Изгледот и мислењето на другите?

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Секој сака да изгледа убаво, па биде приметен поради неговиот изглед, да му кажуваат дека изгледа супер, да се приметува дека има обрнато внимание врз сопственото тело и стил!

Секој од нас, признавале или не, секојденвно, барем по еднаш размислува дали со својот изглед ќе биде приметен, дали ќе им се допадне на другите, дали ќе добие комплимент во врска со некој детал на неговиот надворешен изглед!

Колку вас ви годат комплиментите, а колку ве погодуваат критиките..дали ги прифаќате сугестиите од другите или пак без оглед на се, терате по свое?

Од друга страна, Дали се замарате со изгледот на другите, дали кога ќе ве праша некој за коментар во врска со неговиот изглед, одговарате искрено или пак сте лицемерни?
 
N

NeMiRnA

Гостин
Iskreno mene ne mi godat bas sekogas komplimenti i tonam u zemja i neso kao komentiraaaam "maaaa ne stooooo ti e" ili taka nesto ama u zadno vreme znam i da kazam "fala" i da se nasmeam pa i da mi go razubavi denot,toa se slucuva koga epten ke se potrudam za izgledot toj den,maaa i koga nema da imam vreme pa ete sepak ke dobijam kompliment:).Kritikiii pa i ne dobivam mn mn kritiki,obicno od majka mi ama toa od edno uvo vleguva od dr izleguva,nejzinite vazat za nejzinota mladost:)se salam,ne vazat zasto imame razlicen vkus.Inaku koga ke me prasaat za komentar preiskrena sum ako nekoj fenomenalno izgleda ma ne krijaam bre,ama pa koa nesto ne mi stima pa i togas sum pa koa ke iskomentiram posle si vikam drug pat po so oset da kazam.
 
D

Delux

Гостин
za izgled i obleka ama definitivno ne moze nikoj da mi sugereira kako da bidam oblecen...komplimenti mi godat makar sto retko gi dobivam.

sugestii nikako ne priznavam po sto sum siguren deka nikoj ne znaj pojke od mene,ova go garantiram.

Inaku ne se zamaram so izgledot na drugite za komentar ne davam za nikogo da toa kako izgleda...nikogas ne sum licemeren
 

OrTacE

мангуп
Член од
28 мај 2006
Мислења
628
Поени од реакции
5
не да ми годат убавите комплименти мх мх мх мх супер се осејкам кога некој ке примети нешто кај мене и ке ми го каже, за лошите комплименти шо знам некако не дераат на мене, а за тоа како коментирам јас, мх тоа е лесно барем ако некој ми рече кажи ми како изгледам, му ја кажувам комплетната вистина било да е лоша или убава
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Да не се лажеме убаво е кога ке ти кажат дека изгледаш убаво...додуша не менува ништо, ама убаво е кога некој ке те забележи. Добивам позитивни критики...иначе не прифаќам сугестии од секој...најчесто тоа се најблиските другари/ки! Тамам работа да им верувам и да ги слушам сите, ако ми кажат нешто.
Ако ме праша некој за совет, му кажувам, ако не ретко кога сум коментирала...им коментирам на тие што ми се во кругот на бест пријатели...
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Ми годат се разбира како на секој нормален човек, афкорс ако се искрени и не со завист кажани.Сугестиите не ги прифаќам и да се добронамерни , би рекла Мој живот- моја ствар - ако сум решила да го облечам нешто, значи дека мене ми се свиѓало, и не ми е гајле дали на некој друг ке му се сфига ,не го менувам мојот стаф во врска со мојот стил и облека.а за изгледот на другите не не се замарам, се чудам на тие што немаат друга работа и озборуваат кој како бил олечен, од каде му била облеката итн.Кога некој ке ме праша како изгледа сум искрена, да убаво е или пак што знам не ми се бендисуваа многу,али како сакаш ти.:toe:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Pa normalno deka sakam pofalbi a ne sakam kritiki ama ne se vozbuduvam nesto epten okolu toa zasto smetam deka imam oset za oblekuvanje i zdoteruvanje i toa ne mora nikoj da mi go potvrdi.A koga ke me prasaat obicno sum iskren(mozda ne skros)ali ne lazam moze samo poblagoi da se izrazam.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ми годат комплиментите нормално, а критиките знаат да ме погодат ако ми се кажани на лош начин.
Сугестии прифаќам само ако се сложам со истите откако ќе размислам за нив. Неможам да прифатам нешто што мене нема да ми се допадне, без оглед колку некој ми сугерира.
Знам да се замарам со изгледот на другите, да се запрепастам кога некој/а изгледа добро, да го/ја пофалам ако го/ја познавам дотичниот/ата, да се ужаснам ако некој изгледа лошо и невкусно, да зборувам(оговарам) цела вечер за истиот/ата, освен ако ми е некој близок, кому евентуално во ублажена форма би му кажала дека нешто на него/неа не чини.
Значи ќе да сум некој оптимистка ... добрите работи не се устручавам да ги искоментирам и не штедам на зборови, додека лошите не ми е пријатно толку да ги истакнувам, доколку ја познавам личноста, секако.:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
jas licev na narkoman, a ne bev, ti licese na kurva i bese.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
сакам позитивни критики, али само од тие што ретко ги даваат...од оние кои се расфрлаат со: еј супер ти стои ова/она...не ми вредат, дури и на некој начин ме навредуваат...
 

ninanajna

Ice Girl
Член од
15 август 2008
Мислења
209
Поени од реакции
12
Па сакам кога некој ќе каже лелее колку убава си облечена убаво ми доаѓа а прифаќам и критики посебно пред да излезам и пробувам нешто и некоја другарка е кај мене и ми рече не ти стои убаво и ако јас самата стварно убаво размислам и не чини облакам друго
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Абе ако јас сама не си се бендисувам, нека ми каже кој сака и што сака за да ме разубави ......
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Колку вас ви годат комплиментите, а колку ве погодуваат критиките..дали ги прифаќате сугестиите од другите или пак без оглед на се, терате по свое?
Јас никогаш НЕ научив да примам комплименти. Не знам и не знам да примам и тоа е. Се усрамувам цела, викам едно срамежливо фала и се насмевнувам. Не дека не ми годат, убаво ми е кога некој ќе ми подели комплимент, само ретко кога верувам во комплиментите.:pos:

А критиките иако не изгледа така, ме погодуваат и одма при срце си ги ставам.:toe:

Од друга страна, Дали се замарате со изгледот на другите, дали кога ќе ве праша некој за коментар во врска со неговиот изглед, одговарате искрено или пак сте лицемерни?
Не се замарам со другите. Многу се нервирам кога сум седната на кафе со другарки и кога ќе почнат да ја коментираат секоја девојка која ќе помине. Ау колку само тоа ме вади од такт еј!:nerv:

Јас искрено не приметувам работи на надворешниот изглед на другите, затоа што стварно не ме интересираат. И не познавам никогаш дали некој се здебелил или ослабил освен ако не е ЕКСТРЕМНА разлика од 20 -30 килограми. И стално имам една другарка која ме прашува дали е здебелена или ослабена, а јас само кревам раменици и и' викам дека за мене е иста.
Што знам, искрена сум ако ме прашаат, ама па од друга страна мене се ми е исто.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па се разбира сакам да изгледам убаво и доста време си одвојувам за тоа, добро има моменти кога онака ке се забаталам малку :) Ама убаво е кога си се чувствуваш пријатно во својата кожа, и кога добиваш позитивни комплименти за твојот изглед. :pipi:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
сакам позитивни критики, али само од тие што ретко ги даваат...од оние кои се расфрлаат со: еј супер ти стои ова/она...не ми вредат, дури и на некој начин ме навредуваат...

И јас исто...

Сакам комплименти од другарка или од спротивен пол... не сакам комплименти од женски затоа што не ми се од никакво значење а и не им ни верувам...знам дека ми се умилкуваат...

Критики сакам исто и најнормално ги прифаќам ама ја слушам само критиката на другарка...другите не ме интересираат...

Што се однесува пак до изгледот на другите не се замарам воопшто ама ако е досадно знам да прокоментирам нешто дали за облека, дали за фризура, за некој детал иако не им придавам некое посебно значење...:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom