Илјадници Македонци од Егејот го прославуваат Илинден

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
тие пописи не се вистинети тоа е само бројка со која грците излегуваат пред медиумите и велат за нас малцинство но и ти самиот да отидеш во тие села самиот ке видес дека бројот 5 000 не вистинит истото се случува и на пиринот тие велат дека сме биле само 2 000 Македонци а само едно село има 9 000 жители кои се кажѕваат дека се Македонци.Тоа е тоа каде има сила нема правдина.
PS.Ние стануваме по силни и се ближе денот кога окупаторот ќе плаче:baeh:
Да не навлагам во детали,бев лани есента на семинар во Лерин, отидов до продавница да си купам нешто за доручек,се обратив на англиски до продавачката бидејќи неможев да најдам ебано млеко но меѓутоа не ме разбираше,си прокоментирав нешто на македонски со колегата,а женава наеднаш на македонски ни вика..аааа значи вие сте од правите македонци,претпоставувам така не нарекуваат егејците нас од горе,и после доаѓа мажот и и почнавме да си прајме муабет по нашки.Бев пријатно изненаден бидејки во разговор со нив ми рекоа дека 80% од градот е чисто македонски,после тоа пробав да зборам на македонски и на други места низ градот и иако со мало закаснување меѓутоа ми беше враќано на македонски и бевме супер примени.Градот е малечок,нема појќе од 15 000.
Штета што бев само 2 дена и немав многу време за шетање.
Од она што можев да го увидам е дека луѓето таму си живеат нормално како кај нас,меѓусебе си зборат македонски и како воопшто да немаше разлика дали си на наша страна во битола или во лерин.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
истото се случува и во Воден, само таму стравот им е поголем
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
истото се случува и во Воден, само таму стравот им е поголем
секаде стравот е голем но тој се намалува како сто виде и слушна на видео записот на трн во око тие велат мене мајка Македонка ме родила јас сум Македонец!!! тоа е знак за подобри времиња нема потреба од страв и како што вели поговорката =на лагата и се кратки нозете.
нашите соседи лажеа ама вистината си доаѓа на свое место.само храбро и заедно ние ке бидеме оние кои што сме :МАКЕДОНЦИ:/.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Ги има и во солун еден куп само многу тивки ми се
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Ги има и во солун еден куп само многу тивки ми се
во Солун има многу Македонци само еден кварт има 50 000 наши
речиси 70%од населението е Македонско,а клубот Паок е Македонски.
Само стравот да не бидат протерани од своите домови насите усте се покриват.Инаку тој егеј е чисто Македонски крај и грк да прасас како се вика тој дел тој ке ти каже тоа е Македоија и тие се Македонци на Александар Велики каа со викат, само политиката е толку тешка да не се загубе тој дел оти има важна економска улога во развојот грција .
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
во Солун има многу Македонци само еден кварт има 50 000 наши
речиси 70%од населението е Македонско,а клубот Паок е Македонски.
Само стравот да не бидат протерани од своите домови насите усте се покриват.Инаку тој егеј е чисто Македонски крај и грк да прасас како се вика тој дел тој ке ти каже тоа е Македоија и тие се Македонци на Александар Велики каа со викат, само политиката е толку тешка да не се загубе тој дел оти има важна економска улога во развојот грција .
Никако неможам да се сложам со ова што го напиша.Се разбира некои работи би сакал да се вистинити ама претера со бројките.

Да се вадиме на онаа карта дека ги спречувал стравот да не бидат избркани од своите домови веќе недржи.Не сме 1920 година,а ако пуштаме бројки од 70% ...па 50 000 .. и велиме дека тоа се многу уплашени душички нашиве македонци......незнам кого залажуваме.

За тоа грк да прашаш...сум прашал..и неможеш ни да замислиш колку наши се целосно хеленизирани,веруваат дека се грци,за роднините кои им се во Р.М. велат дека биле принудени да го сменат од грчко име/презиме во македонско ,а уште потрагично е што се крајно фанатични во својата заблуда!Тоа е најголемиот проблем!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Грчката пропаганда тера до таму што бегалците од Егејот за време на граѓанската војна викаат дека биле „киднапирани“ од страна на југословенските сили :) А најново е тоа што се бунат дека во Македонија има грчко малцинство...:) :) :)
 
A

anaveno

Гостин
пропагандите секогаш ќе постојат..
но да се радуваме на науката..
ГЕНЕТИКАТА..
кога секој во блиска иднина ќе го има запишано генетскиот код во здравствената легитимација (читај цд)..
нека му даде некој понтиски маџир или атински арапо-сахарец (50% генетски) од неговата ДНК за во лекарски третмани..
веројатно дека тогаш ќе почнат да се срамат од Хелените..
а гркомани секако дека пак ќе има..
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Грчката пропаганда тера до таму што бегалците од Егејот за време на граѓанската војна викаат дека биле „киднапирани“ од страна на југословенските сили :) А најново е тоа што се бунат дека во Македонија има грчко малцинство...:) :) :)
За ова болдираново не сум чул хахха,ама за второто да,дури грциве дотаму се силат дека ќе ја земеле Битола и Охрид за да ги заокружеле грчките граници од античка македонија..лол,абе ај..:helou:
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
како и да е цигани си се цигани, нека ми простат ромите
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
За ова болдираново не сум чул хахха,ама за второто да,дури грциве дотаму се силат дека ќе ја земеле Битола и Охрид за да ги заокружеле грчките граници од античка македонија..лол,абе ај..:helou:
нема шанса
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Никако неможам да се сложам со ова што го напиша.Се разбира некои работи би сакал да се вистинити ама претера со бројките.

Да се вадиме на онаа карта дека ги спречувал стравот да не бидат избркани од своите домови веќе недржи.Не сме 1920 година,а ако пуштаме бројки од 70% ...па 50 000 .. и велиме дека тоа се многу уплашени душички нашиве македонци......незнам кого залажуваме.

За тоа грк да прашаш...сум прашал..и неможеш ни да замислиш колку наши се целосно хеленизирани,веруваат дека се грци,за роднините кои им се во Р.М. велат дека биле принудени да го сменат од грчко име/презиме во македонско ,а уште потрагично е што се крајно фанатични во својата заблуда!Тоа е најголемиот проблем!
ако бројките не се точни тогаш како се нашол тој број Македонци за време прославата на илинден и можеш да забележиш дека голем е бројот на млади деца Македонци.Има неколку генерации поминато и е двојно зголемен бројот на Македонците и да не те чудат бројките.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ако бројките не се точни тогаш како се нашол тој број Македонци за време прославата на илинден и можеш да забележиш дека голем е бројот на млади деца Македонци.Има неколку генерации поминато и е двојно зголемен бројот на Македонците и да не те чудат бројките.

Се’ е во ред, гледам дека дошле многу на прославата.
Ама несакам да земам ништо здраво за готово, 70 проценти да биде македонско не ми се верува ,по прво многу македонци ги напуштија своите домови,а по второ многу цигани се доселени и тоа само од првата генерација доселеници која броела 800 000 - 1 000 000 луѓе. И додади ги сите нови генерации.... па после турците и албанците во егејска.. и кога ке добиеш бројка од вк.бр. на население денеска од 2 500 000 и да веруваш дека 70 проценти -1 750 000 се наши е нереално.
До 1900 година колку жители броела Егејска Македонија?
Размисли доколку ова што ти го даде како бројка е вистина дали би имала грција шанси да се справи со 1 750 000 етнички македонци???

И кажи го името на квартот во Солун со 50 000 македонци:toe:
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
фми на илинден е започнато Илинденското Востание создадена е крушевската република а не бугарскта република, тоа што го слевите е исто ко Германија да ја слави Победата на француската револуција.
А каков е проблемот што и Бугарите го празнуваат Илинден?
Подобро ќе биде да плукаат по Илинден и по илинденците отколку да ги слават?

Имате ли барем малку мозок и помислувате ли барем малку пред да напишете нешто или вашиот мозок работи по комунистички принципи без размислување. Неверојатно.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А каков е проблемот што и Бугарите го празнуваат Илинден?
Подобро ќе биде да плукаат по Илинден и по илинденците отколку да ги слават?
1. Проблемот ов славење на илинденскато востание од страна на бугарите не прави смисла, исто како што неправи смисла ние да го славиме 4 јули на американците.
А правото и логиката да си го слават православниот празник на св. Илија никој не им го спори.

2. Најдобро ќе биде ниту да ги плукаат ниту да ги слават, да не ги плукаат поради тоа што тоа е минато, да не ги слават, бидејќи не илинденците не се борала за Бугарија, туку за независна Македонија.
Уште мислиш дека размислувам комунистички? Да речеше националистилки може и до некаде ќе се сложев, ама комуњарски и да сакам не можам бидејќи не сум живеел во тој систем и нема ама буквално никаква врска со тој систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom