ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Има една ИТ фирма во зградите позади МЕ (спроти Анхоч ќе му дојде негде) што работи со софтвер за фирми. Што мислите за таа фирма?
Како се со плата, како е со работа и тн?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
386
Фала за материјалите...од пред некое време почнав да ја читам Effective Java,дефинитивно една од подобрите книги.

Јасно ми дека мора да се почне од некаде и дека преку пракса/работа се учи најмногу и одлуката ја донесов за Андроид,само малце демотивациски е што многу тешко ми иде со наоѓањето на оглас за Junior Android веќе некое време,секаде каде што го пратив CV или имав шанса за интервју преку познаник или пријател добивав одговор дека им треба WEB а не андроид.Затоа и прашав тука,дали реалната состојба во моментов е таква или јас немам среќа со фирмиве.
Доколку во некое догледно време не добијам шанса за андроид,дефинитвно ќе се префрлам и ќе фаќам книга за Spring/Hybernate и други технологии за WEB...само што немам 20 години,29 имам и искрено сам на себе си правам притисок дека времето лета а јас шетам по платформи а и имам такво чуство дека никој не сака во фирма да вработи Junior на стари години..
Може и грешам...
Pred kolku godini imas diplomirano
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
346
Поени од реакции
424
Имам ли некаква шанса да влезам во некоја IT фирма како практикант?
Немам завршено ФИНКИ него нешто сосема друго (Машински ф.). Имам и сертификат за Јава од Оракл (Associate) и диплома за Андроид од Семос. Најмногу што знам е Андроид, имам дома правено некои апликации но немам ништо ставено на Play Store, не знам дали тоа би помогнало, да објавам нешто па да го ставам во CV како референца?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Имам ли некаква шанса да влезам во некоја IT фирма како практикант?
Немам завршено ФИНКИ него нешто сосема друго (Машински ф.). Имам и сертификат за Јава од Оракл (Associate) и диплома за Андроид од Семос. Најмногу што знам е Андроид, имам дома правено некои апликации но немам ништо ставено на Play Store, не знам дали тоа би помогнало, да објавам нешто па да го ставам во CV како референца?
Без гајле, никој не бара факултет. Зачлени се во оваа група https://www.facebook.com/groups/rabotaVoIT/?ref=br_rs
Напиши пост и наведи во кои технологии имаш познавање, и некој сигурно ќе те исконтактира. Најпрво ќе бидеш повикан на интервју.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Кој фрејмворк е боље да се знае тука во мк, ангулар или реакт?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
И ја почнав Реакт дека полесен е :)



зезнат е ангулар за почетници, реакт е многу поедноставeн некако
Многу почесто имам сретнато огласи за Angular отколку за Реакт, инаку Ангулар е многу зезнат што имаат големи разлики од верзија до верзија. Во суштина и едното и другото е барано, а ако знаеш добро јаваскрипт нема да ти биде проблем да навлезеш, па дури и ако имаш искуство само со јава нема да имаш мака да се уходаш во ова.
 

Uchiha Sasuke

Sharingan User
Член од
21 март 2013
Мислења
3.618
Поени од реакции
7.379
Дали познавате некои фирми за курсеви по програмирање освен seavus i semos,барам некои што не се толку скапи
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.362
Поени од реакции
38.336
Дали познавате некои фирми за курсеви по програмирање освен seavus i semos,барам некои што не се толку скапи
Не фрлај пари на тоа, ако сакаш да научиш створи си навика секој ден да работиш нешто по неколку саати. Саат два гледај туторијали после тоа саат два работи на нешто свое проектче или направи некој проект според туторијал. На јутуб имаш све буквално.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Дали познавате некои фирми за курсеви по програмирање освен seavus i semos,барам некои што не се толку скапи
Freecodecamp.org имаш онлајн одличен курс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom