Има ли кај нас простор за индивидуалност и уникатност?

Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
(Ushte ednash sou sori za latinicava,daj nekoj neka mi kaze kako da ja opraam-a ja nemam na tastatura)

Za temava me inspirira eden tekst na Goran Stefanovski, predgovorot na "Hotel Evropa", kaj shto kazuva deka kaj nas ednostavno nema individualnost.
I da, neznam za vas ama mene mi se cini deka e teshko da bidesh individualec(ne deka nema).Kako vecito da go imash onoj bagaz od semejstvo,tetki,vujni, strini,babi,komshii pozadi tebe.Od edna strana taa bliskost megju lugjeto e super,ama kolku ponekogash vi go gushi identitetot?Kaj nas si nekako obavezno sin na ovoj,maz/zena na onoj i sl.
Neznam kaj vas doma kako stojat rabotite ama jas koga proiznesov zelba deka sakam SAMA da ziveam toa beshe svateno na mnogu losh nacin.Citiram"Shto ti fali ovde,nie li ti smetame?Da,zatoa shto te ranam,te peram i ti cistam, zatoa li sakash da si odish?da te vidam kolku kje izdrzish sama..." Taka da za da se osamostoish postojat dve opcii: ili kje se omazish/ozenish; ili kje si otidesh od tvojot grad.
Tema Unikatnost: Znam deka denes e moderno da zborish protiv pomodarcite,ama fakt e deka 80% od nas(od koi ne se isklucuvam),osobeno vo Skopje,koga-togash na ovoj ili onoj nacin bile barem malce pomodarci.Mi se cini deka vo princip do negde i ni e nalozeno toa.Poshto ziveam vekje 7 meseci na relacija Paris-Skopje se obidov da napravam sporedba.Ama definitivno od dvava grada Skopje e gradot na modata.Od edna strana, pak kje recam super e koga kje si dojdam doma i koga gi gledam site lugje ubavi i sredeni(za razlika od Francuzite),ama ona pa shto e dobro vo Paris na primer e shto sekoj moze da si se izrazi preku obleka,stil i nacin na zivot ama bash kako saka,i da bide socijalno prifaten.Duri i vo odnesuvanjeto morash da si vo nekoja"norma" za da ne pukne bruka, za da ne te zborat, za da ne "ocrnish" neciv obraz.Kaj nas koga si unikaten mnogu cesto si tretiran za frik.Koga sakash da se afirmirash kako individualec si sebicen i mizantrop. Ima li kompromis? Bujrum...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Нема компромис, едноставно не сме подготвени за тоа, зборувам за нашите родители кои живееле во едно потполно различно минато, замисли родени се во време кога немало ни автомобили па наеднаш во текот на 40 години се се променило и тоа нагло, некои се промениле и самите но некои останале круг или два поназад и сега кочат и ќе кочат додека можат... а простор за индивидуалност има само тешко да ти го дадат.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.268
не е ова некоја новост, индивидуалност не постои уште од самиот факт што има контролиран избор, низок стандард, малку луѓе, па ете ти и униформираност, кога веќе зборуваме за израз преку облеката.
Во однос на креативноста, неа ја има многу, но е застапена само кај оние луѓе кои во неможност да набават нова гардероба која би ги чинела многу, се снаоѓаат како знаат и умеат, па со помош на некои селф техники успеваат да изгледаат атрактивно, или фриковски, како што и сама викаш, но кај нас не се вклопуваат секогаш во средината која за жал е затапена во однос на сетилните визуелизации, па кога ќе се појави лик од типот на Гиш, кој си негува свој стил(и секоја чест)веднаш има негативни коментари. Индивидуално секој може да биде посебен, но во колективни рамки, сепак гледано сме исти-секој има ол стар ако е алтернативец, секој носи црни маички ако е металец, секој што сака панк има беџови...и индивидуалноста се претвора во колективно следбеништво.Кај нас израз преку стил на облекување, или воопшто стил на живот подразбира да се протнуваш низ сите фази на некакво менување, а тоа подразбира да бидеш хард кор бескомпромисен тинејџер, а кога ќе тргнеш на факултет, ставовите ти се смируваат, па и селф експрешнот е полабав.
И, да индивидуалец си само како еден единствен примерок на планетава, како човек со своја днк, уникатен само гол.
Се друго е реприза.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Кај нас мислам дека уште нема доволно простор за индивидуалност и уникатност....Ако се облечеш вака или така, ти си дрогаш, па незнам што итн... Треба да помине уште време, за секој да биде прифатен од општеството така како што заслужува...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема место за индивидуалност и самоизразување...

Не е фер да ги обвинувам постарите генерации за ова, младите се тие што сами можат да го сменат ова. Ама не можат затоа што се премногу ретардирани и глупи и затупени во својот монотон свет каде што секојдневно се сексаат во љубичасти рамбовки.
Да ти ебам апусрдот, розова рамбовка на стомак со сало е нормална работа, заедно со папагалска фризура која што потекнува од панкот-а пак четката и тесни мартинки се чудна работа хмм:star:

Не мора подалеку да се оди, колку само на форумов ги има што се изјасниле дека им е одвратно се што не е теранова и багра...самите сте виновни!
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Има простор, иако е малку или многу тешко да се биде поинков (и кога велам поинаков мислам на овај збор во најширока смисла на зборот).
Ако речам: Зошто не го сакате Боки13 ќе ме нападните сите нели?
Ама ете тој е поинаков и никој не го сака.

Дури и во една Америка вложуваат ,,напор‘‘ да се соочат со ригидноста и тврдоглавоста во интерпретирањето на се’ што е поинакво и кое дели.

И Кикето пееше за тоа:
 
С

Сатори

Гостин
(Ushte ednash sou sori za latinicava,daj nekoj neka mi kaze kako da ja opraam-a ja nemam na tastatura)

Za temava me inspirira eden tekst na Goran Stefanovski, predgovorot na "Hotel Evropa", kaj shto kazuva deka kaj nas ednostavno nema individualnost.
I da, neznam za vas ama mene mi se cini deka e teshko da bidesh individualec(ne deka nema).Kako vecito da go imash onoj bagaz od semejstvo,tetki,vujni, strini,babi,komshii pozadi tebe.Od edna strana taa bliskost megju lugjeto e super,ama kolku ponekogash vi go gushi identitetot?Kaj nas si nekako obavezno sin na ovoj,maz/zena na onoj i sl.
Neznam kaj vas doma kako stojat rabotite ama jas koga proiznesov zelba deka sakam SAMA da ziveam toa beshe svateno na mnogu losh nacin.Citiram"Shto ti fali ovde,nie li ti smetame?Da,zatoa shto te ranam,te peram i ti cistam, zatoa li sakash da si odish?da te vidam kolku kje izdrzish sama..." Taka da za da se osamostoish postojat dve opcii: ili kje se omazish/ozenish; ili kje si otidesh od tvojot grad.
Tema Unikatnost: Znam deka denes e moderno da zborish protiv pomodarcite,ama fakt e deka 80% od nas(od koi ne se isklucuvam),osobeno vo Skopje,koga-togash na ovoj ili onoj nacin bile barem malce pomodarci.Mi se cini deka vo princip do negde i ni e nalozeno toa.Poshto ziveam vekje 7 meseci na relacija Paris-Skopje se obidov da napravam sporedba.Ama definitivno od dvava grada Skopje e gradot na modata.Od edna strana, pak kje recam super e koga kje si dojdam doma i koga gi gledam site lugje ubavi i sredeni(za razlika od Francuzite),ama ona pa shto e dobro vo Paris na primer e shto sekoj moze da si se izrazi preku obleka,stil i nacin na zivot ama bash kako saka,i da bide socijalno prifaten.Duri i vo odnesuvanjeto morash da si vo nekoja"norma" za da ne pukne bruka, za da ne te zborat, za da ne "ocrnish" neciv obraz.Kaj nas koga si unikaten mnogu cesto si tretiran za frik.Koga sakash da se afirmirash kako individualec si sebicen i mizantrop. Ima li kompromis? Bujrum...
Прекрасна тема.
Проблемот во нашето општество е тоа што ние сме премногу навикнати на моделот кој што ни го презентирале пред 200 години кои што одвај почна да се менува последнава деценија за да прерасне во нешто сосема поинакво од тоа што верувам било замислено.
Значи ние имаме историјат на сериски броеви и не можеме да очекуваме дека нашата сегашност, па и иднина ќе бидат нешто поинакви.
Кога нашата индивидуалност и екцентричност доаѓаат до израз се соочуваме со санкциите на средината во која што живееме и за нашиот „менталитет“ тоа е потполно нормално, компромис нема, освен ако сам не си го направиш, па не ја свиткаш својата идеологија и стил барем да влезе во маргините на нормите, во спротивно, осуден си на потполно уништување од страна на луѓето кои што се нарекуваат сами себе интелектуалци или крајно смирени луѓе кои што во себе го носат нацизмот и без да бидат свесни за тоа.
Така да, не, нема оргиналнот во нашето општество, дури и тие што се малку попосебни или оргинални се само копии на некои други поретки примероци.

Алелуја за кладите!
:plet:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.612
Поени од реакции
12.935
(Ushte ednash sou sori za latinicava,daj nekoj neka mi kaze kako da ja opraam-a ja nemam na tastatura)

Za temava me inspirira eden tekst na Goran Stefanovski, predgovorot na "Hotel Evropa", kaj shto kazuva deka kaj nas ednostavno nema individualnost.
I da, neznam za vas ama mene mi se cini deka e teshko da bidesh individualec(ne deka nema).Kako vecito da go imash onoj bagaz od semejstvo,tetki,vujni, strini,babi,komshii pozadi tebe.Od edna strana taa bliskost megju lugjeto e super,ama kolku ponekogash vi go gushi identitetot?Kaj nas si nekako obavezno sin na ovoj,maz/zena na onoj i sl.
Neznam kaj vas doma kako stojat rabotite ama jas koga proiznesov zelba deka sakam SAMA da ziveam toa beshe svateno na mnogu losh nacin.Citiram"Shto ti fali ovde,nie li ti smetame?Da,zatoa shto te ranam,te peram i ti cistam, zatoa li sakash da si odish?da te vidam kolku kje izdrzish sama..." Taka da za da se osamostoish postojat dve opcii: ili kje se omazish/ozenish; ili kje si otidesh od tvojot grad.
Tema Unikatnost: Znam deka denes e moderno da zborish protiv pomodarcite,ama fakt e deka 80% od nas(od koi ne se isklucuvam),osobeno vo Skopje,koga-togash na ovoj ili onoj nacin bile barem malce pomodarci.Mi se cini deka vo princip do negde i ni e nalozeno toa.Poshto ziveam vekje 7 meseci na relacija Paris-Skopje se obidov da napravam sporedba.Ama definitivno od dvava grada Skopje e gradot na modata.Od edna strana, pak kje recam super e koga kje si dojdam doma i koga gi gledam site lugje ubavi i sredeni(za razlika od Francuzite),ama ona pa shto e dobro vo Paris na primer e shto sekoj moze da si se izrazi preku obleka,stil i nacin na zivot ama bash kako saka,i da bide socijalno prifaten.Duri i vo odnesuvanjeto morash da si vo nekoja"norma" za da ne pukne bruka, za da ne te zborat, za da ne "ocrnish" neciv obraz.Kaj nas koga si unikaten mnogu cesto si tretiran za frik.Koga sakash da se afirmirash kako individualec si sebicen i mizantrop. Ima li kompromis? Bujrum...
Nice one!
Прво за индивидуалноста. Па да речам делумно се сложувам со ова. Да, во нашево општество (cruel as it is) постои онаа глупана работа - без татица и мамица сум никој и ништо пр. ако татко ми е некој и нешто - позната фаца мене сите врати ми се отворени. За ова најмногу сум изреволтиран.
За уникатноста. Хммммм... Па да го поставам прашањево: Колку е голема земјава (Гледано од денешни граници). Не е баш најголема. Во мала држава мали се и шансите да се набаса на уникатност. Тука важи и правилото на оговарањето (не ми текна друг начин да се изразам) кое гласи - шансите да испаднеш поголема “будала’’ се обратно пропорцијонални со големината на градот во кој се наоѓаш. So my conclusion of all this - Big things happen in big places. Little (gossips and other bullsh*tting) in small ones. А мое мислење за уникатноста? Една од најценетите особини.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Секогаш се има шанса за изнесување на уникатност и индивидуалност. Никој никому ништо не му забранува, аналогно на тоа слободата на себе-експресија зависи од нас самите. Проблемот лежи во прифаќањето нешто вон шаблоните. Има простор - нема луѓе.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Постои простор. И тука, и во Нова Гвинеја и во Кина, и на Северен Пол (особено таму затоа што ќе бидеш сам самцат со поларните мечки).

Треба само желба и храброст.
Да се разликуваш значи и да платиш одредена цена, која обично значи повеќе трачеви на твоја сметка, помал круг на вистински пријатели и слично. But, you lose some, you win some.

Не е проблемот во околината. Проблемот е во стравот и лицемерието на самата индивидуата.
Оној кој сака да се издвојува, го прави тоа и не се врти позади себе за да начуе дали некој му се потсмева. А, ако се вртиш, тогаш местото ти е меѓу просекот, меѓу толпата. Пошто, очигледно ти се потребни.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.612
Поени од реакции
12.935
Постои простор. И тука, и во Нова Гвинеја и во Кина, и на Северен Пол (особено таму затоа што ќе бидеш сам самцат со поларните мечки).

Треба само желба и храброст.
Да се разликуваш значи и да платиш одредена цена, која обично значи повеќе трачеви на твоја сметка, помал круг на вистински пријатели и слично. But, you lose some, you win some.


Не е проблемот во околината. Проблемот е во стравот и лицемерието на самата индивидуата.
Оној кој сака да се издвојува, го прави тоа и не се врти позади себе за да начуе дали некој му се потсмева. А, ако се вртиш, тогаш местото ти е меѓу просекот, меѓу толпата. Пошто, очигледно ти се потребни.
Првово сакав да го кажам. Треба да имаш Big guts за да ја платиш одредената цена. А за потцртаното... Хммм витина е тоа што го кажуваш за лицемерието. Што повеќе си лицемерен тоа повеќе се трудиш да бидеш втонат во масата на луѓе и ќе се влечеш како што дува ветрот.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Ne boj se! nisi sam! ima i drugih nego ti
koji nepoznati od tebe žive tvojim životom.
I ono sve što ti bje, ću i što sni
gori u njima istim žarom, ljepotom i čistotom.
Ne gordi se! tvoje misli nisu samo tvoje! One u drugima
žive
Mi smo svi prešli iste putove u mraku,
mi smo svi jednako lutali u znaku
traženja, i svima jednako se dive.

Sa svakim nešto dijeliš, i više vas ste isti.
I pamti da je tako od prastarih vremena.
I svi se ponavljamo, i veliki i čisti,
kao djeca što ne znaju još ni svojih imena.

I snagu nam, i grijehe drugi s nama dijele,
i sni su naši sami iz zajedničkog vrela.
I hrana nam je duše iz naše opće zdjele,
i sebični je pečat jedan nasred čela.

Stojimo čovjek protiv čovjeka, u znanju
da svi smo bolji, međusobni, svi skupa tmuša,
a naša krv, i poraz svih nas, u klanju,
opet je samo jedna historija duša.

Strašno je ovo reći u uho oholosti,
no vrlo srećno za očajničku sreću,
da svi smo isti u zloći i radosti,
i da nam breme kobi počiva na pleću.

~Тин Ујевиќ

Sith
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Место да создаваме место за создавање и творење, место за краетивносност, и за уникатност, ние ја подржуваме униформираноста, копирањето, кичот.

Место да им дадеме на луѓето четка и боја, ние им даваме фотокопир-се штанцаат идеи, никој не ја гледа индивидуалноста, секој е заслепен од кокуренцијата и не се бори за своето.

Имаме црно-бел свет, наместо изоболиство од бои (читај идеи). Тапкаме во место.

И тоа е се!
 
S

Sith_Lord

Гостин
Ама го погоди проблемот бе, алал да ти е.

Не постои реален проблем. Отсекогаш мал број на луѓе создавале вредни нешта, само што сега на многу повеќе им е даден глас. Усовршена технологија за комуникација, повеќе галама во етерот. А количината на квалитетни нови идеи е иста. Само што не може да се чуе од дрaњето на медиокритетот. ;)

Sith
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
(Ushte ednash sou sori za latinicava,daj nekoj neka mi kaze kako da ja opraam-a ja nemam na tastatura)

Za temava me inspirira eden tekst na Goran Stefanovski, predgovorot na "Hotel Evropa", kaj shto kazuva deka kaj nas ednostavno nema individualnost.
I da, neznam za vas ama mene mi se cini deka e teshko da bidesh individualec(ne deka nema).Kako vecito da go imash onoj bagaz od semejstvo,tetki,vujni, strini,babi,komshii pozadi tebe.Od edna strana taa bliskost megju lugjeto e super,ama kolku ponekogash vi go gushi identitetot?Kaj nas si nekako obavezno sin na ovoj,maz/zena na onoj i sl.
Neznam kaj vas doma kako stojat rabotite ama jas koga proiznesov zelba deka sakam SAMA da ziveam toa beshe svateno na mnogu losh nacin.Citiram"Shto ti fali ovde,nie li ti smetame?Da,zatoa shto te ranam,te peram i ti cistam, zatoa li sakash da si odish?da te vidam kolku kje izdrzish sama..." Taka da za da se osamostoish postojat dve opcii: ili kje se omazish/ozenish; ili kje si otidesh od tvojot grad.
Tema Unikatnost: Znam deka denes e moderno da zborish protiv pomodarcite,ama fakt e deka 80% od nas(od koi ne se isklucuvam),osobeno vo Skopje,koga-togash na ovoj ili onoj nacin bile barem malce pomodarci.Mi se cini deka vo princip do negde i ni e nalozeno toa.Poshto ziveam vekje 7 meseci na relacija Paris-Skopje se obidov da napravam sporedba.Ama definitivno od dvava grada Skopje e gradot na modata.Od edna strana, pak kje recam super e koga kje si dojdam doma i koga gi gledam site lugje ubavi i sredeni(za razlika od Francuzite),ama ona pa shto e dobro vo Paris na primer e shto sekoj moze da si se izrazi preku obleka,stil i nacin na zivot ama bash kako saka,i da bide socijalno prifaten.Duri i vo odnesuvanjeto morash da si vo nekoja"norma" za da ne pukne bruka, za da ne te zborat, za da ne "ocrnish" neciv obraz.Kaj nas koga si unikaten mnogu cesto si tretiran za frik.Koga sakash da se afirmirash kako individualec si sebicen i mizantrop. Ima li kompromis? Bujrum...
Мислам дека сме премногу притиснати од Балканизмот, токму затоа нам ни фали уникатност и индивидуалност..
А може да е и малце поширок проблем кој произлегува од самата глобализација која не дозволува никаква уникатност.
Ете да земиме пример дека уникатноста е еден вид на мотив. Меѓутоа кога тој мотив се глобализира, го губи сопственото значење, а со тоа системот не дозволува никаква форма на уникатноста.
Едноставно, уникатноста се губи, испарува во воздухот, губи секакво значење, станува безначајна. Со самото губење на уникатноста, се губи и индивидуалноста. Кога нам нашите уникатни идеи ни се ставени под лупа, и се осудувани и етикетирани, ние автоматски губиме волја за се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom