Инвестирање во мини хидроцентрала

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Imam nekoja biznis idea (ako taka mozam da ja narecam)...
http://cdn1.practicalaction.org/m/i/4d7f9adc-38f4-446f-ba31-36b21661b3dc.WyI1MDB4NDAwIiwic2NhbGUiXQ.gif

Ne e nisto novo, ideata e da se napravi mini (micro) hidro centrala.

Jas sum zainteresiran da investiram vo vakvo nesto bidejki veruvam vo ovaa idea.
No toa sto mi fali najmnogu e nekoj pravnik ili nekoj sto bi mozel da gi pomini site administrativni lavirinti.
Od amistrativni formulari i sranja imam fobija i ogromna odbivnos
https://www.youtube.com/watch?v=JtEkUmYecnk

Dokolku nekoj bi sakal da se posveti na vakov task bi mi bilo milo da sorabotuvame.

Vo odnos na plakanje, toa bi bilo po dogovor no edno e sigurno ne bi platil za gola voda, ne bi platil odnapret za nekakvo vetuvanje. Sum imal predhodni iskustva kade sto se prijavile decki i rekle
'bez gajle jas ke sredam se od dokumentacija, samo ti plati'...

Znam deka ima regulatorna komisija, znam deka ima milioni dokumenti za koncesija na reki, dogovori so mepso za otkup bla bla, voopsto ne e prosto. Da bese prosto sam ke go napraev.
No vozmozno e, toa go znam bidejli vo mk veke ima hidrocentrali koi se napraveni od biznismeni i si funkcioniraat.

Jas ne sum coek sto saka da dava potkupi, inace toa e eden od nacinite celata rabota da se sredi.
I najverojatno najcesto koristeniot nacin za da se dobijat tie dozvoli, so site loge so nekakvi iskustva vo vakvi nesta so koi zboruvav mi rekoja
'oti ne si platis kaj so treba, taka najbro ke sredis...'


Ne sakam da dadam potkup. Zatoa i ne sum siguren deka e vozmozno da uspej ovaa celata idea vo mk. Znam deka momentalno se desavaat teski turbulencii na tema politika, i da se nadevame daka ke se sredat nekoi raboti...

No nazat na muabetot, skoj decko/devojka koj ima visok na slobodno vreme mozi da mi se pridruzi vo razrabotka na biznis planot.

Osven plakanje kesh za izrabotena nekakva akcija moze da napravime i dogovor od tipot na 'akcii', sto bi znacelo odkako se ke se izgradi i ke se pocne so izvoz na struja da se isplaka odreden pricent od zarabotenoto.

Nekakov koncept na ko-investitor. Isto taka moze da se najde i covek koj ke ima nekakvo zemiste kaj sto ima reka pogodna za izgradba za vakvo nesto, na toj nacin namesto odkup na zemiste bi mozel da investiram vo pogolemi generatori i slicno...

Sekako dokolku ima takov sto saka da zdruzime investicija i zaedno da investirame kesh vo vakvo nesto jas sum otvoren za sorabotka...



Momentalno se naogam vo sk, mozime da izlezime na kafe/pivo so sekoj koj saka da se vkluci vo ovaa moja idea.

Slobodno pisete mi privatna poraka za da razmenime broevi/email i slicno
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
No toa sto mi fali najmnogu e nekoj pravnik ili nekoj sto bi mozel da gi pomini site administrativni lavirinti.
Крсте, колку што гледам ти веќе имаш некој груб бизнис план, сега ти треба правен застапник за да го истурка ова низ законските процедури. Дали имам довола од тебе темава да ја префрлам во подфорум Право и закони? Ценам дека таму би добил посодветна помош.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Ako mislis deka tamu bi i bilo mestoto okej e od mene, jas ja stavivi vo ekonomija biznis i vrabotuvanja bidejki ideata mi bese da se prikluci koj saka
-so investicija
-so bilo kakva pomos
-no pred se nekoj pravnik

Bidejki ako nesaka nikoj drug da investira zaedno so mene, ke investiram sam. No ako neskaa nikoj pravnik da raboti so nema togas nema da mozam sam. Najmnogu potencirav pravnik bidejki toa mi e najpotrebno, toa e tema od koja imam najmalce poznavanja i koja mi izgleda kako show-stopper vo momentot.

No imas dozvola da ja prefrlis temata, I blagoradam za vasata asistencija.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Imam nekoja biznis idea (ako taka mozam da ja narecam)...
http://cdn1.practicalaction.org/m/i/4d7f9adc-38f4-446f-ba31-36b21661b3dc.WyI1MDB4NDAwIiwic2NhbGUiXQ.gif

Ne e nisto novo, ideata e da se napravi mini (micro) hidro centrala.

Jas sum zainteresiran da investiram vo vakvo nesto bidejki veruvam vo ovaa idea.
No toa sto mi fali najmnogu e nekoj pravnik ili nekoj sto bi mozel da gi pomini site administrativni lavirinti.
Od amistrativni formulari i sranja imam fobija i ogromna odbivnos
https://www.youtube.com/watch?v=JtEkUmYecnk

Dokolku nekoj bi sakal da se posveti na vakov task bi mi bilo milo da sorabotuvame.

Vo odnos na plakanje, toa bi bilo po dogovor no edno e sigurno ne bi platil za gola voda, ne bi platil odnapret za nekakvo vetuvanje. Sum imal predhodni iskustva kade sto se prijavile decki i rekle
'bez gajle jas ke sredam se od dokumentacija, samo ti plati'...

Znam deka ima regulatorna komisija, znam deka ima milioni dokumenti za koncesija na reki, dogovori so mepso za otkup bla bla, voopsto ne e prosto. Da bese prosto sam ke go napraev.
No vozmozno e, toa go znam bidejli vo mk veke ima hidrocentrali koi se napraveni od biznismeni i si funkcioniraat.

Jas ne sum coek sto saka da dava potkupi, inace toa e eden od nacinite celata rabota da se sredi.
I najverojatno najcesto koristeniot nacin za da se dobijat tie dozvoli, so site loge so nekakvi iskustva vo vakvi nesta so koi zboruvav mi rekoja
'oti ne si platis kaj so treba, taka najbro ke sredis...'


Ne sakam da dadam potkup. Zatoa i ne sum siguren deka e vozmozno da uspej ovaa celata idea vo mk. Znam deka momentalno se desavaat teski turbulencii na tema politika, i da se nadevame daka ke se sredat nekoi raboti...

No nazat na muabetot, skoj decko/devojka koj ima visok na slobodno vreme mozi da mi se pridruzi vo razrabotka na biznis planot.

Osven plakanje kesh za izrabotena nekakva akcija moze da napravime i dogovor od tipot na 'akcii', sto bi znacelo odkako se ke se izgradi i ke se pocne so izvoz na struja da se isplaka odreden pricent od zarabotenoto.

Nekakov koncept na ko-investitor. Isto taka moze da se najde i covek koj ke ima nekakvo zemiste kaj sto ima reka pogodna za izgradba za vakvo nesto, na toj nacin namesto odkup na zemiste bi mozel da investiram vo pogolemi generatori i slicno...

Sekako dokolku ima takov sto saka da zdruzime investicija i zaedno da investirame kesh vo vakvo nesto jas sum otvoren za sorabotka...



Momentalno se naogam vo sk, mozime da izlezime na kafe/pivo so sekoj koj saka da se vkluci vo ovaa moja idea.

Slobodno pisete mi privatna poraka za da razmenime broevi/email i slicno
Колку KW планираш да има капацитет?[DOUBLEPOST=1463306869][/DOUBLEPOST]
Imam nekoja biznis idea (ako taka mozam da ja narecam)...
http://cdn1.practicalaction.org/m/i/4d7f9adc-38f4-446f-ba31-36b21661b3dc.WyI1MDB4NDAwIiwic2NhbGUiXQ.gif

Ne e nisto novo, ideata e da se napravi mini (micro) hidro centrala.

Jas sum zainteresiran da investiram vo vakvo nesto bidejki veruvam vo ovaa idea.
No toa sto mi fali najmnogu e nekoj pravnik ili nekoj sto bi mozel da gi pomini site administrativni lavirinti.
Od amistrativni formulari i sranja imam fobija i ogromna odbivnos
https://www.youtube.com/watch?v=JtEkUmYecnk

Dokolku nekoj bi sakal da se posveti na vakov task bi mi bilo milo da sorabotuvame.

Vo odnos na plakanje, toa bi bilo po dogovor no edno e sigurno ne bi platil za gola voda, ne bi platil odnapret za nekakvo vetuvanje. Sum imal predhodni iskustva kade sto se prijavile decki i rekle
'bez gajle jas ke sredam se od dokumentacija, samo ti plati'...

Znam deka ima regulatorna komisija, znam deka ima milioni dokumenti za koncesija na reki, dogovori so mepso za otkup bla bla, voopsto ne e prosto. Da bese prosto sam ke go napraev.
No vozmozno e, toa go znam bidejli vo mk veke ima hidrocentrali koi se napraveni od biznismeni i si funkcioniraat.

Jas ne sum coek sto saka da dava potkupi, inace toa e eden od nacinite celata rabota da se sredi.
I najverojatno najcesto koristeniot nacin za da se dobijat tie dozvoli, so site loge so nekakvi iskustva vo vakvi nesta so koi zboruvav mi rekoja
'oti ne si platis kaj so treba, taka najbro ke sredis...'


Ne sakam da dadam potkup. Zatoa i ne sum siguren deka e vozmozno da uspej ovaa celata idea vo mk. Znam deka momentalno se desavaat teski turbulencii na tema politika, i da se nadevame daka ke se sredat nekoi raboti...

No nazat na muabetot, skoj decko/devojka koj ima visok na slobodno vreme mozi da mi se pridruzi vo razrabotka na biznis planot.

Osven plakanje kesh za izrabotena nekakva akcija moze da napravime i dogovor od tipot na 'akcii', sto bi znacelo odkako se ke se izgradi i ke se pocne so izvoz na struja da se isplaka odreden pricent od zarabotenoto.

Nekakov koncept na ko-investitor. Isto taka moze da se najde i covek koj ke ima nekakvo zemiste kaj sto ima reka pogodna za izgradba za vakvo nesto, na toj nacin namesto odkup na zemiste bi mozel da investiram vo pogolemi generatori i slicno...

Sekako dokolku ima takov sto saka da zdruzime investicija i zaedno da investirame kesh vo vakvo nesto jas sum otvoren za sorabotka...



Momentalno se naogam vo sk, mozime da izlezime na kafe/pivo so sekoj koj saka da se vkluci vo ovaa moja idea.

Slobodno pisete mi privatna poraka za da razmenime broevi/email i slicno
Колку KW планираш да има капацитет?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Мислам дека државата има квоти за енергија добиена од вакви хидроцентрали,и тие се пополнети :)
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Колку KW планираш да има капацитет?[DOUBLEPOST=1463306869][/DOUBLEPOST]
Колку KW планираш да има капацитет?

Немам никаков план засега.
Ако инвестирам сам капацитетот ќе биде помал, ако треба да купам скапо земиште за изградба ќе почнам со помалце па потоа ќе зголемувам.
Идеата не ми е наеднаш да изградам некакво чудо. Идеата ми е еднаш да добијам дозвола да го изградам да почне со работа а потаму да го надрадувам.

Сигурно има и некако минимум капацитет на исплатливост, но не го знам како податок, Би би среќе доколку некој има таква информација да ја сподели.

Валјда би одел со 20-30 % над минимумот. Пример ако минимум исплатлив капацитет е 100 кило вати јас би одел со ~ 130 kW.[DOUBLEPOST=1463307638][/DOUBLEPOST]
Мислам дека државата има квоти за енергија добиена од вакви хидроцентрали,и тие се пополнети :)
Епа овај дел со законите и документите ми најматен и најнејасен и најпотребен.

Затоа тоа ми е единствена кочница, не ги знаам процедурите.

Според некоја моја здрава логика би се запрашал зошто државата би спречила изградба на хидроцентрала ? Нели се залагаме за еко ова еко она...

Но тоа е точно во право си дека има такви закони, и тој е светот во кој живееме и правилата по кои треба да играме.
Сигурно има некаква листа на чекање за добиванје дозвола и како и да функционира целата таа комплицирана процедура.

Мене ми личи на многу тешка мисија, но би се пробал.
Навистина верувам во идеата, мислам дека треба да се користи таков вид на енергија, верувам во возила на електричен погон, верувам дека има иднина во хидроцентралите...

Но што ке успеам да одстварам останува да видиме Ч)[DOUBLEPOST=1463308096][/DOUBLEPOST]Уште една работа, јас би инвестирал и во веќе постоечка хидро централа. Било тоа да е за надградба, за реновиранје, за билошто....
Но приблем е што не познавам таков човек кој поседува централа и на кој му е потребна дополнителна инвестиција. Исто така уште помалце познавам човек на кој ќе можам да му верувам дека не е вмешан во корумпирани зделки и така натаму.

Каде што има посериозни инвестиции изгледа како да е невозможно да направиш нешто без поткуп.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Немам никаков план засега.
Ако инвестирам сам капацитетот ќе биде помал, ако треба да купам скапо земиште за изградба ќе почнам со помалце па потоа ќе зголемувам.
Идеата не ми е наеднаш да изградам некакво чудо. Идеата ми е еднаш да добијам дозвола да го изградам да почне со работа а потаму да го надрадувам.

Сигурно има и некако минимум капацитет на исплатливост, но не го знам како податок, Би би среќе доколку некој има таква информација да ја сподели.

Валјда би одел со 20-30 % над минимумот. Пример ако минимум исплатлив капацитет е 100 кило вати јас би одел со ~ 130 kW.[DOUBLEPOST=1463307638][/DOUBLEPOST]

Епа овај дел со законите и документите ми најматен и најнејасен и најпотребен.

Затоа тоа ми е единствена кочница, не ги знаам процедурите.

Според некоја моја здрава логика би се запрашал зошто државата би спречила изградба на хидроцентрала ? Нели се залагаме за еко ова еко она...

Но тоа е точно во право си дека има такви закони, и тој е светот во кој живееме и правилата по кои треба да играме.
Сигурно има некаква листа на чекање за добиванје дозвола и како и да функционира целата таа комплицирана процедура.

Мене ми личи на многу тешка мисија, но би се пробал.
Навистина верувам во идеата, мислам дека треба да се користи таков вид на енергија, верувам во возила на електричен погон, верувам дека има иднина во хидроцентралите...

Но што ке успеам да одстварам останува да видиме Ч)
Има посебна тарифа за вака добиена струја(поскапо ја плаќа државата) па од таму и ограничување. Плус не можеш да ги изградиш било каде,местата се ограничени.
Колку што глеам не си запознаен баш со проблематиката,треба во регулациона комисија за енергетика да бараш повеќе податоци бидејки незнам кој правник би го знаел ова.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Во право си не сум запознаен баш со проблематиката од аспект на закони. Затоа и ја отворив темата.

Ваљда некој правиник кој веќе го поминал овај процес, или не мора да е правник, било кој што е запознае детално со оваа проблемтаика.

Во однос на субвенционирањето, знам дека има европски фондови (предпоставувам и од таму ограничувањето) кои стимулираат развој на ваков вид на енергија.
Но генерално не сум заинтересиран за нив, несакам никакво субвенционирање.
Зошто ?
Бидејќи сите знаеме како се добиваат таквите тендери. Несакам да влезам во тој круг.

Доволно ми е да ми ја одкупат струјата по регуларна цена.

Исто така ми е јасно дека неможеш кај било да изграидш хидно централа особено ако се работи за голема хидроцентрала, ама се надевам има останато некои места во македонија каде што може да се изгради, т.е места кои сеуште не се зафатени.
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.

Не е исклушена и можноста за соларна електрана. Имам имот што е многу блиску до трафостаница која може да прави откуп на струја. Што би значело многу мали трошоци за пренос на електричната енергија до станицата (доста битна ствар)...

Но пак тој делот со субвенции и срања не ме бендисва, ова е долгорочна ивестиција, а субвенциите ги има оваа година незнам дали ќе ги има наредната ниту пак колкави ќе бидат.

Стварно несакам да се потпрам на нив, сакам да се потрам на регуларната цена.

Имав можност во животот да видам како сибвенциите го срушија целото земјоделие во Македонија па ствано не би се потпрел на нив.

Иначе целосно се согласувам дека многу помагаат, мислам дека дупло иди.[DOUBLEPOST=1463309275][/DOUBLEPOST]
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.

Не е исклушена и можноста за соларна електрана. Имам имот што е многу блиску до трафостаница која може да прави откуп на струја. Што би значело многу мали трошоци за пренос на електричната енергија до станицата (доста битна ствар)...

Но пак тој делот со субвенции и срања не ме бендисва, ова е долгорочна ивестиција, а субвенциите ги има оваа година незнам дали ќе ги има наредната ниту пак колкави ќе бидат.

Стварно несакам да се потпрам на нив, сакам да се потрам на регуларната цена.

Имав можност во животот да видам како сибвенциите го срушија целото земјоделие во Македонија па ствано не би се потпрел на нив.

Иначе целосно се согласувам дека многу помагаат, мислам дека дупло иди.[DOUBLEPOST=1463309415][/DOUBLEPOST]Мило ми е што се разви дискусија за кратко време. Не очекував така брз feedback
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Немам никаков план засега.
Ако инвестирам сам капацитетот ќе биде помал, ако треба да купам скапо земиште за изградба ќе почнам со помалце па потоа ќе зголемувам.
Идеата не ми е наеднаш да изградам некакво чудо. Идеата ми е еднаш да добијам дозвола да го изградам да почне со работа а потаму да го надрадувам.

Сигурно има и некако минимум капацитет на исплатливост, но не го знам како податок, Би би среќе доколку некој има таква информација да ја сподели.

Валјда би одел со 20-30 % над минимумот. Пример ако минимум исплатлив капацитет е 100 кило вати јас би одел со ~ 130 kW.
Тоа ќе те кошта преку 200 000 евра слободна некоја моја проценка.
100 KW x 6 денари нека биде продажна цена е 600 денари саат.
10 евра. Еден ден заработка имаш од 240 евра. Месечно 7200 годишно имаш 86 000 евра. Ќе ја исплатиш инвестицијава за негде 3 год.
Се под услов да најдеш такво место и да ти ја платат по 6 денари KW/час.

Под место мислам на таква конфигурација на терен и река нормално. Пример ако ги имаш следните услови:

density (kg/m3)

efficiency

volume flow (m3/s)

head (m)

Pth = ρ q g h
- Теоретска вредност на добиена моќност

каде:

Pth = power theoretically available (W)
ρ = density (kg/m3) (~ 1000 kg/m3 for water)
q = water flow (m3/s)
g = acceleration of gravity (9.81 m/s2)
h = falling height, head (m)

За вредностите што ги ставив како пример, пад од 30 m и проток од 0,5 кубика во секунда
би добил негде 130 КW.
Оваа е некоја груба пресметка, ако сакаш поточно оди овде
http://www.power-calculation.com/hydroelectricity-energy-calculator.php

Oва е нешто од прилика како би оделе пресметките.....треба да се седне саглам да се израчуна.
Остај тоа минимум исплатлив капацитет :) што го спомна, земи сам прерачунај си.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.
Нема веќе субвенции,квотата за солар е исполнета.А со 7-8 К можеш бојлерот дома да си го загрееш само.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да сум на твое место би инвестирал во соларна енергија за почеток со некои 7-8к евра башка има и субвенции па ќе рушам монополи и продавам по дампинг цени без ддв и данок на добивка струја на комшиите.
Со 8000 евра може да има капацитет од 5 KW преку сила тоа е добивка од пола евро на саат. Десет саати дневно се 5 евра пута 250 дена у година е 1200 евра. Ова ако им продаваш струја на комшиите :)
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Незнам баш дали можеш туку така да продадеш струја на некој. Без тоа да оди преку мепсо.

Доколку е возможно би било супер да направиш хидроцентрала и да продаваш струја до најблиското село...

Но мора да има начин да плаќаш данок на тоа...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Не иде ова вака,не работат хидроцентралите 24 часа.
Другар барај друго нешто за инвестирање,големи фирми ги градат овие работи. Ко прво не верувам дека имаш милион евра а и си ептен лаик во областа. Струјата е строго регулирана со тарифи за откуп,не се тоа субвенции како земјоделието.[DOUBLEPOST=1463310100][/DOUBLEPOST]
Незнам баш дали можеш туку така да продадеш струја на некој. Без тоа да оди преку мепсо.

Доколку е возможно би било супер да направиш хидроцентрала и да продаваш струја до најблиското село...

Но мора да има начин да плаќаш данок на тоа...
Не можеш,технички не е возможно :)
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
4
За пример можам да ги спомнам централите на Брајчинска река. Мислам дека сега се 3 (знам дека имаше две изградени сигурно). Едната е на 2-3 километри од Брајчино, другата е на околу 10 километри од селото.

Кои би биле трошоците. Бидејќи не сум многу запознаен со цифри, ќе набројам фактори кои сметам дека би придонеле кон вкупната цена (не сум експерт по оваа тема, така да се извинувам однапред за одредени пропусти).
  • Прво нормално потребен е проект кој би вклучил архитекти, електро инженери, еколози, правници итн.
  • Откако ќе се среди целата документација, изведувањето би вклучило (во случајот со централите на Брајчинска река)
    • Проектирање и изведба на пристапен пат (пат постоеше и порано, само беше проширен)
    • Поставување на далекувод
    • Изградба на каптажи (во овој случај се најмалку 3 мали брани) и поставување на цевки
  • После завршувањето на сето ова би се продолжило кон вклучување на централата кон постоечката мрежа (во овој случај имаше постојани падови на системот во селата во рок од 2-3 месеци додека да успеат да добијат стабилен систем) и би се вработиле лица кои ќе вршат надзор.
По некоја груба проценка, исплатливост на оваа инвестиција во рок од 3-5 години е можна, но потребен е голем почетен капитал со оглед на големината на целиот проект (во случајот со Брајчинска, колку што видов од поставените табли беа вклучени фирмата инвеститор, Технички Факултет Битола и градежна фирма изведувач).

Инвестиција во мал систем со ветерници и сончеви панели можеби е полесна, но исплатливоста е помала. Кај нас како што знам едно домаќинство сè уште не може да продава електрична енергија на дистрибутивната компанија. Според пресметки кои ги правев пред 2-3 години за продажба на електрична енергија добиена од сончеви панели од голем резиденцијален комплекс во Бирмингем (со околу 180 панели), добив груба бројка од околу 50-100 фунти годишна заработка (ако се претпостави дека потребите на комплексот се задоволени и се продава само вишокот произведена енергија).

Јас лично би се нафатил на комбиниран систем со обновливи извори (ветерници, геотермална енергија, сончеви панели) кој би се надградувал, така што во случај да се дозволи продажба на електрична енергија (кое, ако сум во право дека не постои кај нас, би се случило најмалце за една година, што е оптимистична претпоставка), да се поседува систем кој би можел да произведува солидна количина на енергија и добра заработка. Во најлош случај, би се постигнала автономност на објектот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom