Икање

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Не икам често, ретко се дешава тоа, ама затоа имам другарка која што ика за цело друштво заедно. Нема шанси да се деси да излеземе а да не почне да штуца, тоа е чудо едно колку штуца. Значи секој ден, кога и да се видиме, она има “напад“ на икање.
Ја фаќа несигурност од ритуалот за парење, односно излегување :icon_lol:.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Немам гајле со икањето. Финтата е ко че почниш да икаш земи воздух и пробај да не дишиш една минута. И немаш гајле после.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Што ми стана денес, цел ден икам(не сум икала одамна олку) сигурно некој ме спомнува,се мислам кој ли се замара со мене цел ден:pos:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Икањето е една од подосадните состојби, кои дури и ме нервираат. Ама ќе земеш возух во себи, ќе го подржиш едно 10тина секунди и ќе преќине икањето:D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
217
Поени од реакции
247
Singultus или икање е состојба кога иа синхронизирано треперење на дијафрагмата. Може да биде предизвикана од психоген фактор, од зголемено присуство на воздух во желудецот, од крварење во мозокот, од карцином на белите дробови. Ако оваа состојба егзистира подолго време, побарај те лекарска помош!!!
 
S

staycalm

Гостин
Синоќа почнав да икам и не можев да се сопрам околу саат ипол. Нит со вода нит земање воздух бла бла. После престана само од себе, па пред спиење пак истото. Пак престана само од себе. Истата ситуација се повтори и сабајлево додека бев на факс, и еве во моментов пак. Дали може да е сериозно нешто бидејќи до сега не ми се случило ни слично нешто на ова.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ретко икам. Во најголемите случаеви е кога ќе се напијам газирана вода. Икам 20-30 минути. Но тоа се случува еднаш во месецот. А понекад и еднаш во два месеци.

Воздух кога ќе задржам не помага, но помага кога пијам вода на голтки.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom