дека го чита форумов нека превземе некоја мерка а не само да се смее и се фали како го подновиле возниот парк нека водеве ред и рамноправност или сите ќе плаќаме или ќе се возиме гратис.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не е точно.
Посочениот контролор дури и сакаше да ме удри, ама му кажав дека има сведоци, дека разговорот е снимен на мојот мобилен и за кратко време ќе се видиме на Суд. Па да видиш ти како бежи стока, да се симне на непредвидена станица.
Само треба заби да им покажеш, а не да ќутиш.
Ја на сред плоштад ми се има десено случка која инволвира 4ца ние и 30 тие, а не па сред јсп со 15 души :D
Од тие заби покажување грам аир неам видено (осим некоај гордост), а не сме сложни ама ич. Они се у групи по милиони.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Не е проблемов само во автобусите на ЈСП, туку во сите институции а ние нели сме познати како трпелив и ќутлив народ, па за мир у куќа го јадеме стапот. Вие ако можете да молчите пред неправда, ја неможам. Ама мнозинство се тие шо ќутат, пошо имало и бетер.:tapp:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.162
Ја користам оваа прилика да им се посерам, уште еднаш, на сите смрдени НВО-а кои наводно бранат човекови права, кои знаат какви копчиња на кошуљата има Груевски, али никад не реагирале за ваквите континуирани флагрантни нарушувања баш на таа категорија.
 
Член од
14 април 2006
Мислења
116
Поени од реакции
43
хехехе џабе ќе реагирате мене дома крадци ми дојдоа и сум крив поради тоа што сум ги избркал :)))
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ја на сред плоштад ми се има десено случка која инволвира 4ца ние и 30 тие, а не па сред јсп со 15 души :D
Од тие заби покажување грам аир неам видено (осим некоај гордост), а не сме сложни ама ич. Они се у групи по милиони.
Не е проблем да се јаде ќутек, ама сите сложно да се тепаме. А не еден да се тепа, а 10 души сеир да фаќаат.
И знаеш шо е најстрашно шо ете ај сум јадела бурек за детето, ама колку толку сивата маса у тиквата на копукот сум ја размрдала па може следен пат со некој друг поинаку и помирно ќе постапи. Луѓево мислат дека кога се буниш за нешо, се буниш само за ти да имаш корист :tapp: Е тука лежи зајакот, во начинот на перцепирање на работите.
А замисли цел автобус да му се свртеше и да му се развикаше на копукот? Или на овој копук
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom