Имиграција во време на војна

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.400
Те погледна накриво Ханс или на работа ја преферира Хајди пред тебе?
Како ги надминале, еве дај пример?
Не морам се да откривам тука, углавном ги надминаа и ќе се збори и ќе се снимаат емисии на таа тема набрзо, јавна тајна е во Де тоа. Оди живеј запознај го системот и културата па ќе сфатиш, вака џабе и да ти објаснувам.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Не морам се да откривам тука, углавном ги надминаа и ќе се збори и ќе се снимаат емисии на таа тема набрзо, јавна тајна е во Де тоа. Оди живеј запознај го системот и културата па ќе сфатиш, вака џабе и да ти објаснувам.
Ни објасни, ни па нешто напиша од рекла казала што си слушнала. Моли се таму да не одлучат и 10% да прават од злосторствата на прадедовците зашто вие доселениците таму ќе бидете само ѓубриво за нивната земја.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Ова е само кај западниот свет, едвај 1 милијарда народ, останатите 7 се тотално друга приказна.
Автоматски споено мислење:


Тргна и ти по погрешни патишта, ќе гориме заедно во пеколот.
Тука во право си.Ние луѓето кога анализираме вакви работи,скоро секогаш Европа и САД ги ставаме во центарот на анализата.За останатиот дел од светот помалку познавања имаме.
Автоматски споено мислење:

Точно дека ова е ера на технологијата и либералните идеи кои влијаат на општеството, но тоа не гарантира целосно исчезнување на религијата или национализмот. Помладите генерации може да имаат различни ставови од постарите и сето тоа под влијание на технологијата и либералните сфаќања. Сепак, верувањата и вредностите на луѓето остануваат различни. Некои можеби им даваат приоритет на индивидуалните слободи и секуларното размислување, додека други наоѓаат утеха во религијата и патриотизмот.

Либерализмот, како политичка и филозофска идеологија, ги нагласува индивидуалните права, личните слободи и поделбата на црквата од државата. И додека либерализмот може да промовира секуларизам и разновидно општество каде што луѓето имаат слобода да ги изберат своите религиозни верувања или неверувања, тој инхерентно не води кон искоренување на религијата. Религиозните верувања и практики на луѓето можат да коегзистираат со либералните вредности.
Либерализмот и религијата се две спротивни работи.Секаде каде што тропнал на врата либерализмот,бројот на верници значително се намалува.Сети се само колку верници имаше Христијанството до пред само 150 години,а колку има сега.
Истата судбина ќе ја доживее и Исламот.Ќе треба малку време,ама на крајот неизбежно ќе се распадне и ќе стане незначителен како религија.
Ниту една работа на светот не е вечна,па така и двете најголеми религии.Кога тогаш и за нив ќе дојде судниот час,ќе мораат да го напуштат овој свет.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Сети се само колку верници имаше Христијанството до пред само 150 години,а колку има сега.
Нешто околу 500 милиони, а сега има 2 милијарди и 380 милиони според некој проценки.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.602
Нешто околу 500 милиони, а сега има 2 милијарди и 380 милиони според некој проценки.
Не правам муабет пријателе за верници на хартија.Правам муабет за верници кои вистински веруваат во Бог.
Ако гледаме така и јас спаѓам во овие 2 милијарди и 380 милиони,ама не само што не верувам во Христијанскиот Бог,Христијанството генерално го сметам за крајно патетично и лицемерно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom