Изгореници од сонце

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Порано одев и на солариум пред да почнам со сончање за да го избегнам евентуално горењето и невоедначениот тен. :)

Иако имам потемен тен внимавам на тоа да ја добијам подлогата, се сончам пократко време на почеток и постепено зголемувам, ама плажата ми е на неполни 5 мин. па не ми е проблем. :)

И ова кај жените се гори со промена на костими за капење... :D
Јас додека добијам подлога првите 2-3 дена се сончам по 5 - 10 минути. Така правам секоја година и оваа година изгорев коа е најубаво време за сончање. Башка шо ме чуди дека киселото млеко ви се исушило. Ова моево коа го ставив на колено почна да капе :pos: Се исуши дури после трет пат ставање кога ја намачкав цела нога :icon_lol:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ај да си ја кажам маката и да прашам за совет.

Последните денови од одморот, кога влегувам во вода, лицето започнува да ме пече. Убедена сум дека тоа е од солта, бидејќи кога излагам на брег се плакнам со обична вода и веднаш ми поминува. Голем проблем ми е ова, бидејќи болката се зголемува до толку да не можам ко човек да попливам на раат.
Лицето почнува да ми се суши и ми се појавуваат такви мали ранички на него, кои кога ќе дојдам дома поминуваат, пу пу дан урочам.
Сега да не ме разберете погрешно, не сум страшило, ама ипак некој ако загледа ќе види.

Дај кажете ми некоја маст за овој проблем.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Јас додека добијам подлога првите 2-3 дена се сончам по 5 - 10 минути. Така правам секоја година и оваа година изгорев коа е најубаво време за сончање. Башка шо ме чуди дека киселото млеко ви се исушило. Ова моево коа го ставив на колено почна да капе :pos: Се исуши дури после трет пат ставање кога ја намачкав цела нога :icon_lol:
Немам јас користено кисело млеко, немам изгорено не паметам од кога, сосема малку само со промена на костимите на почеток поцрвенав, ама бргу се изедначи. :)

А што користиш против лупењето? Јас се мачкам повеќе пати со едно доста хидратантно млеко за тело, со мирис на кајсија...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Немам јас користено кисело млеко, немам изгорено не паметам од кога, сосема малку само со промена на костимите на почеток поцрвенав, ама бргу се изедначи. :)

А што користиш против лупењето? Јас се мачкам повеќе пати со едно доста хидратантно млеко за тело, со мирис на кајсија...
Имам сапунче за пилинг и користам по мрсно млеко за тело :pipi:
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Во една прилика еден доктор ме посоветува во ладна вода да ставам сол и да потопам пешкир. Го направив ова едно 4-5 пати. Пешкирот се сушеше пребрзо, ем е убаво и ладно ем брзо ја смирува болката и изгореницата. Пробајте ама сепак внимавајте, не се сончајте од 12 до 17 часот, сепак тој период и УВ зрачењето е штетно.:)
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Не се мачкајте со кантарионово, невеново, маслиново и слични рецепти што ги пишуваат по сајтовите, прават фотохемиска реација и бетер ќе изгорите.

2-3 пати имам изгорено и пекав 1 недела, од тогаш Сонце немам видено. :icon_lol: Само кисело млеко му е мајката и мокар пешкир на грб ако сакате да поспиете 2-3 часа и алое вера, здробете неколку листа во блендер и намачкајте се со смесава.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Никој не гори лесно како мене.
Да поседам некој 20 минтуи на сонце без или со малце крема на мене,ми се еба мамата :D
Мене киселото млеко ме спасува многу.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Никој не гори лесно како мене.
Да поседам некој 20 минтуи на сонце без или со малце крема на мене,ми се еба мамата :D
Мене киселото млеко ме спасува многу.

Исти сум и јас, без разлика колку заштита ќе ставам првите 2-3 дена на плажа морам да ги поминам со црвенила и страв да не ми се случи истото што пред неколку години. После тие критични денови немам толку многу проблеми бидејќи прегорувам и не ме боли, ама продолжувам да ставам заштита.
--- надополнето: 17 јули 2013 во 20:35 ---
Ај да си ја кажам маката и да прашам за совет.

Последните денови од одморот, кога влегувам во вода, лицето започнува да ме пече. Убедена сум дека тоа е од солта, бидејќи кога излагам на брег се плакнам со обична вода и веднаш ми поминува. Голем проблем ми е ова, бидејќи болката се зголемува до толку да не можам ко човек да попливам на раат.
Лицето почнува да ми се суши и ми се појавуваат такви мали ранички на него, кои кога ќе дојдам дома поминуваат, пу пу дан урочам.
Сега да не ме разберете погрешно, не сум страшило, ама ипак некој ако загледа ќе види.

Дај кажете ми некоја маст за овој проблем.

Најверојатно имаш многу осетлива кожа на лицето и затоа така те пече. Си пробала да се намачкаш со заштитниот фактор што го користиш и кој го ставаш на грбот? Ако тоа не ти помага тогаш на кожен лекар да ти препорачаат нешто соодветно или евентуално во аптека некоја солидна крема обавезно со алое вера.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.196
Поени од реакции
16.133
Не се мачкајте со кантарионово, невеново, маслиново и слични рецепти што ги пишуваат по сајтовите, прават фотохемиска реација и бетер ќе изгорите.
Е да знаете!
Мајка ми ме тераше да се мачкам со ова и тоа цел ебан ден, за после изгорам до тој степен што не знам колку слоја кожа ми се лупеше. Две недели бев црвен, примав инекција и морав да пијам диазепами за да можам да заспијам деновите кога почна да пече и тоа исклучиво на страна. Сум горел и претходно, ама со кисело млеко успевав некако да се средам, сега ни киселото млеко не ми помагаше па се мачкав со една крема.
Тогаш чим не полудев, никад нема да полудам у животов :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Ivica^ Како бе си изгорел од кантарионово, ја од него никако не можам да изгорам.
2 години со ред се мачкам со него и немам никаков проблем.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.196
Поени од реакции
16.133
Ivica^ Како бе си изгорел од кантарионово, ја од него никако не можам да изгорам.
2 години со ред се мачкам со него и немам никаков проблем.
Јас посекако иам бел тен, ама ова ме доуби.
Од тогаш, строго креми со висок фактор и што е можно помалце директно излегување на сонце.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Јас посекако иам бел тен, ама ова ме доуби.
Од тогаш, строго креми со висок фактор и што е можно помалце директно излегување на сонце.

Јас колку што знам кантарионот лекува изгореници :(
A за на сонце од него немам изгорено, можи дека имам темен тен...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.196
Поени од реакции
16.133
Јас колку што знам кантарионот лекува изгореници :(
A за на сонце од него немам изгорено, можи дека имам темен тен...
Абе масло е тоа, можда е лек за изгореници ама сигурно не е за заштита од сонце :)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Mачкај си се ти со 50ка фактор и седи си под шатор обавезно.
Решен проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom